Bliżej „szczególca” szerokopasmowych projektów z PO PC

Operatorzy telekomunikacyjni zainteresowani wsparciem unijnym z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na budowę sieci dostępowych NGA zgadzają się co do jednego: teraz najważniejszą sprawą jest poznać model, w jakim będą mogli o nie się ubiegać.

– To, czego dziś nam najbardziej brakuje to model inwestycyjny: warunki przystąpienia do konkursów, realizacji inwestycji i informacja o tym, jak będzie wyglądał pierwszy dzień po ich zakończeniu. Czy będziemy mogli przyłączać klientów FTTTH, czy też będziemy mieli ograniczenia inwestycyjne – mówił Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska. Wtórował mu Piotr Marciniak, wiceprezes KIKE.

O przygotowaniu podstaw prawnych poprzedzających wdrożenie modelu interwencji w ramach PO PC opowiadali dziś w Warszawie przedsiębiorcom i jednostkom samorządowym prawnicy: Aleksandra Auleytner (partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka) oraz Krzysztof Pigłowski (EY).

Jak mówili przygotowania te podzielono na trzy fazy: analizy, rekomendacji i planu działań. Według Krzysztofa Pigłowskiego, dziś przygotowania są w fazie drugiej, ale niebawem – plan mówi o 15 września – przejdą do fazy trzeciej, która potrwa do końca miesiąca.

W ramach fazy drugiej dokonuje się symulacji, która ma odpowiedzieć na pytania o nakłady inwestycyjne, rentowność, poziomy wsparcia projektów pierwszej osi PO PC. Na tej podstawie powstaną rekomendacje co do podziału środków unijnych i kryteriów wyboru projektów. Określone zostaną również  wymagania regulacyjne, legislacyjne i otoczenia instytucjonalnego.

Auleytner, która wprawdzie zaznaczała, że prezentacja dotyczy wstępnych założeń, które mogą ulec zmianie, to jednak sygnalizowała, jak mogą wyglądać warunki realizacji projektów. Podkreślała, że zmieniło się otoczenie prawne. – Z jednej strony rodzi to szereg problemów interpretacyjnych, z drugiej możemy daje możliwość elastyczniejszego działania – mówiła.

Pewne wydaje się, że środki będą rozdysponowywane w konkursach w 2015 roku. Auleytner wskazywała przy tym, że jest możliwe, iż pewne projekty realizowane z PO PC nie będą wymagały notyfikacji. Prace analityczne idą przy tym w kierunku scenariusza wykorzystującego art. 52  Rozporządzenia 651/2014. Jest to jednak nowy akt prawny i brakuje praktyki jego stosowania – podkreślali eksperci – i wyjaśnienia wymaga kilka spraw.

Jeśli chodzi o część architektoniczną projektów, Auleytner nie wykluczyła, że łącza będą mogły być doprowadzone do budynku, a nie do klatki schodowej. – Może będziemy mogli cofnąć granicę (dotowanej inwestycji – RED.) – mówiła.

Rafał Sukiennik, dyrektor w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju przypomniał, że resort negocjuje przyznanie Polsce PO PC z Komisją Europejską. – Powstała wersja 5.0 PO PC. W trybie roboczym uzgadniamy dojście do konsensusu. We wrześniu planujemy dojście do ostatecznych zapisów. Potem jeszcze potrzebować będziemy decyzji KE. Nie wiem, czy „przejściowy” okres w Komisji, związany ze zmianami personalnymi nie wpłynie na termin jej wydania –  mówił Sukiennik.

O ile na przełom roku i początek roku sygnalizował start konkursów na projekty w ramach II (e-administracja i otwarty rząd) i III osi PO PC (e-aktywizacja, e-integracja) to w sprawie osi I (powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu) wstrzymał się. – Chciałbym odpowiedzialnie udzielić odpowiedzi na to pytanie już po przyjęciu modelu – mówił. – 2015 roku  to absolutne minimum na podpisanie umów o dofinansowanie. Rozliczenie ponad 200 mln euro w ramach I osi priorytetowej nastąpić ma 2018 roku. Nie stać nas na poślizg – dodał.

Wartość wsparcia unijnego negocjowanego z PO PC to 8 mld zł, a wraz z wkładem krajowym – jak podaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji – 10 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bogusław Chrabota: Piękny miraż technosuwerenności

Jak wspierać europejskie firmy technologiczne i gwarantować im równe warunki rozwoju ze światowymi gigantami? ...

Wartość Allegro mocno stopniała. Przez Amazona czy szczepionkę?

W ciągu ostatniego tygodnia kapitalizacja handlowego giganta stopniała o jedną czwartą. Notowania spadły już ...

Często kupujesz w internecie? Masz iPhone`a? Możesz zapłacić więcej

Linie lotnicze, agencje turystyczne i sklepy internetowe mogą oferować swoim klientom wyższe ceny na ...

Allegro stawia na finanse

Serwis handlowy kupił startup FinAi, który umożliwia bankom sprzedaż pożyczek przez internet. O transakcji ...

Sąd w Nepalu zakazał gry online, bo „ma zły wpływ na dzieci”

Sąd Najwyższy w Katmandu wydał tymczasowy zakaz wprowadzenia na krajowy rynek gry online o ...

Smartfon-skrzydło może zamieszać na rynku

Projekt Explorer – pod taką nazwą kryje się nowa linia produktów LG. Chodzi o ...