Jaki odkurzacz pionowy? Najważniejsze parametry

Wybierając odkurzacz pionowy, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na parametry techniczne. Co prawda równie ważne są względy użytkowe czy wizualne, jednak najważniejsze jest, aby odkurzacz spełniał dobrze swoją funkcję. Przeanalizowaliśmy cechy dobrego odkurzacza pionowego na podstawie testowanego przez nas modelu Bosch Unlimited 8 ProAnimal.

Odkurzacz pionowy – o dużej mocy ssania

Pierwszym parametrem, na który zazwyczaj zwracamy uwagę przy wyborze odkurzacza, jest moc. Czy słusznie? Nie do końca. Nie ma jednolitej normy, na podstawie której producenci określają skuteczność urządzeń w taki sam sposób. W efekcie jest ona wypadkową kilku cech danego odkurzacza.

Przykładowo, przetestowany przez nas model odkurzacza pionowego Bosch Unlimited 8 ProAnimal posiada:

·       akumulator o pojemności 4Ah – jego czas pracy wynosi nawet do 65 min (więcej o tym piszemy niżej), a gdy doposażymy się w dodatkowy akumulator – bo są one wymienne – i szybką ładowarkę, możemy odkurzać w nieskończoność;

·       silnik o obrotach aż do 82 000 na minutę. Na silnik producent daje aż 10 lat dodatkowej gwarancji!

·       napięcie akumulatora (18 V) można również zestawić z jego pojemnością Ah (pomnożyć przez nią), w efekcie uzyskując energię ogniw. W przypadku testowanego modelu jest to 72 Wh, co zapewnia optymalne funkcjonowanie.

Dzięki swoim parametrom odkurzacz ma w trybie Turbo osiągać skuteczność nieodbiegającą od tej osiąganej przez tradycyjne urządzenia. Producent zapewnia, że urządzenia z serii Unlimited zbierają kurz z taką skutecznością, jak tradycyjny odkurzacz z kablem. Nie są to tylko puste zapewnienia. Zbadano jego skuteczność wg norm określonych dla odkurzaczy przewodowych [Test wg Rozp. Komisji (UE) Nr 666/2013 (zgodnie z normą EN 60312:2107)]. Czy tak się faktycznie dzieje? Przetestowaliśmy go nie tylko sprzątając kurz, ale też rozsypaną ziemię i mąkę – ze wszystkim poradził sobie wzorowo.

Odkurzacz akumulatorowy Unlimited ProAnimal

Czas pracy odkurzacza bezprzewodowego

Co jeszcze jest bezwzględnie najistotniejsze przy wyborze bezprzewodowego odkurzacza? Czas pracy. Sprawdź, czy producent podaje estymowany maksymalny czas pracy na w pełni naładowanej baterii w zależności od wybranego trybu. Warto zestawić go z czasem ładowania baterii. Posiadając jeden akumulator, możemy odkurzać nawet 65 min (tryb Eco, bez elektroszczotki), do 20 min w trybie Auto, który samoczynnie dostosowuje moc i czas pracy w zależności od odkurzanej powierzchni, lub maksymalnie 10 min w trybie Turbo, z elektroszczotką. Czas ładowania wynosi ok. 4,5h tradycyjnie lub ok. 50 min przy pomocy szybkiej ładowarki. Czy można w tym czasie odkurzyć całe mieszkanie?

Tutaj Bosch znalazł bardzo ciekawe rozwiązanie – wymienny akumulator (który w dodatku pasuje również do innych elektronarzędzi tej marki będących częścią systemu Power For ALL). Jeśli zaopatrzymy się w dodatkowy akumulator i specjalną szybko ładującą ładowarkę, możemy odkurzać bezprzewodowo w nieskończoność.

Najlepszy odkurzacz pionowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

·       Przechowywanie

Dużą zaletą odkurzaczy pionowych jest to, że zajmują one mniej miejsca od tradycyjnych przewodowych odpowiedników. Jednak jak je przechowywać? Bosch nie pozwolił nam się nad tym długo zastanawiać, do zestawu dołączył bowiem stację dokującą, którą mocuje się do ściany, i która jednocześnie służy jako uchwyt na odkurzacz oraz jego akcesoria. Dodatkowo w ten sposób można również ładować urządzenie, ponieważ uchwyt posiada wbudowaną ładowarkę.

