NPD DisplaySearch: ruszyła sprzedaż laptopów

Niemal wszystkie analizujące rynek nowych technologii firmy z dużym prawdopodobieństwem szacowały mocne wyhamowanie sprzedaży tradycyjnych laptopów na rzecz lawinowo przybywających na rynku tabletów.

NPD DisplaySearch donosi jednak, że po 7 kwartałach malejącej sprzedaży, zakończony z końcem czerwca, drugi kwartał 2014 roku przyniósł producentom komputerów przenośnych wzrost. Wzrost jest niewielki, wynoszący tylko 1 proc. w stosunku do wyniku z przed roku. Jednak 45,1 mln sprzedanych laptopów odczytywane jest przez analityków jako przełamanie tendencji, które może skutkować w trwałe odbicie.

Spore przetasowania nastąpiły w czołowej piątce dostawców. Po 36 proc. wzroście sprzedaży na fotel lidera wspiął się koncern Lenovo, którego udział w rynku wzrósł do 18 proc..

Na drugą pozycję spadł HP, który mimo 13 proc. wzrostu sprzedały nie obronił swojej części rynku. 17 proc. komputerów przenośnych sprzedanych w II kwartale ma logo HP.

Trzecią pozycję zajmuje Asus, którego sprzedaż notebooków wzrosła o 19 proc. i dała producentowi ponad 11 proc. udział w rynku.

Z podium zepchnięty został amerykański Dell, który dzierży 11 proc. rynku po wzroście sprzedaży rok do roku o jedną dziesiątą.

Zestawienie zamyka Acer, który jako jedyny producent z czołówki wypadł słabiej niż rok wcześniej, sprzedając 3 proc. mniej urządzeń niż w drugim kwartale 2013 roku. Największych pięciu producentów odpowiada za 67 proc. globalnych dostaw laptopów w ciągu trzech miesięcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

2019 to rok informatyków

Największym wzięciem na rynku pracy będą się cieszyć informatycy, na czele z programistami Java, ...

Przełom w terapii nowotworowej?

Jednym z głównych czynników stresowych indukujących proces kancerogenezy jest niedotlenienie komórek nowotworowych ze względu ...

Nie tylko Keanu Reeves w polskim Cyberpunku. Aktorzy idą do gier

Keanu Reeves nie tylko wystąpił na scenie targów E3, ale też trafił do gry ...

Trump znów krytykuje Twittera. Na Twitterze

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny skrytykował w niedzielę Twittera, oskarżając tę platformę ...

Polski projekt ultraszybkiej kolei pozyskał pieniądze za granicą

Rodzimy startup Hyper Poland, który prowadzi internetową zrzutkę na platformie crowdfundingowej Seedrs, uzbierał już ...

Nie zostawiajmy dzieci samych w cyfrowym świecie

Najważniejsze, aby Ogólnopolska Sieć Edukacyjna nie stała się tylko kolejnym internetem do szkoły – ...