Android czyli idelany cel cybeprzestępców w tym i przyszłym roku

W 2013 roku miał miejsce znaczny wzrost liczby incydentów naruszenia bezpieczeństwa dotyczących urządzeń mobilnych. Głównym celem większości szkodliwych aplikacji mobilnych była kradzież pieniędzy, a następnie danych osobistych. Android nadal stanowi najpopularniejszy cel ataków, przyciągając aż 99,9 proc. znanego szkodliwego oprogramowania – wynika z podusmowania firmy Kaspersky Lab.

W tym roku eksperci z Kaspersky Lab wykryli 104 427 nowych modyfikacji szkodliwych programów dla urządzeń mobilnych – o 125 proc. więcej niż w 2012 r. Warto dodać, że mowa tu o sygnaturach, z których każda może obejmować nawet tysiące unikatowych szkodników. W samym tylko październiku 2013 r. zarejestrowano 19 966 nowych modyfikacji mobilnych szkodliwych programów. Jest to 50 proc. całkowitej liczby zagrożeń zidentyfikowanych przez Kaspersky Lab w całym 2012 roku.

– Nic nie wskazuje na to, aby miało nastąpić spowolnienie tempa rozwoju szkodliwych aplikacji dla Androida. Obecnie większość szkodliwego oprogramowania jest tworzona w celu uzyskania dostępu do urządzenia. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości pojawi się pierwszy masowy robak dla Androida. Android spełnia wszystkie warunki idealnego celu cyberprzestępców – to powszechnie wykorzystywany system operacyjny, który jest łatwy w użyciu zarówno przez twórców aplikacji, jak i autorów szkodliwego oprogramowania – podkreśla Christian Funk, starszy analityk szkodliwych programów w Kaspersky Lab.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy szybko wymieniają smartfony na nowe

Posiadamy już średnio więcej niż jeden smartfon, a w naszych szufladach leży nawet po ...

Dzięki PayEye za sushi zapłacisz tęczówką

Wrocławski fintech wdraża biometryczne płatności. Dzięki nim, aby zatwierdzić transakcję, wystarczy oko. Nową technologię ...

Dobre wieści dla fanów „Cyberpunka”. Nie zapłacisz dwa razy

Każdy kto kupi grę na Xbox One, będzie mógł otrzymać także wersję na Xbox ...

Tokeny NFT trafiają do gier. Dzięki Polakom

Nowa gra o przygodach Zorro, za którą stoi rodzimy game developer, może być pierwszym ...

Masowo ściągają aplikacje VPN. Boją się inwigilacji

Chiński projekt ustawy o bezpieczeństwie Hongkongu sprawił, że wielu mieszkańców metropolii ściągnęło na swoje ...