KRRiT dała miejsce na multipleksie kanałom TV Trwam i TVP ABC

ROL

Telewizja Trwam i dziecięcy kanał TVP ABC dostały miejsce na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej – poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Dwa pozostałe sloty (dla stacji o charakterze edukacyjno-poznawczym i filmowej) przydzieli przed końcem lipca. Kanały ruszą w ofercie DVB-T w kwietniu przyszłego roku

Rada już raz odmówiła miejsca na multipleksie kanałowi fundacji ojca Tadeusza Rydzyka – Lux Veritatis. Ta oprotestowała tę decyzję.

– O ile w pierwszym konkursie, w jakim brała udział, fundacja Lux Veritatis nie pokonała barier związanych z wymogami finansowymi dla nadawców i nie zagwarantowała finansowania dla stacji, tym razem jej oferta znacznie różniła się od poprzedniej – mówił Jan Dworak przewodniczący KRRiT.

Jak podaje, przede wszystkim spadło zadłużenie długoterminowe fundacji. W 2010 r. sięgało jeszcze 69 mln zł, rok później: 43 mln, zł, a na ten rok Lux Veritatis zakłada już, że długoterminowanych zobowiązań w ogóle mieć nie będzie. – Stopa zadłużenia fundacji zmniejszyła się z 79 proc. w 2010 roku do 28 proc. w 2012 roku – podał Dworak. Natomiast stopa pokrycia majątku kapitałem własnym, która w 2010 roku wynosiła 21 proc., w 2012 roku sięgała już 72 proc.

– Zaprezentowana przez fundację promesa ze SKOK-u na 15 mln zł redukuje ryzyko związane z przychodami fundacji pochodzącymi wcześniej z datków i darowizn – mówił Dworak. W pierwszym roku nadawania kanału w ramach naziemnej telewizji cyfrowej nadawca zazwyczaj inwestuje w niego ok. 20 mln zł.

O ulokowanie na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej kanału społeczno-religijnego w kwietniu przyszłego roku obok fundacji Lux Veritatis ubiegała się też spółka Wieczorna Sp. z o.o., ale jej wniosek odpadł z przyczyn formalnych. – Spółka nie miała zapisanej w KRS możliwości nadawania programów telewizyjnych –  podała KRRiT. Pierwotnie kanał społeczno-religijny chciała mieć też spółka Platformy Mediowej Point Group, ale się z tego zamiaru wycofała.

Dziś KRRiT przyznała też koncesję na nadawanie kanału dziecięcego. O to miejsce oprócz TVP ubiegał się Polsat z kanałem Polsat Kids. Wygrała TVP. – Zadecydowała różnorodność programowa zgłoszonych propozycji., bo oba kanały spełniły wszystkie inne warunki. TVP zagwarantował mniejszą ilość powtórek i bogate archiwa z polską twórczością – podał Jan Dworak.

KRRiT pozostały jeszcze do rozdysponowania dwa miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej: jedno dla kanału edukacyjno-poznawczesgo, drugie dla stacji filmowej. Kanały wybrane w tych kategoriach mają zostać ogłoszone przez wakacjami parlamentarnymi, czyli przed końcem lipca.

Najwięcej firm interesuje się nadawaniem kanału o charakterze edukacyjno-poznawczym. Są to: Discovery Polska (z kanałem DMAX), Edusat, TVR (zaproponowała kanał TVE), Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (kanał TV Spectrum), należąca do giełdowej Platformy Mediowej Point Group spółka MediaWorks, TVS oraz Apella – firma powiązana z wydawcą tygodnika „Sieci”.

O miejsce dla stacji filmowej rywalizują cztery firmy. Są to: spółka TV Film, założoną przez ZPR, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz dystrybutora filmowego Kino Świat, Stopklatka (spółka Kina Polska TV, którą ma współfinansować w tym zakresie Agora), Polsat i Mediasat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy sklonują zmarłe zwierzę. I przeszczepią wspomnienia

Chińska firma Sinogene Biotechnology jako pierwsza na świecie sklonowała kota. I do tego zmarłego. ...

Ile są warte uszy. Więcej niż myślisz

Na 4 mld dol. wyceniany jest rynek technologii noszonych czy też zakładanych na uszy. ...

Chińczycy wysłali na ulice swojego robocopa

Na terenie miasta Handan w północnych Chinach policja włączyła do swoich szeregów roboty. Pierwsza ...

Cyfrowe giganty stają się jeszcze większe

Spółki technologiczne, w tym przede wszystkim internetowe zdetronizowały pod względem wartości rynkowej korporacyjnych gigantów ...

Polska AI wykryje ogień z kosmosu. Robi furorę w USA

Jeden z największych dostawców prądu w Arizonie sięga po sztuczną inteligencję z Białegostoku – ...