UOKIK ukarał operatorów za zmowę na rynku telewizji mobilnej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 113 mln zł karty na operatorów komórkowych za zmowę na rynku telewizji mobilnej, przeciwko spółce Info-TV-FM – wynika z zaproszenia na briefing prasowy przekazanego dziś dziennikarzom

Kara dotknęła wszystkich czterech operatorów: Polkomtela (Plus), Centertela (Orange), PTC (T-Mobile) i P4 (Play). Urząd ogłosił to w południe.

113 mln zł zostało podzielone między operatorów pod względem ich udziałów rynkowych w 2010 r. w związku z tym Orange otrzymał  35,09 mln zł kary, T-Mobile 34 mln zł, Plus 33,46 mln zł, a Play 10,7 mln zł.

UOKIK uznał, że operatorzy dokonywali uzgodnień dotyczących kształtowania relacji z Info-TV-FM, zwycięzcy przetargu na częstotliwości dla usług telewizji mobilnych, wymieniali informacje o swojej ocenie oferty hurtowej tej spółki, dokonywali uzgodnień dotyczących publicznego kwestionowania tej oferty. Oprócz nałożenia karty, urząd nakazał operatorom zaniechania takiego działania.

Wcześniej UOKiK ukarał już Polkomtel i PTC za utrudnianie postępowania sprawdzającego, czy doszło do zmowy. Spółki dostały po ponad 100 mln zł kary każda. Ale odwołały się od decyzji.  Zarząd operatora sieci Plus argumentował, że spółka została ukarana za utrudnianie postępowania w sprawie „zmowy na rynku, który nie istnieje”.

W sprawozdaniu za III kwartał  br. Polkomtel podał, że ocenia ryzyko iż będzie musiał zapłacić tę karę na niewielkie.

Info-TV-FM (spółka z grupy NFI Magna Polonia, którą teraz chce kupić Cyfrowy Polsat) wygrała częstotliwości telewizji mobilnej oferując za nie 15 mln zł kilka lat temu. Jej główny konkurentem była spółka Mobile TV, utworzona przez PTC, Centertela, Polkomtel i P4.

Info-TV-FM przygotowało ofertę programową i przedstawiła hurtową usługę. Operatorzy komórkowi, od których zależało wprowadzenie usługi na rynek detaliczny orzekli jednak, że oferta Info-TV-FM nie jest dla nich atrakcyjna biznesowo.

Info-TV-FM udowadniało posługując się badaniami rynkowymi GfK Polonia, że popyt wśród konsumentów na usługę jest.  Dziś zamierza przejąć tę firmę Cyfrowy Polsat i uruchomić usługę telewizji mobilnej w II kw. 2012 r., czyli tuż przed mistrzostwami Euro 2012.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wojciech Kamieniecki dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Dr inż. Wojciech Kamieniecki został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stanowisko ...

Prezes Lechpolu: Polski konsument kupuje to, co najtańsze

Działając na rynku elektroniki, który jest wysoce konkurencyjny, bardzo kapitałochłonny, z ogromną odpowiedzialnością za ...

Taksówkarze zablokują Warszawę. Powód? Uber

Rząd wyciąga rękę do operatorów aplikacji przewozowych. Branża taxi burzona. Taksówkarze zamierzają protestować aż do ...

Wyciekły dane z popularnego polskiego sklepu internetowego

Sklep Morele.net przyznał się do wycieku danych klientów i ostrzega ich przed możliwymi konsekwencjami. ...

Tesla celem hakerów z całego świata. To wyjątkowe zawody

Jeden z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych samochodów, czyli Tesla Model 3, trafi na warsztat ...

Polska ma nowe centrum innowacji

W Warszawie ruszyło pierwsze w regionie środkowej Europy i 46. na świecie Microsoft Technology ...