Berg Insight: przenosiny rozwiązań M2M z sieci 2G do 3G

Analiyczna firma Berg Insight uważa, że segment M2M wszedł w okres przejściowy, w którym rozwiązania machine to machine zamiast korzystać z sieci 2G będą przenoszone do 3G.

Udział urządzeń M2M działających w sieciach komórkowych HSPA/LTE więcej niż podwoi się w ciągu kolejnych czterech lat – prognozują analitycy. Pod bieżącego roku wyniesie około 20 proc., a przed końcem 2018 r. – ponad 50 proc.

Rynek dostępnych urządzeń działających w technologiach 3G/4G będzie większa niż tych wykorzystujących 2G już w 2017 r. – mówi analiza.

Zmiany często wymuszają plany operatorów, którzy wyłączają sieci starszej generacji. Przykładem może być amerykański AT&T, który chce zrezygnować z sieci 2G. Już samo ogłoszenie tego planu sprawiło, że zaczęto produkować infrastrukturę nowego typu i w USA już w tym roku większość M2M korzystać będzie z sieci 3G – przewiduję Berg Insight.

O ile w krajach azjatyckich M2M w sieci 3G to już norma, w Europie zmiana potrwa dłużej, jako że wielu operatorów planuje korzystać z sieci 2G także po 2020 roku.

Głównym katalizatorem spodziewanego przyspieszenia transformacji tego segmentu rynku są rosnące wymagania aplikacji M2M wobec przepustowości sieci. Drugim czynnikiem mającym wpływ na branżę jest zainteresowanie M2M ze strony przemysłu motoryzacyjnego, który upodobał sobie wizję „connected cars”.

Producenci zaliczający się do grona „early adopters”, tacy jak General Motors, czy Audi w modelach aut na rynek amerykański stosują już LTE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykański odwet? Atak na rosyjską wyszukiwarkę i energetykę

Atak hakerski na rosyjską wyszukiwarkę Yandex został prawdopodobnie zlecony przez jednego z członków sojuszu ...

BoomBit rozczarował wynikami, ale wierzy w „Archery Club”

Producent gier jest dziś na warszawskiej giełdzie niechlubnym liderem spadków, które sięgają 20 proc. ...

Netflix testuje nową funkcję. Dla robiących kilka rzeczy na raz

Netflix właśnie testuje ciekawą funkcję. Chodzi o „wyskakujący odtwarzacz”, czyli okno typu pop-out. Nowe ...

Pożar u chmurowego giganta. Kłopoty mają polskie firmy

Pożar strawił centrum przetwarzania danych firmy OVH w Strasburgu. O kłopotach w obsłudze użytkowników ...

Tik Tok, czyli jak dotrzeć do nastolatków

Z Tik Toka na całym świecie korzysta ponad 1,5 mld klientów. W Polsce konta ...