Główny właściciel Hawe zatrzymany w związku z „aferą taśmową” PO [nowe]

Gazeta Wyborcza” i „Newsweek” informują dziś, że Marek Falenta, m.in. główny akcjonariusz  Hawe został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w toku śledztwa Prokuratury badającej tzw. aferę zwaną taśmową lub podsłuchową.

Prokuratura szuka osób, na których zlecenie w znanej już teraz restauracji podsłuchiwano polityków, w tym wysokich rangą urzędników państwowych. Tego, czy i dlaczego zatrzymano Marka Falentę do tej pory nie skomentowała.

Zatrzymanie przedsiębiorcy potwierdza w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” jego adwokat, Grzegorz Radwański:- Mój klient nie przyznaje się do udziału w tym procederze. Nie miał z tym żadnego związku. To zatrzymanie jest niesłuszne i niepotrzebne – mówi „GW”.

„Newsweek” przypomina, że Falenta w wywiadach przyznawał się do znajomości z Łukaszem N., kelnerem, który miał instalować urządzenia podsłuchowe.

W mediach dominującym wątkiem prowadzącym do wyjaśnienia sprawy badanej przez organa ścigania jest obecnie sytuacja na rynku węgla, w którym coraz większy udział udział ma import taniego surowca z Rosji. Rząd miał podjąć działania naprawcze, chroniąc rodzime firmy, głównie państwowe.

Marek Falenta jest głównym akcjonariuszem firmy Składywęgla.pl, która należy do  grona firma obracających rosyjskim węglem. Jest największym dystrybutorem importowanego surowca. Centralne Biuro Śledcze dokonało w jej siedzibie aresztowań osób na kierowniczych stanowiskach.

„Puls Biznesu” opublikował w poniedziałek wywiad z Markiem Falentą. Pada w nim na końcu pytanie o to, czy polskich rządzących podsłuchiwano z inspiracji rosyjskich służb.

Nie jest wykluczone, że to właśnie w związku z tym wywiadem i kolejnymi publikacjami  „PB” nt. aresztowań w Składywęgla.pl zatrzymano Falentę.

Choć sprawa wydaje się nie dotyczyć telekomunikacyjnego biznesu Falenty, kurs akcji Hawe spada dziś na GPW o ponad 5 proc. do 2,91 zł, choć – jak nas zapewniono – firma działa bez przeszkód.

Z oficjalnym komunikatem dotyczącym głównego akcjonariusza Hawe wstrzymuje się do czasu uzyskania wiarygodnych informacji od prawników.

Na giełdzie spadają dziś również kursy spółek ZWG i Bumech, w którym Marek Falenta jest głównym akcjonariuszem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najlepsze 2020. Koniec ery ekranów LCD. Pandemia gwoździem do trumny

Ciekłokrystaliczne ekrany, bez których nie byłby możliwy rozwój wielu współczesnych technologii, m.in. płaskich telewizorów ...

Merkel posiada dowody na atak rosyjskich hakerów

Angela Merkel przekazała, że Rosjanie zlecili atak hakerów, którego była celem. Kanclerz Niemiec powiedziała, ...

AI wykryje oszustów na aplikacji randkowej. Kim są?

Naukowcom udało się opracować algorytm, który wyszukuje w aplikacjach randkowych oszustów. Sztuczna inteligencja (AI) ...

Nowy smartfon od Google`a. Pokazali, bo wyciekł

Google pokazało projekt swojego najnowszego smartfona. Urządzenie zostało pokazane przez koncern po tym, jak ...

Nowatorskie pojazdy naśladują zwierzęta morskie

Amerykańska firma Innespace Productions wprowadza na rynek nowatorskie pojazdy wzorowane na zwierzętach morskich – ...

Polski live chat wspierany przez chatboty idzie w świat

Szczecińska spółka pozyskała ponad 4 mln zł od Inovo Venture Partners. To największa jak ...