Aero 2 i Sferia częściowo odkrywają karty

Aero 2, spółka, która posiada częstotliwość telekomunikacyjną z zakresu 900 MHz, w pierwszym etapie rozwoju skupi się na działalności hurtowego operatora usług szybkiej transmisji danych. Sieć Aero 2 ma działać w technologii HSPA+, umożliwiającej tranfer danych z prędkością 21 Mb/s.

– W ciągu kilku tygodni zamierzamy uruchomić sieć na potrzeby testów, a w przyszłym roku komercyjnie – powiedział Adam Kuriański, prezes Aero 2. – Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami – dodał, nie podając nazwy żadnej firmy. – Jednym z naszych celów jest pokrywanie tych obszarów, których inni nie pokrywają – mówił Kuriański. Z przedstawionych dziś informacji wynika, że obok niego w skład zarządu Aero 2 wchodzą mecenasi Andrzej Chajec, Krzysztof Żyto (Żyto figuruje w KRS jako jedyny właściciel Aero 2) oraz Maciej Gruber, były członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu.

Aero 2 buduje sieć stacji bazowych we współpracy ze Sferią, lokalnym operatorem stacjonarnym (korzysta z technologii radiowej CDMA), kontrolowanym przez Zygmunta Solorza-Żaka, głównego akcjonariusza Cyfrowego Polsatu. Kuriański nie ujawnił docelowego budżetu inwestycyjnego firmy. – Będzie to na pewno mniej niż 1 mld zł – powiedział. Według niego tegoroczne nakłady inwestycyjne na budowę sieci Aero 2 wyniosą kilkaset milionów złotych. – Powinny znaleźć się w połowie przedziału od 100 do 999 mln zł – mówił indagowany przez dziennikarzy. Obecnie operator posiada 120 stacji bazowych (wykorzystuje lokalizacje Sferii w Warszawie), a do końca roku ma ich być 350. Kuriański powiedział, że Aero 2 korzysta z kredytu udzielonego przez jedną z zachodnich instytucji finansowych. Ponieważ Sferia buduje sieć dla Aero 2 i zarządza projektem, jej tegoroczne przychody będą zdecydowanie wyższe od ubiegłorocznych: można oczekiwać, że także pójdą w setki milionów złotych, choć Dariusz Trzeciak, prezes Sferii nie sprecyzował kwoty. – Rozliczamy się w modelu koszt plus marża – powiedział Trzeciak.

– Przychody z dotychczasowej działalności CDMA utrzymają się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku (48 mln zł – red.) – tłumaczył prezes Sferii.  W jego ocenie, mimo nowego źródła przychodów, Sferia nie wyjdzie jeszcze w tym roku na plus. W ubiegłym roku miała ponad 48 mln zł straty EBITDA i 85,15 mln zł straty netto. W związku ze współpracą z Aero 2 spółka zwiększyła zatrudnienie, a prace przy realizacji projektu zleca podwykonawcom. – W naszym pionie technicznym pracuje obecnie ponad 100 osób – powiedział Trzeciak. Jak na razie współpracy z Aero 2 nie wykluczał prezes P4 (sieć Play), Joergen Bang-Jensen.

Mogą Ci się również spodobać

Po sukcesie molekularnej whisky czas na syntetyczne wino

Startup z San Francisco opracował metodę produkcji syntetycznego wina i sake. To nie pierwsze ...

Michał Kanownik: Stać nas jako kraj, żeby być wśród liderów wprowadzania 5G

Polska aspiruje do rangi najnowocześniejszych krajów ściągających innowacje. 5G jest do tego niezbędne. Oby ...

Digitalizacja to siła napędowa zmian

Polska może stać się cyfrowym sercem Europy – mówi Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego ...

Tysiące smartfonów Polaków do naprawy

Prawie połowa badanych deklaruje, iż ich smartfon został w przeszłości uszkodzony lub zalany – ...

TSUE: sądy w UE mogą nakazać Facebookowi usuwanie komentarzy

Sądy państw Unii Europejskiej mogą nakazać Facebookowi usunięcie na całym świecie komentarzy użytkowników, które ...

Epidemia zapędziła na zakupy do smartfona. Komputer już passe?

Telefon to dla wielu konsumentów urządzenie, które stało się już ważniejsze od komputera. Wiele ...