Informację o odrzuceniu wniosku przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) podała agencja Reuters, powołując się na doniesienia od siedmiu obecnych i byłych pracowników.

Neuralink zajmuje się implantami mózgowymi, a rozwój technologii miał sprawić, że sparaliżowani będą chodzić, niewidomi odzyskają wzrok. Krytycy wskazywali, że firma chciała zmieniać ludzi w cyborgi. Ale choć chętnych na taki zabieg zapewne by nie brakowało, to jednak firma nie ma nawet zgody na badania kliniczne.

Reuters przypomina, że co najmniej cztery razy od 2019 roku Elon Musk przewidywał, że Neuralink wkrótce rozpocznie próby na ludziach rewolucyjnego implantu mózgowego do leczenia trudnych do leczenia chorób.

Czytaj więcej

To istna rzeźnia. Śledczy sprawdzą testy na zwierzętach w firmie Elona Muska

Jednak firma, założona w 2016 r., zwróciła się o pozwolenie dopiero na początku 2022 r., a wniosek został odrzucony, o czym firma nie poinformowała. FDA miała przedstawić dziesiątki problemów, których rozwiązaniem firma musi się zająć, zanim zacznie testy na ludziach, co jest kluczowym elementem na drodze do zatwierdzenia produktu końcowego. Główne obawy agencji dotyczące bezpieczeństwa dotyczyły baterii litowej urządzenia, możliwości przesuwania się mikro-drucików implantu do innych obszarów mózgu. Padły także pytania, czy i jak urządzenie można usunąć bez uszkodzenia tkanki mózgowej.

Trzech pracowników powiedziało, że są sceptyczni co do możliwości szybkiego rozwiązania problemów przez firmę – pomimo ostatniej prognozy Muska podczas prezentacji z 30 listopada, że firma uzyska zgodę FDA na badania na ludziach tej wiosny.

Czytaj więcej

Ulepszanie mózgu. Sterowanie urządzeniami za pomocą myśli za mniej niż dekadę

Neuralink nie ujawnił szczegółów swojej aplikacji próbnej, odrzucenia przez FDA ani zakresu obaw agencji. Jako firma prywatna nie ma obowiązku ujawniania inwestorom takich danych choć wciąż prezentuje bardzo optymistyczne prognozy rozwoju biznesu. Wygląda na to, że na wyrost.

Musk i inni pracownicy Neuralink nie odpowiedzieli na prośby agencji Reuters o komentarz na temat urządzenia firmy lub jej kontaktów z FDA. Także Agencja odmówiła komentarza na temat Neuralink, powołując się na przepisy zapewniające prywatność informacji handlowych.