Stacja dokująca

·       Rodzaj filtrów

Na wygodę użytkowania wpływają również takie parametry, jak filtry – tutaj również producent testowanego przez nas sprzętu spisał się na medal. Wkład ze specjalnym filtrem sprawia, że wydmuchane przez odkurzacz powietrze osiąga poziom przefiltrowania 99,99%, a więc jest czystsze, niż to, którym oddychamy. Opróżnianie pojemnika z zabrudzeniami jest bardzo proste i odbywa się przy zminimalizowanym kontakcie z kurzem. Podobnie oczyszczanie filtra – nie wymaga mycia, a ręce pozostają czyste.

·       Głośność

Każdy, kto miał kiedyś do czynienia ze zbyt głośnym odkurzaczem, wie, że może to być prawdziwe utrapienie. Model Boscha Unlimited 8 ProAnimal osiąga wg danych producenta maksymalnie 78 dB, to co nas jednak bardziej przekonało, to test w prawdziwym życiu. Nawet w trybie Turbo dźwięk odkurzacza jest znośny i da się przy nim prowadzić rozmowę bez krzyczenia. W połączeniu z jego świetnymi rezultatami w odkurzaniu – robi to naprawdę dobre wrażenie. Nie mówiąc już o tym, że w trybach Auto i Eco odkurzacz jest bardzo cichy i prawdopodobnie sąsiedzi nawet go nie usłyszą.

Akcesoria do odkurzacza Unlimited ProAnimal

·       Uniwersalność

Model Unlimited 8 ProAnimal to odkurzacz, który doskonale poradził sobie ze wszystkimi drobinkami kurzu na podłodze – było to doskonale widocznie dzięki temu, że elektroszczotka ma specjalne podświetlenie LED.

Dodatkowe końcówki pozwoliły łatwiej i szybciej odkurzyć różne powierzchnie i zakamarki, np. przestrzeń między poduchami na kanapie, dywan, materac. Na uwagę zasługuje specyficznie wyglądająca, ale spełniająca swoje zadanie końcówka do klawiatur i szuflad, również wyposażona w podświetlenie LED. Faktycznie świetnie poradziła sobie z uprzątnięciem wszelkich okruszków, a nie wciągnęła niepożądanych drobiazgów.

Warto jednak mieć na uwadze, że ten model jest dedykowany w szczególności właścicielom zwierząt. Mini elektroszczotka ProAnimal posiada specjalny obrotowy wałek wewnątrz, dzięki któremu wyjątkowo skutecznie radzi sobie z sierścią na dywanie, kanapie czy psim lub kocim legowisku. Mieliśmy okazję przetestować również i tę funkcjonalność – działa fantastycznie. Nawet najsilniej wplecione w tkaninę włoski zostały uprzątnięte.

Podświetlana elektroszczotka

Mocny odkurzacz bezprzewodowy – podsumowanie

Na podstawie testu odkurzacza Bosch Unlimited 8 ProAnimal przekonaliśmy się, że najważniejsze cechy takiego sprzętu, to odpowiednie połączenie akumulatora, silnika i dobrze zaprojektowanych szczotek oraz końcówek. Dla komfortu użytkowania warto jednak zwrócić uwagę na wszystko to, co przesądzi o wygodzie, czyli lekkość (sprzęt Boscha waży tylko 3,2 kg, gdy weźmiemy pod uwagę moduł ręczny, rurę i elektroszczotkę), cichość, dobre filtry, higienę oczyszczania pojemnika i filtra oraz panel sterowania zaprojektowany tak, aby dało się odkurzać i przełączać tryby jedną ręką. Ważny jest również sposób przechowywania – jeśli sprzęt można zawiesić na ścianie na specjalnym uchwycie i nie trzeba go każdorazowo składać, daje to dodatkowy komfort codziennego użytkowania.

Odkurzacz Bosch Unlimited 8 ProAnimal świetnie się sprawdzi dla właścicieli wszelkich futrzastych pupili, którzy na co dzień muszą się mierzyć z sierścią na legowiskach, kanapach, tapicerce samochodowej czy w kątach domu. Dzięki temu, że jest lekki i poręczny, często odkurzanie będzie znacznie mniej uciążliwe. Przy okazji znakomicie sprawdzi się do odkurzania innych trudnodostępnych powierzchni, takich jak meble, półki, sofy i materace, szuflady dzięki mnogości dołączonych akcesoriów. Zdecydowanie polecamy go wszystkim wymagającym użytkownikom!

Materiał Promocyjny