UKE ogłosiło konsultacje dokumentacji konkursu na zagospodarowanie MUX8

Dokumentacja jest zgodna z sugestiami Krajowej Radiofonii i Telewizji i pozwala zgłosić się do konkursu na nowe częstotliwości tylko TVP.

– Ponieważ to KRRiT jest organem, który zgodnie z prawem telekomunikacyjnym określa warunki uczestnictwa w konkursie w zakresie zawartości programowej, UKE zobowiązane jest zamieścić treść zapisów zaproponowanych przez KRRiT – organ regulacyjny w obszarze mediów – w treści dokumentacji konkursowej, którą poddaje pod konsultacje społeczne – podał Urząd Komunikacji Elektronicznej.

KRRiT zdecydowała o przeznaczeniu całości zasobów tego multipleksu (kanałów TV o szerokości 7 MHz z zakresu 174 – 230 MHz) na programy nadawane przez TVP w jakości HD.

Programy mogą być nadawane w standardzie DVB-T lub DVB-T2, rezerwacja częstotliwości ma zostać wydana na 15 lat.

Żeby spełnić warunki postawione przez UKE w dokumentach, TVP musiałaby zacząć nadawać programy na siedmiu pierwszych obszarach multipleksu ósmego w 10 miesięcy od dnia otrzymania decyzji rezerwacyjnej. W dwa lata od otrzymania decyzji 95 proc. ludności Polski ma mieć możliwość odbierania sygnału multipleksu na urządzeniach stacjonarnych. Na dziesięciu obszarach w dziesięć miesięcy od otrzymania decyzji sygnał ósmego multipleksu ma też umożliwiać „odbiór przenośny wewnętrzny i zewnętrzny”. Po trzech latach ma go odbierać 95 proc. ludności.Za samo dokonanie rezerwacji częstotliwości TVP będzie musiała zapłacić Skarbowi Państwa prawie 346 tys. zł.

Firmy, organizacje i osoby prywatne, które chcą zabrać głos w konsultacjach dotyczących dokumentacji konkursowej, w tym proponowanej zawartości programowej tzw. multipleksu ósmego mogą przesyłać swoje stanowiska do UKE do 11 sierpnia 2014 r. – Po zakończeniu konsultacji UKE przeprowadzi analizę nadesłanych stanowisk oraz przekaże ich treść do KRRiT w celu przeprowadzenia analizy w zakresie jej kompetencji, czyli w obszarze związanym z propozycjami dotyczącymi oferty programowej multipleksu ósmego. Jeżeli na skutek zgłoszonych uwag zajdzie konieczność wprowadzenia istotnych zmian w dokumentacji konkursowej, zostanie ona poddana powtórnym konsultacjom – podał UKE.

Już wiadomo, że niezadowoleni z kształtu dokumentacji będą prywatni nadawcy, którzy także liczyli na to, że w ramach nowego multipleksu będą mogli rozbudować swoją już obecną w naziemnej telewizji cyfrowej ofertę o kanały w wysokiej rozdzielczości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gotówka pokonała Amazona

Innowacyjny projekt sklepu przyszłości, wdrażany przez koncern Jeffa Bezosa, przegrał z szarą rzeczywistością Stanów ...

Polskie oprogramowanie dla Ubera i Apple

Software Plant jest już obecny w 130 krajach, a z jego oprogramowania korzystają tacy ...

Michał Paschalis-Jakubowicz: W tym roku cyfryzacja firm ruszy na poważnie

W roku 2020 wiele firm było pochłoniętych ochroną business continuity, a teraz wejdzie w ...

Polski Livechat mocno rozpycha się za granicą

Rynek komunikatorów i wirtualnych asystentów notuje potężne zwyżki. Nowe technologie zwiększają efektywność biznesu i ...

Komputery na raty. Gigantyczny wzrost sprzedaży

Wzrost sprzedaży ratalnej laptopów przez internet wyniósł w Polsce ponad 800 proc. – podaje ...

10 technologicznych trendów na 2019 rok

Rosnące znaczenie chmury, sztucznej inteligencji, rozwój technologii blockchain i 5G to tylko przykłady trendów, ...