Pierwszy w Polsce kanał nadający w 4K

ROL

SPI International, właściciel giełdowej spółki Kino Polska TV, uruchomi w drugiej połowie tego roku kanał nadający w rozdzielczości 4K. Będzie to pierwszy regularnie nadający kanał tego typu na polskim rynku.

Jak dowiedział się rpkom.pl, start stacji 4K FunBox UHD jest planowany w Polsce i na innych rynkach, na których obecne są kanały spółek SPI, w trzecim lub czwartym kwartale tego roku. Plany uruchomienia kanału ogłoszono na trwających w Cannes od poniedziałku branżowych targach MIPTV (Marché International des Programmes de Télévision).

Jak podała firma, w pierwszym kwartale tego roku miała zgromadzone 200 godzin programów w 4K. To obraz produkowany w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli (Ultra HD to z kolei obraz o rozdzielczości 3840 x 2160, powstały w standardowym formacie dla obrazu HD, którym pierwotnie jest format 16:9). – Nasza nowa biblioteka ultraHD będzie zawierała bardzo różnorodne treści, jak dokumenty przyrodnicze, wideo z panoramami San Francisco czy komputerowe animacje – mówił Berk Uziyel, dyrektor wykonawczy Filmbox International, spółki należącej do SPI International.

Od ubiegłego roku FilmBox ma już wspólnie z LG Electronics bibliotekę Kino LG 4K w serwisie VOD FilmBox Live. Można z niej korzystać na telewizorach z dostępem do Internetu. SPI produkowało już także relacje na żywo z walk MMA, a zamierza rozwinąć tego rodzaju działalność o relacje z wydarzeń muzycznych i rozrywkowych show.

W przypadku całej stacji regularnie nadającej w 4K wyzwaniem będzie jej dystrybucja. Z informacji rpkom.pl wynika, że nie zapadły na razie żadne decyzje dotyczące dystrybucji nowej stacji FunBox, ale jej założyciele chcą, by była dostępna nie tylko w pakietach operatorów IPTV, ale także na platformach satelitarnych. Kanał nadawany w 4K wymaga jednak sporej pojemności. Gdyby chcieć go nadawać w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, potrzeba by do tego całego jednego multipleksu, który jest w stanie pomieścić siedem stacji nadawanych w standardowej rozdzielczości.

Nowy kana łSPI będzie pierwszą taką stacją nadającą regularnie w 4K na polskim rynku. W Polsce teksty 4K przeprowadziła jesienią ubiegłego roku TVP. Poza Polską publiczna telewizja Ceska Televize i słowacka – RTVS we współpracy z Ceske Radiokomunikace i operatorem SES Astra pod koniec ubiegłego roku zaczęły testy ultraHD, 4K testował też francuski Canal+. Próbują też operatorzy. W USA bezpłatny kanał 4K ma operator DirecTV, w 4K można też odtwarzać obraz w serwisach wideo w sieci Netfliksa oraz Amazona. Na razie trudno jednak powiedzieć, by był to standard mający szansę na prawdziwą popularyzację.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski hyperloop w europejskiej elicie

Hyper Poland, firma zajmująca się rozwojem projektu kolei magnetycznej inspirowanej technologią hyperloop wdrażaną przez ...

Chińskie ZTE podnosi się po amerykańskich sankcjach

Kurs akcji chińskiego koncernu telekomunikacyjnego ZTE rósł w czwartek w Hongkongu aż o 14 ...

Smartfon-skrzydło może zamieszać na rynku

Projekt Explorer – pod taką nazwą kryje się nowa linia produktów LG. Chodzi o ...

Wrócił pomysł podatku od cyfrowych gigantów. W Sejmie jest już projekt

Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którą cyfrowe koncerny płaciłyby 7 proc. ...

Bruksela po stronie twórców. Co na to cyfrowi giganci?

Parlament Europejski i Rada doszły do porozumienia w sprawie praw autorskich na rynku cyfrowym ...

Ten gadżet da nadludzkie możliwości. Projekt giganta internetu

Alphabet, spółka matka Google, pracuje nad ciekawym i dość tajemniczym projektem urządzenia do wzmacniania ...