Prognoza Gartnera na 2014 rok: sprzedaż wzrośnie o 4,2 proc.

Firma analityczna Gartner, specjalizująca się w badaniach globalnych zmian na rynku nowych technologii, zaprezentowała raport zgodnie, z którym tegoroczna sprzedaż sprzętów mobilnych wyniesie 2,4 miliarda. Rynek urządzeń typu pecety, tablety i komórki wzrośnie zatem w stosunku do poprzedniego roku o 4,2 proc..

Największy udział w sprzedaży mieć będą telefony komórkowe, z których dwie trzecie to smartfony. Prognozowane 1,86 miliarda egzemplarzy nowych telefonów to o 3,1 proc. więcej niż w całym 2013 roku.

Rok 2015 zdaniem badaczy też zamknie się wzrostem popytu na telefony i sprzedażą na poziomie 1,95 miliarda. Gartner prognozuje, że w ciągu kolejnych pięciu lat procentowy udział inteligentnych telefonów w sprzedaży będzie rósł i w 2018 roku osiągnie 88 proc. w skali całego świata.

Największy wzrost zainteresowania przewidywany jest dla tabletów, których sprzedaż ma wzrosnąć rok do roku o prawie jedną czwartą. W 2014 roku do rąk konsumentów ma trafić 256,3 miliona niewielkich ekranów z segmentu tablet. A w przyszłym roku tablety mają mieć większą sumaryczną sprzedaż niż pecety, które reprezentują malejącą gałąź rynku nowoczesnych technologii.

W bieżącym roku na rynku ma pojawić się 308,5 miliona komputerów czyli o 2,9 proc. mniej niż ubiegłym roku.

Coraz mocniej w zestawieniach zaznaczana jest obecność urządzeń hybrydowych (tablet +klawiatura). W zeszłym roku sprzedaż takich rozwiązań zamknęła się wynikiem niespełna 3 milionów. Na ten rok prognozowane jest wzrost sprzedaży do prawie 5,4 miliona, a w 2015 roku na rynek ma trafić około  7,6 miliona hybryd.

Jeśli chodzi o systemy, z których korzystać będą urządzenia najpopularniejszy pozostanie produkt Google’a.

Android w wielu swoich wersjach pracować będzie na prawie 1,2 milionie nowych urządzeń sprzedanych w 2014 roku. Rok temu na rynek trafiło niespełna 900 mln urządzeń z Androidem. Drugi w zestawieniu Windows także urośnie. Z 326 mln sprzedanych w zeszłym roku sprzętów pracujących na platformie Microsoftu, w tym roku pojawi się 333 mln nowych, a przyszły rok zamknąć ma się wynikiem 374 mln nowych, legalnych użytkowników.

Ostatni w zestawieniu system operacyjny Apple’a zyska rok do roku około 35 mln nowych użytkowników, co oznacza sprzedaż 333 mln produktów z logiem nadgryzionego jabłka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Startupy 2021. Które polskie spółki będą warte miliard dolarów

Polska wciąż nie doczekała się swojego pierwszego startupu, którego wartość przekroczyłaby 1 mld dol. ...

Wiadomości w rosyjskiej telewizji prowadził robot-prezenter

Program informacyjny Wiesti na kanale Rossija24 prowadził android Aleks. Jedna z informacji dotyczyła polityka ...

Rossmann rusza ze sprzedażą… dronów i smartfonów

Popularna sieć drogerii wchodzi we współpracę z Xiaomi. Obok kosmetyków czy perfum, będzie można ...

Sposób na złe nawyki. Bransoletka porazi cię prądem

Urządzenie z modułem, który wysyła elektrowstrząsy, robi furorę. Kiedy właściciel je za dużo fast ...

Apple obniża ceny iPhone’ów

Rosnący kurs dolara i rozczarowująca sprzedaż nowych modeli zmusza Apple do rewizji polityki cenowej. ...

Naukowcy odkryli sposób na regenerację szkliwa zębów

Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach poinformowali, że znaleźli sposób na odtworzenie szkliwa zębów. ...