Facebook kupił WhatsApp za 16 mld dol.

Internetowy komunikator, który według Marka Zuckerberga jest na dobrej drodze do łączenia miliarda osób na świecie, Facebook przejmie za prawie 200 mln swoich udziałów, specjalne opcje dla menedżerów WhatsApp i 4 mld dol. w gotówce

12 mld dolarów spółka Marka Zuckerberga przekaże właścicielom WhatsApp w postaci 184 mln swoich udziałów, a 4 kolejne miliardy dolarów – w gotówce (ze środków własnych Facebooka). Dodatkowo menedżerom WhatsApp przekazane zostaną ok. 3 mld dol. w postaci 46 mln tzw. RSU, czyli akcji, które uprawniają kluczowych pracowników firmy do sprzedania ich najwcześniej po czterech latach po spełnieniu przez przejmowaną spółkę określonych warunków (RSU będą stanowiły 7,9 proc. walorów spółki). Jan Koum, prezes i współzałożyciel WhatsApp, wejdzie do zarządu Facebooka, który dzięki temu będzie już liczył dziewięć osób.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w tym roku, o ile zaaprobują ją stosowne urzędy.

WhatsApp ma 450mln aktywnych użytkowników miesięcznie (pojedynczego dnia korzysta z niego ok. 70 proc. z nich) i rośnie w tempie 100 proc. rocznie. W Polsce aplikacja WhatsApp nie jest specjalnie popularna. Choć model jej działania przyciąga wielu użytkowników na całym świecie (pozwala wysyłać wiadomości tekstowe i multimedialne korzystając  z łącza WiFi, co dla końcowego użytkownika jest bezpłatne), w Polsce WhatsApp natrafił na poważną konkurencje w postaci rodzimego komunikatora Gadu-Gadu. Jego popularność ograniczają też inne, międzynarodowe komunikatory, ale przede wszystkim: niskie w porównaniu z innymi krajami, ceny esemesów.

Zakup WhatsApp to kosztowna transakcja w porównaniu z ostatnim głośnym zakupem Facebooka z 2012 roku. W 2012 r. portal Marka Zuckerberga kupił za 1 mld dol. w gotówce i swoich udziałach Instagram, aplikację fotograficzną. Wycena WhatsApp jest imponująca nawet, gdy porówna się ją z 8,5 mld dol., za które Microsoft kupił trzy lata temu komunikator Skype.

Całorocznie przychody Facebooka w 2013 r. sięgnęły 7,87 mld dol. To o prawie 55 proc. więcej niż w 2012 roku. Zysk operacyjny sięgnął 2,8 mld (przy 538 mln dol. rok wcześniej), a wynik netto wynosił 1,5 mld dol. (przy 53 mln dol. rok wcześniej).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

AI wykryje, gdzie uderzy piorun

Dzięki standardowym danym ze stacji meteorologicznych algorytm sztucznej inteligencji potrafi przewidzieć, gdzie i z ...

Chiny domagają się uwolnienia wiceprezes Huawei i grożą konsekwencjami

Meng Wanzhou pozostanie w areszcie do poniedziałku, kiedy kanadyjski sąd zdecyduje, czy wypuścić ją ...

Hongkong stał się polem walki w popularnej grze GTA V

Protesty w Hongkongu przeniosły się do cyfrowego świata rozrywki. Już kilka tygodni temu Chiny ...

Na polskim YouTube można nieźle zarobić

Sprzedawanie na YouTube nie jest proste, gdyż wbrew pozorom to nowy rynek, którego wielu ...

Huawei handlował z Iranem i Syrią? Znaleźli dowody

Mamy dokumenty potwierdzające iż zatrzymana w Kanadzie dyrektor Meng Wanzhou stoi za naruszaniem przez ...

Prezes Huawei: Nasza sprzedaż runie przez sankcje Trumpa

Prezes Huawei Ren Zhengfei oszacował, że sprzedaż firmy spadnie nawet o 40 proc. w ...