Płatności mobilne w Polsce: 9,4 mld dol. w 2015 roku

Flickr

Lawina płatności mobilnych dociera do Polski. Szykuje się do nich bankowość i e-sklepy. Prognozy globalne mówią o ponadtysiąckrotnym wzroście wartości tych transakcji do 2015 roku

Mobilność staje się jednym z najważniejszych trendów branży technologicznej. Ton nadaje jej rosnąca liczba smartfonów i tabletów. Właściciele e-sklepów, banki internetowe, serwisy obsługujące transakcje mobilne i twórcy aplikacji smartfonowych dostrzegli szansę, jaką stwarza ten rynek.

W efekcie ruszyła lawina płatności mobilnych, która dociera właśnie do Polski. Jak oszacował Instytut Homo Homini, z usług bankowych w komórce korzysta obecnie w naszym kraju zaledwie 3,5 proc. wszystkich klientów banków, czyli ok. 850 tys. osób. To się jednak będzie szybko zmieniać.  Według prognoz firmy IE Market Research w 2015 roku wartość transakcji mobilnych sięgnie w naszym kraju 9,4 mld dol.

– Segment bankowości mobilnej czeka bardzo dynamiczny wzrost w nadchodzących kwartałach – mówi Rafał Borkowski,  dyrektor departamentu promocji ds. klientów dojrzałych i studentów, odpowiedzialny za realizację projektu bankowości mobilnej w MultiBanku. – Obecnie ponad  40 proc. klientów MultiBanku ma smartfony, systematycznie wrasta też liczba użytkowników tabletów – dodaje.

Zgadzają się z tym szacunki analityków z firmy Frost & Sullivan, którzy opracowali raport na temat tego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej. Według nich w naszym regionie w 2010 roku dokonano transakcji mobilnych na kwotę 290 mln euro. Do końca 2017 roku liczba ta ma urosnąć do 22,7 mld euro. Na świecie wzrosty osiągną trzycyfrowe wartości. Jak podaje IE Market Research, już w tym roku transakcje mobilne mają przekroczyć 86 mld dol., zaś w 2014 roku kwota ta wzrośnie do niebotycznego pułapu 1,1 biliona dol.

– W najbliższych latach zasadniczo zmieni się sposób robienia zakupów – twierdzi Carl Scheible, dyrektor zrządzający brytyjskiego oddziału PayPal. – W 2016 roku będzie można zostawić portfel w domu, a w jego miejsce używać smartfona.

Wartość transakcji mobilnych dokonywanych za pośrednictwem PayPala w ciągu jednego dnia sięga 10 mln dol. Sieć amerykańskich kawiarni Starbucks, która udostępniła swoim klientom aplikację pozwalającą na płacenie za kawę przez komórkę,  po blisko roku odnotowała 26 mln tego typu transakcji dokonanych w 10 tys. punktów w USA i Kanadzie. W Polsce jednym z pionierów tego rynku jest system transakcji mobilnych SkyCash, który udostępnił właśnie aplikację umożliwiającą płatność komórką za produkty, które sklepy internetowe wysyłają do odbiorców pocztą lub kurierem. Firma daje też możliwość wypłacania pieniędzy z bankomatów sieci Euronet bez użycia karty bankomatowej, którą zastępuje smartfon z dostępem do Internetu.

Czym są płatności mobilne? To transakcje wykonywane za pośrednictwem specjalnych aplikacji mobilnych (takich jak oferują Starbucks czy SkyCash) oraz popularnych systemów SMS, WAP i USSD (Unstructured Supplementary Service Data). Najnowszym systemem płatności mobilnych jest NFC (Near Field Communication), czyli komunikacja bliskiego zasięgu nazywana elektronicznym portfelem. Pozwala on zamiast karty zbliżeniowej użyć telefonu komórkowego wyposażonego w moduł NFC. Wystarczy machnąć nim obok terminala, by zapłacić przy kasie. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest internetowy gigant Google, który wprowadził we wrześniu tego roku usługę Google Wallet, będącą formą konta prepaidowego działającego na smartfonie Nexus S 4G i korzystającego z komunikacji NFC.

W Polsce system ten testują mBank i MultiBank. Ten ostatni w połowie grudnia rozpocznie też pilotaż systemu wykorzystującego naklejki do płatności zbliżeniowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

HP ostro zetnie zatrudnienie

Koncern HP Inc. planuje zredukować globalną liczbę swoich pracowników. Proces ten będzie rozłożony na ...

Huawei zaprezentował „polskiego” asystenta. Konkurent dla Google`a?

Chiński koncern wprowadził na rynek polską wersję językową swojego asystenta. Lokalne wersje językowe pojawiły ...

Grażyna Piotrowska-Oliwa: Zabobon staje na drodze 5G

Rząd ulega obawom przed reakcją Polaków, jeśli jest mowa o tym, żeby plan dla ...

Paczki z Chin bezpieczne? Aliexpress nie traci na epidemii

Liczba gości na stronie chińskiego potentata nie spada, zatem Polacy raczej nie wystraszyli się, ...

Kłopoty WeWork. Kto szykuje odsiecz?

WeWork miał być kolejnym dużym debiutem giełdowym. Zamiast tego jest skandal, zawieszone IPO i ...

Twórcy gier wideo polują na celebrytów

Gracze wierzą, że CD Projekt będzie współpracował z Lady Gagą. Występ gwiazdy pomaga podbić ...