Roaming w UE argumentem politycznym?

Komisarz Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes zaapelowała w czwartek do Parlamentu Europejskiego, by już wiosną 2014 r. przyjął pakiet regulacji, który skończy z opłatami za roaming w europejskich sieciach telefonii komórkowej – informuje PAP.

„Pozbądźmy się kosztów roamingu raz na zawsze!” – napisała w czwartek Kroes na Twitterze.

Podczas posiedzenia komisji PE ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów komisarz podkreśliła, że „telekomunikacja jest branżą, w której nie ma miejsca na granice”. Latem zamierza ona przedstawić propozycje dotyczące reformy tego sektora w UE i stworzenia jednolitego rynku telekomunikacji.

Zdaniem Kroes, każdy mieszkaniec UE odnosi wymierne korzyści z tego, że już dotychczas udało się znacznie obniżyć koszty roamingu w UE. „To jedyna rzecz, co do której nawet eurosceptycy zgadzają się, że UE zrobiła to dobrze. I to nigdy nie udałoby się bez UE” – powiedziała.

Dlatego – jej zdaniem – europarlament powinien starać się przyjąć pakiet regulacji, prowadzący do całkowitej likwidacji tych kosztów już wiosną 2014 r., przed wyborami do PE. „Chcę, byście mogli wrócić do swoich okręgów wyborczych i powiedzieć, że udało się skończyć z kosztami roamingu” – dodała Kroes, zwracając się do europosłów.

W ciągu minionych kilku lat stawki roamingu w UE spadły i nie mogą dziś przekroczyć 29 centów za minutę połączenia wychodzącego i 8 centów w przypadku odebranej rozmowy. Mniej płacimy też za korzystanie z internetu w komórkach za granicą; 1 MB pobrany w roamingu kosztuje nie więcej niż 70 centów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naukowcy stworzyli robota-rybę ze sztuczną krwią. Może polecieć w kosmos

Naukowcy z dwóch amerykańskich uczelni stworzyli niezwykłego robota-rybę, który jest zasilany sztuczną krwią. Może ...

Roboty przegrały z ludźmi. Adidas zamknie fabryki

Speedfactory, najnowocześniejsza, w pełni zautomatyzowana fabryka niemieckiego producenta obuwia sportowego, miała być przełomem w ...

Chiński gigant płatności mobilnych podbija Europę

Największa na świecie platforma płatności mobilnych Alipay coraz szybciej rozrasta się w Europie. W ...

Technologiczne spółki przyciąga parkiet

Większość spółek, które zadebiutowały na giełdzie w ostatnich kilkunastu miesiącach, to reprezentanci branży nowych ...

Uber pozywa Kalifornię za przyznanie praw pracowniczych kierowcom

Wraz z firmą Postmates Uber zaskarża przepisy dające prawa pracownicze osobom wykonującym zlecenia w ...

Ulga IP Box ze znakiem zapytania

Firmy technologiczne i producenci gier próbują ustalić, czy mogą zastosować IP Box. Jest o ...