UOKIK ukarał operatorów za zmowę na rynku telewizji mobilnej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 113 mln zł karty na operatorów komórkowych za zmowę na rynku telewizji mobilnej, przeciwko spółce Info-TV-FM – wynika z zaproszenia na briefing prasowy przekazanego dziś dziennikarzom

Kara dotknęła wszystkich czterech operatorów: Polkomtela (Plus), Centertela (Orange), PTC (T-Mobile) i P4 (Play). Urząd ogłosił to w południe.

113 mln zł zostało podzielone między operatorów pod względem ich udziałów rynkowych w 2010 r. w związku z tym Orange otrzymał  35,09 mln zł kary, T-Mobile 34 mln zł, Plus 33,46 mln zł, a Play 10,7 mln zł.

UOKIK uznał, że operatorzy dokonywali uzgodnień dotyczących kształtowania relacji z Info-TV-FM, zwycięzcy przetargu na częstotliwości dla usług telewizji mobilnych, wymieniali informacje o swojej ocenie oferty hurtowej tej spółki, dokonywali uzgodnień dotyczących publicznego kwestionowania tej oferty. Oprócz nałożenia karty, urząd nakazał operatorom zaniechania takiego działania.

Wcześniej UOKiK ukarał już Polkomtel i PTC za utrudnianie postępowania sprawdzającego, czy doszło do zmowy. Spółki dostały po ponad 100 mln zł kary każda. Ale odwołały się od decyzji.  Zarząd operatora sieci Plus argumentował, że spółka została ukarana za utrudnianie postępowania w sprawie „zmowy na rynku, który nie istnieje”.

W sprawozdaniu za III kwartał  br. Polkomtel podał, że ocenia ryzyko iż będzie musiał zapłacić tę karę na niewielkie.

Info-TV-FM (spółka z grupy NFI Magna Polonia, którą teraz chce kupić Cyfrowy Polsat) wygrała częstotliwości telewizji mobilnej oferując za nie 15 mln zł kilka lat temu. Jej główny konkurentem była spółka Mobile TV, utworzona przez PTC, Centertela, Polkomtel i P4.

Info-TV-FM przygotowało ofertę programową i przedstawiła hurtową usługę. Operatorzy komórkowi, od których zależało wprowadzenie usługi na rynek detaliczny orzekli jednak, że oferta Info-TV-FM nie jest dla nich atrakcyjna biznesowo.

Info-TV-FM udowadniało posługując się badaniami rynkowymi GfK Polonia, że popyt wśród konsumentów na usługę jest.  Dziś zamierza przejąć tę firmę Cyfrowy Polsat i uruchomić usługę telewizji mobilnej w II kw. 2012 r., czyli tuż przed mistrzostwami Euro 2012.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak rozbudzić innowacyjność w Polsce

O tym, jak stymulować kreatywność małych i średnich polskich przedsiębiorstw rozmawiano w środę w ...

OK, Google, kup 5 kg ziemniaków

Polacy będą mogli robić zakupy spożywcze za pośrednictwem asystenta głosowego. Wystartowała testowa wersja nowej ...

Policja w Londynie wykorzysta system rozpoznawania twarzy

Londyńska policja zacznie wykorzystywać monitoring ulic wyposażony w system rozpoznawania twarzy. Zdaniem krytyków, to ...

Wielka sieć supermarketów stworzy własną kryptowalutę

Walmart złożył w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych wniosek o opatentowanie nowej wirtualnej ...

„Avengers: Koniec gry” z rekordowym otwarciem. Film zarobił już miliard dolarów

Premiera najnowszej produkcji Marvela „Avengers: Koniec gry” przebiła wszelkie oczekiwania, ustanawiając nowy rekord w ...

Polski startup w finale Chivas Venture

Martyna Sztaba z firmy Syntoil będzie reprezentować Polskę w globalnym finale jednego z najbardziej ...