Rozwiązanie określane jako Soldier Assistive Bionic Exosuit for Resupply (SABER) zostało opracowane przez armię amerykańską i Uniwersytet Vanderbilt i ma zostać wdrożone w terenie w 2023 roku. SABER jest odejściem od niezgrabnych, zrobotyzowanych „egzoszkieletów wojowników”, które wojsko projektowało w przeszłości, a zamiast tego jest lekkim, elastycznym akcesorium, które żołnierze mogą nosić podczas przenoszenia sprzętu lub amunicji.

Uprzęże są nie tylko znacznie lżejsze, ale i tańsze. Najlżejszy egzoszkielet opracowany przez amerykański koncern Lockheed Martin waży ok. 12 kg i kosztuje 23 tys. dol. Ten egzoszkielet dolnej partii ciała wyposażony jest w zasilanie zewnętrzne.

Czytaj więcej

Pożegnanie z armatą. Ruszył laserowy wyścig zbrojeń

– Armia początkowo próbowała stworzyć Iron Mana – powiedział „The Washington Post” Karl Zelik, główny projektant SABER i profesor inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Vanderbilt. – Mieli te systemy robotyczne dla całego ciała, które miały robić wszystko, ale ostatecznie skutecznie nic nie zrobiły, ponieważ były zbyt nieporęczne, ciężkie, złożone i kosztowne... Nowe rozwiązanie jest tak daleko od Iron Mana, jak to tylko możliwe – dodał.

Innowacyjna uprząż waży zaledwie 3 funty i jest miękka, żołnierze zakładają ją na ramiona i nogi. Mogą nacisnąć przycisk przy lewym ramieniu, który aktywuje paski biegnące wzdłuż pleców, aby zmniejszyć obciążenie podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, takich jak pociski artyleryjskie, pudełka lub nawet działa.

Ból pleców jest powszechny w armii i ma znaczący wpływ na operacje. Urazy dolnej części pleców powodują ponad milion utraconych lub ograniczonych dni służby dla żołnierzy każdego roku – informuje Centrum Zdrowia Publicznego Armii USA. Około 460 żołnierzy jest diagnozowanych z urazami pleców każdego dnia.

Aby rozwiązać ten problem, wojsko zwróciło się do programu Pathfinder – który ma na celu innowacje w operacjach armii poprzez współpracę żołnierzy z uniwersytetami – i zainwestowało 1,2 miliona dolarów w stworzenie prototypowej uprzęży SABER. Do tej pory około 100 żołnierzy przetestowało kombinezon w trzech różnych bazach armii. – W maju 11 żołnierzy ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej armii użyło tego rozwiązania podczas misji szkoleniowej w Fort Knox, która wymagała od nich podnoszenia ciężkich skrzyń amunicji i przenoszenia haubicy wiele razy dziennie – powiedział Zelik.

Rewolucyjne uprzęże produkować ma korporacja HeroWear.