Ta potęga militarna stworzyła broń do niszczenia dronów. Niespodziewany efekt

System laserowy, opracowany do likwidowania rojów bezzałogowców oraz tzw. amunicji krążącej, niespodziewanie stał się nowatorską bronią, która może skutecznie niszczyć aktywny pancerz czołgu.

Publikacja: 31.12.2024 17:16

Czołgi są chronione przez pancerze aktywne, laser może je łatwo zdetonować

Ukraiński czołg

Czołgi są chronione przez pancerze aktywne, laser może je łatwo zdetonować

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Stojąca za tą technologią turecka grupa obronna Roketsan stworzyła laserowe działo z myślą o walce z zagrożeniem z powietrza. System ALKA miał niszczyć wrogie drony, a nawet ich całe roje. I spełnia swoje zadanie, tyle że inżynierowie doszli do wniosku, iż broń ta jest w stanie robić znacznie więcej niż likwidować np. amunicję krążącą. Wystarczy wycelować ją w czołgi.

Jak laser uszkadza pancerz?

Laser – przynajmniej taki działający w ramach obecnie dostępnych technologii – pojazdu opancerzonego nie wyeliminuje z pola bitwy, ale, jak się okazuje, może uczynić go bezbronnym. Podczas niedawnych testów Turcy wykazali, że działo laserowe mające moc od 2,5 do 5 kW i zasięg do nawet 1,5 km, stanowi zagrożenie dla oddziałów lądowych. Broń od podstaw zaprojektowana do walki z bezzałogowcami (może wykrywać, śledzić i eliminować do 100 celów jednocześnie), wyposażona w radar wspierany systemem AI, potrafi promieniem detonować bloki pancerza aktywnego.

Czytaj więcej

Lasery trafiły do brytyjskiej armii. Strzał za 1 dolara i imponująca skuteczność

Niespodziewana zdolność niszczenia takiej ochrony pojazdów kołowych i gąsienicowych (o ile system pancerza aktywnego nie jest grubszy niż 10 mm) daje projektowi ALKA zupełnie nowe możliwości. Wedle Roketsan, za pomocą lasera można dezorientować załogi czołgów, symulując np. atak jednostek naziemnych. Poza tym zdalna likwidacja aktywnego pancerza za pomocą promienia laserowego otwiera drogę do bardziej skutecznego rażenia za pomocą pocisków przeciwpancernych, czy bezzałogowców typu kamikaze.

Tani strzał lasera zamiast drogiego pocisku czy rakiety

Twórcy technologii ALKA już pracują nad zwiększeniem mocy oraz zasięgu działa. Inżynierowie z tą bronią krótkiego zasięgu wiążą duże nadzieje – jest opłacalna w eksploatacji („strzał” lasera jest nieporównywalnie tańszy od wystrzelenia pocisku) i łatwa w instalacji (modułowa konstrukcja umożliwia wykorzystanie działa w systemach stacjonarnych, jak i w konfiguracjach mobilnych).

Czytaj więcej

Promień śmierci podbija świat. Nowa broń trafiła do zaciekłego wroga Ameryki
Technologie
Powstała pierwsza szkoła dla... robotów. Humanoidy zastąpią ludzi w pracy i w domu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Technologie
Humanoidy pojawią się na „igrzyskach”. To rewolucja w sporcie
Technologie
Ten projekt ma dać ludziom długowieczność. Zaskakująca inwestycja twórcy ChatGPT
Technologie
Brytyjscy chirurdzy korzystają z usług polskiego start-upu. Ma nowatorską technologię
Technologie
Życie ma być łatwiejsze. Ten asystent AI sam zarezerwuje nocleg czy zrobi zakupy