Aktualizacja: 09.12.2024 12:00 Publikacja: 23.07.2022 09:03
Dubaj
Foto: Adobe Stock
Dubai Metaverse Strategy zakłada bowiem utworzenie 40 tys. wirtualnych miejsc pracy, które dadzą lokalnej gospodarce w ciągu pięciu lat dodatkowe 4 mld dol. Plan ten przewiduje, że liczba firm z branży blockchain i metaverse, które znajdują się w tym emiracie, wzrośnie w tej perspektywie aż pięciokrotnie.
Dziś Dubaj jest domem dla ponad tysiąca firm pracujących nad takimi technologiami. Do budżetu płynie od nich 500 mln dol. rocznie. Książe bi Mohammed liczy, że do końca 2027 r. Dubaj stanie się swoistą stolicą kryptowalut, technologii blockchain, Internetu 3.0 i wirtualnej rzeczywistości. O tym, że nie są to tylko puste słowa może świadczyć fakt, że w mieście otwarto pierwszy szpital w metaverse. Przy wykorzystaniu rozwiązań 3D i VR pacjenci, którzy mają problem z poruszaniem się, mogą odbywać wirtualne spacery i brać udział w różnego rodzaju aktywnościach sportowych. Takie rozwiązanie ma podobno pozytywnie wpływać na samopoczucie chorych i przyspieszać proces ich rehabilitacji. A na tym nie koniec. Rząd Dubaju przygotowuje się bowiem również do pracy w wirtualnej rzeczywistości – w metawersum pojawić mają się publiczne instytucje i niektóre resorty. Szacuje się, że do 2030 r. metaverse ma odpowiadać za 1 proc. PKB tego kraju.
Szybki wzrost liczby satelitów i kosmicznych odpadów może wkrótce sprawić, że niska orbita okołoziemska przestanie nadawać się do użytku. Rośnie ryzyko kolizji.
Komunistyczna władza w Chinach chętnie sięga po nowe technologie, aby w pełni kontrolować i inwigilować społeczeństwo.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (UKAEA) opracowali pierwszą na świecie baterię diamentową, która wykorzystuje odpady nuklearne.
Chińska armia może otrzymać technologię, która sprawi, że żołnierze i sprzęt wojskowy będą niczym kameleon. Nad nowatorskim materiałem pracują naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki Elektronicznej i Technologii.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Europejska misja Proba-3 wystartowała z Indii. W przestrzeń poleciał prawdziwie pionierski system, a polscy naukowcy w tym przedsięwzięciu odegrają istotną rolę.
Czy wiesz, że w Warszawie kryje się miejsce, gdzie dawne technologie gazowe stają się źródłem prawdziwej fascynacji? Planujesz weekend w stolicy i poszukujesz niebanalnych atrakcji, które łączą edukację z przyjemnością? Odkryj niezwykłe oblicze historii w sercu warszawskiej Woli – odwiedź Muzeum Gazowni Warszawskiej. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością, oferując niezapomniane doświadczenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników historii oraz techniki.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
Melanie Leonhard, senator ds. gospodarki i innowacji Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg przekonuje, że porty nie rozwiną się bez dobrych stosunków z armatorami, którzy stali się głównymi graczami w transporcie morskim.
Władimir Putin osobiście podjął decyzję o przyznaniu azylu w Rosji Baszarowi Asadowi i jego rodzinie - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
W Warszawie pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował i pobił ratowników medycznych, którzy zostali wezwani, by udzielić mu pomocy - informuje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego „Meditrans".
Rafał Trzaskowski będzie – inaczej niż w poprzednich wyborach prezydenckich – kandydatem większości rządowej. Będzie odpowiadał za wszystkie decyzje rządu – także za te, które nie będą się podobały - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent stwierdził także, że popierany przez PiS kandydat na prezydenta „ma szansę wygrać z Trzaskowskim”.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Iran i Rosja, zajęte innymi sprawami, nie panują nad tym, co się dzieje u ich sojuszników - mówił w rozmowie z RMF FM minister Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej, pytany o upadek Baszara Asada w Syrii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas