Tapety elektryczne na podczerwień mają być tańsze, ekologiczne i wydajniejsze, ponieważ nie nagrzewają powietrza – tak jak kaloryfery czy piece, tylko poszczególne elementy wnętrza, m.in. meble, ściany, podłogę, a także przebywające w nich osoby. Tapety emitują ciepło podobne do tego emitowanego przez słońce.
Tapetami można sterować za pomocą aplikacji w smartfonie. Włączać lub wyłączać ogrzewanie konkretnych pomieszczeń, które nie są używane. To pozwoli na oszczędzanie pieniędzy i energii.
Nowoczesne tapety mają być sposobem na odejście od gazowego ogrzewania domów w Wielkiej Brytanii, gdzie do sieci gazowej podłączonych jest obecnie 23 mln domów. Rząd chce, aby do 2035 r. wszystkie domy w Wielkiej Brytanii zrezygnowały z kotłów grzewczych opalanych gazem. Obecnie domy mieszkalne odpowiadają za około 17 proc. emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii właśnie z powodu systemu ogrzewania opartego na paliwach kopalnych.
Czytaj więcej
Rynek nowych technologii i motoryzacji czeka na przełom w branży bateryjnej. Innowacyjne rozwiązania w zakresie magazynowania energii wieszczą rewolucję.
Jednym z testerów takich tapet tej zimy jest Chris Bilski z miasta Hull. Pozbył się grzejników i zamontował panele. Co prawda ceny energii elektrycznej są wysokie, a więc opłaty za ogrzewanie tej zimy też nie będą niskie, ale mężczyzna zamierza zamontować na dachu swojego domu panele słoneczne, by obniżyć koszty – informuje BBC. System tapet, którego używa, został stworzony przez lokalną firmę iHelios. Tapetami na podczerwień są zainteresowane w Wielkiej Brytanii także lokalne samorządy, które chcą w ten sposób ogrzewać mieszkania socjalne. Ma być nie tylko tanio, ale także ekologicznie.