Aktualizacja: 16.02.2025 14:57 Publikacja: 22.03.2022 00:12
Boom na luksusowe schrony to najnowszy efekt inwazji na Ukrainę. Za tę ochronę trzeba słono płacić
Foto: artemisprotection
Zamówienia na luksusowo wyposażone obiekty ochronne spływają jednak z całego świata. Kupców nie zraża nawet fakt, że za taką budowlę trzeba zapłacić minimum 32 tys. dol. (ceny 1 metra wahają się od 1,3 do 2,1 tys. dol.). O skali boomu niech świadczy fakt, że Minus Energie, od czasu gdy dwie dekady temu rozpoczęła działalność, postawiła 50 schronów. Teraz, w ciągu dwóch tygodni, zwróciło się do niej 0,5 tys. potencjalnych klientów.
Powstał nowatorski materiał łączący właściwości ciał stałych i cieczy. Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego Caltech są przekonani, że zrewolucjonizuje on przyszłość robotyki i sztucznej inteligencji.
Możliwość wykonywania skomplikowanych misji przy użyciu floty samolotów i dronów to przyszłość pola walki. I to niezbyt odległa. Takie rozwiązanie rozwija właśnie Lockheed Martin.
Placówka ta, umiejscowiona w Szanghaju, w początkowej fazie ma pomieścić ponad 100 robotów jednocześnie. Chińczycy liczą, że taki projekt szkolenia obniży koszty związane z rozwojem technologii „ucieleśnionej inteligencji”, w której Państwo Środka chce być numerem 1.
World Games to tzw. wielosportowe wydarzenie, mające być swoistą alternatywą dla igrzysk olimpijskich, które z roku na rok zyskuje na popularności. Wezmą w nim udział także człekokształtne maszyny.
Sam Altman, szef Open AI, zainwestował w start-up Retro Biosciences. Firma pracującą nad wydłużeniem ludzkiego życia i szukająca leku na Alzheimera, pozyskała miliard dolarów finansowania. Przełomowe rozwiązania mają się pojawić w tej dekadzie.
Na razie nie wiadomo, kiedy zaczną powstawać obiekty ochronne. Nie można też sprawdzić, w jakim są stanie i ich oznakować. Dlaczego?
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia, dzięki któremu usystematyzowane zostaną ogólnodostępne schrony i miejsca ukrycia. Kryteria są tak wyśrubowane, że prawdopodobnie takich miejsc będzie trzeba „ze świecą szukać”.
Państwo zobowiązane jest do ochrony swoich obywateli w każdym czasie: w stanie pokoju, w sytuacjach kryzysowych, podczas stanów nadzwyczajnych, a także w czasie wojny. Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wskazuje podmioty zobowiązane do wypełnienia tych zadań.
Ustawa przywraca podstawy obrony cywilnej. Niedługo po wejściu jej w życie samorządy powinny móc starać się o dofinansowanie zadań – mówi radca prawny Adrian Pokrywczyński, ekspert ds. prawnych w Biurze Związku Powiatów Polskich.
Polska potrzebuje obiektów ochrony ludności. Tymczasem ustawa schronowa może sparaliżować inwestycje mieszkaniowe, w których przewidziano miejsca ukrycia.
Eksperci mają wątpliwości co do skuteczności przydomowych schronów. Osoby, które nie zdecydują się na ich budowę, będą mogły się ukryć w schronach w publicznie dostępnych budynkach. Zapłacą za nie samorządy, które z czasem otrzymają na to wsparcie finansowe.
Rząd wyciąga wnioski z wojny w Ukrainie, planuje dofinansowanie, modernizację i utrzymanie budowli ochronnych.
Politycy lewicy przygotowali projekt ustawy schronowej. Zakłada ona obowiązek budowy miejsc ukrycia np. w miejscach użyteczności publicznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas