IDC: Mobilni głównie na Androidzie

Firma badawcza IDC przedstawiła dane dotyczące udziału poszczególnych platform operacyjnych w całym rynku urządzeń mobilnych. W ciągu trzech miesięcy drugie kwartału na świecie pojawiło się 300 mln smartfonów, które trafiły do rąk użytkowników.

Najwięcej z nich pracuje pod kontrolą jednej z wersji oprogramowania Android. Aż 255,3 z pośród wszystkich urządzeń kupionych od kwietnia do końca czerwca wspartych jest systemem z logiem zielonego ludzika. Stanowi to 84,7 proc. rynku, co oznacza wzrost udziału o5,1 pkt proc.. Najnowsza wersja oprogramowania, KitKat, stanowi już jedną piątą całego rynku urządzeń z zainstalowanym Androidem.

Drugim najczęściej wybieranym systemem był iOS. Platforma Apple zainstalowana jest na 35,2 mln nowych sprzętów, co daje amerykańskiemu koncernowi 11,7 proc. udział w rynku mobilnych systemów. Mimo wzrostu sprzedaży rok do roku o 12,7 proc., udział urządzeń z logo nadgryzionego jabłka spadł o 1,3 pkt. proc.

Trzeci w zestawieniu jest Windows Phone. Pordukt Microsoftu, mimo dużej popularności na Starym Kontynencie, w drugim kwartale zanotował spadek udziału w rynku do 2,5 proc. i spadek sprzedaży z 8,2 mln urządzeń w 2013 do 7,4 mln urządzeń w 2014 roku.

Najsłabiej wygląda sytuacja BlackBerry. Kanadyjski koncern skurczył się o 78 proc. zamykając drugi kwartał sprzedażą 1,5 mln egzemplarzy swoich sprzętów ( w poprzednim roku 6,7 mln). Udział Jeżynowego systemu skurczył się do pół procent.

Na wadzę tracą też pozostałe systemy, które wprowadziły na rynek jedynie 1,9 mln mobilnych urządzeń, co jest wynikiem słabszym od zeszłorocznego o 32,2 proc..

Z coraz większą uwagą śledzić należy poczynania koncernu Samsung, który od dłuższego już czasu pracuje i obiecuje rychłą premierę TizenOS, który ma nawiązać do sukcesów produktów koreańskiego producenta.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Paryż: Policja nie może używać dronów do śledzenia ludzi

Sąd orzekł, że paryska policja nie może korzystać z dronów do śledzenia osób, które ...

Żołnierze zbroją się w gogle

Jeszcze jakiś czas temu o możliwości wykorzystania rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w sektorze militarnym ...

Sukces Hyper Poland w Wielkiej Brytanii

Polski startup technologiczny Hyper Poland przeprowadził udaną rundę finansowania poprzez brytyjską platformę crowdfundingu udziałowego ...

Finałowa rozgrywka o ATM

Zainicjowana wiosną sprzedaż największego operatora centrów danych w kraju powoli zbliża się ku finalizacji. ...

Biało-czerwonych dopingują już roboty. Sposób na puste trybuny

Rakuten Monkeys, drużyna z Tajwanu, grająca w chińskiej lidze bejsbola, znalazła sposób na rozwiązanie ...

Gigantyczna kara dla Google`a

Komisja Europejska nałożyła 1,49 mld euro kary na Google za praktyki ograniczające konkurencję w ...