Dubaj stolicą wirtualnej rzeczywistości. Pierwszy taki… szpital

Książe Hamdan bin Mohammed ogłosił strategię dla metawersum, cyfrowego świata opartego o technologię Web 3.0 i wirtualnej rzeczywistości. Dubaj, wiodący na świecie w wielu innowacjach, wrzuca właśnie kolejny bieg.

Publikacja: 23.07.2022 09:03

Dubaj

Dubaj

Foto: Adobe Stock

Dubai Metaverse Strategy zakłada bowiem utworzenie 40 tys. wirtualnych miejsc pracy, które dadzą lokalnej gospodarce w ciągu pięciu lat dodatkowe 4 mld dol. Plan ten przewiduje, że liczba firm z branży blockchain i metaverse, które znajdują się w tym emiracie, wzrośnie w tej perspektywie aż pięciokrotnie.

Dziś Dubaj jest domem dla ponad tysiąca firm pracujących nad takimi technologiami. Do budżetu płynie od nich 500 mln dol. rocznie. Książe bi Mohammed liczy, że do końca 2027 r. Dubaj stanie się swoistą stolicą kryptowalut, technologii blockchain, Internetu 3.0 i wirtualnej rzeczywistości. O tym, że nie są to tylko puste słowa może świadczyć fakt, że w mieście otwarto pierwszy szpital w metaverse. Przy wykorzystaniu rozwiązań 3D i VR pacjenci, którzy mają problem z poruszaniem się, mogą odbywać wirtualne spacery i brać udział w różnego rodzaju aktywnościach sportowych. Takie rozwiązanie ma podobno pozytywnie wpływać na samopoczucie chorych i przyspieszać proces ich rehabilitacji. A na tym nie koniec. Rząd Dubaju przygotowuje się bowiem również do pracy w wirtualnej rzeczywistości – w metawersum pojawić mają się publiczne instytucje i niektóre resorty. Szacuje się, że do 2030 r. metaverse ma odpowiadać za 1 proc. PKB tego kraju.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Technologie
Jest najszybszy na świecie. Może dać Chinom podwodną dominację
Technologie
To największy elektryczny pojazd na świecie. Same baterie ważą 250 ton
Technologie
Rząd chce wyciągnąć z dołka polskie innowacje. Powstała specgrupa
Technologie
Lekarze postawili chorej złą diagnozę. ChatGPT uratował jej życie
Technologie
Rewolucja na budowach. Ludzie nie będą już potrzebni
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku