Badacze opracowali zautomatyzowany, niewymagający użycia rąk system higieny jamy ustnej, który dostosowuje się do kształtu zębów. Co więcej, ów system może czyścić zęby skuteczniej niż szczoteczka i nici dentystyczne. Technologia ta opiera się na precyzyjnie sterowanych mikrorobotach wykonanych z nanocząstek tlenku żelaza. Dzięki temu za pomocą pola magnetycznego można zmieniać ich kształt. Testy w laboratorium pokazały, że ów konfigurowalny rój botów może skutecznie usuwać osady z płytki nazębnej, a także z przestrzeni między zębowej.

„Struktury mikrorobotów mogą również poruszać się w wielu kierunkach i wzorcach ruchu, dostosowując się do kształtu, wielkości, kątów, separacji i unikalnych cech topograficznych zębów pacjenta. Może rozciągać się, przesuwać, a nawet przenosić w tę i z powrotem w przestrzeni, podobnie jak nici dentystyczne” – opisuje innowacyjny projekt w serwisie University of Pennsylvania Edward Steager, jeden z autorów badań.

Plan naukowców zakłada, że użytkownicy tego rozwiązania będą sterować botami, ale też programować je zgodnie z własną wrażliwością (tak, aby zapobiegać uszkodzeniom dziąseł, co ma miejsce przy zbyt energicznym szczotkowaniu).