Ericsson: ruch w internecie mobilnym wzrośnie 10-krotnie do 2016 roku

Ruch w sieciach mobilnych - usługi głosowe i transfer danych (smartfony i feature phones)
Ericsson

Globalny transfer danych w internecie mobilnym do 2016 roku wzrośnie aż 10-krotnie – przewiduje w raporcie Traffic and Market Data firma Ericsson. Ten największy światowy dostawca infrastruktury sieciowej opublikował właśnie coroczny raport dotyczący ruchu sieciowego. Wynika z niego, że kołem zamachowym tego sektora staje się korzystanie z usług wideo.

– Ten raport pokazuje coraz większe znaczenie internetu mobilnego, sieci szerokopasmowych i tzw. informatycznej chmury danych – twierdzi Johan Wibergh z Ericssona, dodając, że ruch w sieci mobilnej w ciągu najbliższych pięciu lat ma rosnąć o niemal 60 proc. rocznie, głównie za sprawą pobierania materiałów filmowych.

Według danych zebranych w 180 krajach w trzecim kwartale tego roku dostęp do internetu bezprzewodowego miało już 80 proc. ludzi, a liczba wszystkich użytkowników sieci mobilnej sięgnęła 5,8 mld. W ciągu roku przybyło 60 proc. użytkowników mobilnej sieci szerokopasmowej, a pod koniec 2011 roku ma ich być już 900 mln. Analitycy Ericssona sądzą, że do 2016 roku liczba ta wzrośnie do 5 miliardów.

Wzrost ten jest napędzany w dużej mierze przez użytkowników smartfonów, którzy w samym tylko 2011 roku mają potroić swój udział w światowym transferze danych internetowych. Ericsson przewiduje, że do 2016 roku ruch sieciowy wygenerowany przez zaawansowane smartfony wzrośnie aż 12-krotnie, niemal dorównując transferowi danych z przenośnych komputerów PC.

Stanie się tak za sprawą szybko rozwijających się mobilnych sieci bezprzewodowych i aż 46-procentowego wzrostu rok do roku sprzedaży smartfonów, których użytkownicy coraz chętniej ściągają z sieci dodatkowe programy do swoich urządzeń. Według szacunków analityków w tym roku ma zostać pobranych aż 29 mld aplikacji, o 20 mld więcej niż rok temu. Firma ABI Research podaje, że w drugim kwartale 2011 roku 44 proc. z nich przeznaczonych było dla urządzeń z systemem Android, a 31 proc. – dla sprzętu pozostającego pod kontrolą Apple.

Do 2016 roku smartfonowy boom z krajów rozwiniętych rozprzestrzeni się na wszystkie regiony świata, a ludzie zamieszkujący mniej niż 1 proc. powierzchni Ziemi będą generować około 60 proc. ruchu w sieci mobilnej – podaje Ericsson. Chodzi o mieszkańców wielkich aglomeracji, o gęstości zaludnienia powyżej 1000 osób na kilometr kwadratowy, którzy za pięć lat będą stanowili ponad 30 proc. ludności świata.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook zablokuje reklamy masek na koronawirusa

Gigant mediów społecznościowych walczy z falą reklam masek i innych produktów higienicznych, które wykorzystującą ...

Goldman Sachs wsparł ekspansję polskiego startupu. Będzie o nim głośno

DocPlanner, spółka znana pod marką ZnanyLekarz, pozyskała 80 mln euro, m.in. na przejęcia we ...

Polska AI pierwsza na świecie oszacuje ryzyko w ubezpieczeniach

Opracowywane przez rodzimą spółkę Quantee narzędzie o nazwie ActuAI ma być pierwszą na świecie ...

Japonia najbardziej cyberbezpieczna, Polskę w dół ciągną zawirusowane smartfony

W globalnym rankingu bezpieczeństwa cyfrowego Polska jest nieco powyżej światowej średniej. Wygrywa kraj Kwitnącej ...

Netflix podnosi ceny abonamentów

Netflix poinformował o podwyżce cen abonamentów w USA. Od niedawna wyższe opłaty za usługę ...

Rozwiązania informatyczne w służbie jakości

Konkurencja wśród przedsiębiorstw nieustannie rośnie. Te, które nie postawią na efektywność i jakość, wypadną ...