Główny właściciel Hawe zatrzymany w związku z „aferą taśmową” PO [nowe]

Gazeta Wyborcza” i „Newsweek” informują dziś, że Marek Falenta, m.in. główny akcjonariusz  Hawe został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w toku śledztwa Prokuratury badającej tzw. aferę zwaną taśmową lub podsłuchową.

Prokuratura szuka osób, na których zlecenie w znanej już teraz restauracji podsłuchiwano polityków, w tym wysokich rangą urzędników państwowych. Tego, czy i dlaczego zatrzymano Marka Falentę do tej pory nie skomentowała.

Zatrzymanie przedsiębiorcy potwierdza w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” jego adwokat, Grzegorz Radwański:- Mój klient nie przyznaje się do udziału w tym procederze. Nie miał z tym żadnego związku. To zatrzymanie jest niesłuszne i niepotrzebne – mówi „GW”.

„Newsweek” przypomina, że Falenta w wywiadach przyznawał się do znajomości z Łukaszem N., kelnerem, który miał instalować urządzenia podsłuchowe.

W mediach dominującym wątkiem prowadzącym do wyjaśnienia sprawy badanej przez organa ścigania jest obecnie sytuacja na rynku węgla, w którym coraz większy udział udział ma import taniego surowca z Rosji. Rząd miał podjąć działania naprawcze, chroniąc rodzime firmy, głównie państwowe.

Marek Falenta jest głównym akcjonariuszem firmy Składywęgla.pl, która należy do  grona firma obracających rosyjskim węglem. Jest największym dystrybutorem importowanego surowca. Centralne Biuro Śledcze dokonało w jej siedzibie aresztowań osób na kierowniczych stanowiskach.

„Puls Biznesu” opublikował w poniedziałek wywiad z Markiem Falentą. Pada w nim na końcu pytanie o to, czy polskich rządzących podsłuchiwano z inspiracji rosyjskich służb.

Nie jest wykluczone, że to właśnie w związku z tym wywiadem i kolejnymi publikacjami  „PB” nt. aresztowań w Składywęgla.pl zatrzymano Falentę.

Choć sprawa wydaje się nie dotyczyć telekomunikacyjnego biznesu Falenty, kurs akcji Hawe spada dziś na GPW o ponad 5 proc. do 2,91 zł, choć – jak nas zapewniono – firma działa bez przeszkód.

Z oficjalnym komunikatem dotyczącym głównego akcjonariusza Hawe wstrzymuje się do czasu uzyskania wiarygodnych informacji od prawników.

Na giełdzie spadają dziś również kursy spółek ZWG i Bumech, w którym Marek Falenta jest głównym akcjonariuszem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska AI pierwsza na świecie oszacuje ryzyko w ubezpieczeniach

Opracowywane przez rodzimą spółkę Quantee narzędzie o nazwie ActuAI ma być pierwszą na świecie ...

BBC chce być konkurencją dla Netflixa

BBC negocjuje z ITV stworzenie platformy streamingowej, która ma być konkurencją dla Netflixa oraz ...

Polski startup logistyczny chce podbić Niemcy

Międzynarodowa ekspansja, inwestycja w technologię, uruchomienie dwóch centrów logistycznych, w tym jednego przy granicy ...

Biały Dom chce przekopać Księżyc. Rywale nie próżnują

Amerykańskie władze przygotowują międzynarodowe porozumienie o wydobyciu surowców na Księżycu. Do jego podpisania zapraszają ...

Litwini wjeżdżają do Polski na hulajnogach

Litewska firma CityBee, znana w Polsce z wynajmu aut dostawczych na minuty (tzw. car-sharing), ...

Elon Musk rusza z satelitarnym internetem. Wkrótce start pierwszej rakiety

Na niską orbitę okołoziemską trafi 60 satelitów w ramach projektu Starlink, którego motorem jest ...