Zespół naukowców ze szkockich uniwersytetów, Glasgow City Council i West of Scotland Housing Association testuje elektryczną tapetę jako alternatywę dla kotłów gazowych.
Szkocja musi przyspieszyć przejście na czystsze formy energii. Większość wysiłków w tym kierunku została włożona w instalację i zatwierdzenia dużych morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym. Jednak ciężar emisji dwutlenku węgla w Szkocji wynika z jej zapotrzebowania na ogrzewanie. 84 procent szkockich domów spala gaz, aby wytworzyć ciepło, co stanowi prawie 36 procent rocznej emisji dwutlenku węgla w Szkocji, która musi zostać drastycznie zmniejszona, jeśli cel klimatyczny na rok 2045 ma zostać osiągnięty.
Jak można ograniczyć koszty ogrzewania?
Szkocja, położona na 56 stopniu szerokości geograficznej północnej, jest bliżej regionów arktycznych niż większość krajów w Europie i ma znacznie chłodniejszy klimat. Jednak powodem wyższego zużycia energii nie jest samo położenie. Domy w Szkocji należą do najstarszych budynków w Europie, powstałych w czasach, gdy technologia izolacji nie była jeszcze dobrze rozwinięta. Średnio domy w Szkocji tracą ciepło trzy razy szybciej niż stosunkowo nowsze budynki w Europie. Ponieważ ogrzewanie w domach odbywa się poprzez spalanie gazu, nieefektywna izolacja prowadzi do większego zużycia paliw kopalnych, co zwiększa emisję dwutlenku węgla w Szkocji.
Czytaj więcej
Naukowcy z Uniwersytetu Narodowego w Seulu ogłosili stworzenie „inteligentnego” okna, które może pozyskiwać prąd z energii wytwarzanej podczas uderzania kropli deszczu. Odbija też światło podczerwone, aby obniżyć temperaturę czy samo odmraża się.
Nowy projekt mający na celu ograniczenie emisji jest testowany w 12 nieruchomościach czynszowych w Glasgow, gdzie zamiast kotła gazowego stosuje się tapetę elektryczną.