Nokia plus Windows Phone: sukces czy porażka?

Nokia Lumia 800 z systemem Windows Phone 7,5
Nokia

Windows Phone, system mobilny Microsoftu, zdobył zaledwie 1,5 proc. rynku. Czy dzięki niemu Nokia zwiększy swój udział w branży smartfonów?

Windows Phone, system mobilny Microsoftu, zdobył w trzecim kwartale tego roku zaledwie 1,5 proc. światowego rynku smartfonów – pokazuje raport firmy Gartner. To niezbyt dużo, jeśli porównamy ten wynik z 15 proc. należącymi do systemu iOS Apple‚a i ponad 50 – procentowym udziałem Androida, platformy mobilnej stworzonej i za darmo udostępnianej producentom przez Google‚a.

W tej sytuacji niewesoło wygląda sytuacja Nokii, pogrążonego w kryzysie fińskiego producenta telefonów komórkowych, który w segmencie smartfonów postawił na współpracę z Microsoftem.

– Doszliśmy do wniosku, że trzeba postawić na jedną silną platformę mobilną z wąskim portfolio dobrze przemyślanych produktów – powiedział rpkom.pl Waldemar Sakałus, wiceprezes Nokii. – Docelowo wszystkie smartfony Nokii mają być wyposażone w system Windows Phone, choć na pewno nie nastąpi to przed 2013 rokiem.

Producent ten do niedawna był niekwestionowanym liderem na rynku telefonów komórkowych. Nadal pozostaje nim w segmencie niskobudżetowych aparatów, jednak najbardziej lukratywna branża, smartfony, wymknęła mu się spod kontroli. Dziś Nokia znajduje się na trzecim miejscu w rankingu sprzedaży inteligentnych telefonów komórkowych. Aby znów wspiąć się na jego szczyt, fińska firma podjęła współpracę z Microsoftem, który ze swoim systemem Windows Phone również aspiruje do miana lidera. Dla tego mariażu Nokia postanowiła porzucić od lat rozwijany system mobilny Symbian, którego udział w rynku smartfonów sięga niemal 17 proc.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Exane BNP Paribas pokazują, że smartfony Nokii z serii Lumia wyposażone w system Windows Phone 7,5 (pierwsze urządzenia tej firmy z platformą Microsoftu), mogą nie spełnić pokładanych w nich nadziei. Dane pokazują bowiem, że chęć zakupu tych telefonów deklaruje zaledwie 2 proc. Europejczyków. Od 26 października, kiedy Nokia zaprezentowała swoje nowe smartfony, kurs jej akcji spadł o ponad 20 proc.

– Na rynku nie pozostało zbyt wiele miejsca na trzeci – po Apple’u i Androidzie – mobilny system operacyjny. Branża smartfonów szybko się konsoliduje – twierdzi Pierre Ferragu, analityk z firmy Bernstein Research, który radzi, by pozbywać się akcji Nokii.

Na rynku słychać jednak tyle samo optymistycznych, co pesymistycznych opinii na temat dalszych losów Nokii. Wielu analityków uważa, że kurs akcji fińskiej firmy nie może być wyznacznikiem jej kondycji. Nokia wciąż dysponuje sporą ilością gotówki i niezwykle bogatym portfolio patentowym. Co więcej, wejście na rynek w 2012 roku wyczekiwanej i dobrze ocenianej kolejnej wersji systemu Microsoftu, Windows 8, może przyspieszyć powrót Nokii do ścisłej smartfonowej czołówki, a udział tego systemu operacyjnego w rynku smartfonów wynieść do poziomu ponad 10 proc.

– Sądzę, że Windows Phone w ciągu roku znajdzie się w pierwszej trójce najpopularniejszych systemów operacyjnych – mówi Arkadiusz Stanoszek, prezes firmy Core będącej polskim przedstawicielem producenta programów antywirusowych AVG. – Na pewno przyczyni się do tego system Windows 8, który jest przystosowany zarówno do komputerów, jak i telefonów komórkowych. Z punktu widzenia użytkownika będzie to bardzo wygodne rozwiązanie.

Specjalista dodaje, że smartfony z systemem Windows Phone mają tę przewagę nad Androidem, że nie schodzą poniżej pewnego poziomu sprzętowego (Microsoft szczegółowo określił minimalne wymagania hardware’owe dla tych telefonów), dzięki czemu system jest bardziej spójny i stabilny.

– Dziś są to dość drogie telefony, jednak za rok – dwa lata staną się dostępne dla przeciętnego użytkownika – dodaje Stanoszek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyciekły dane korzystających z medycznej marihuany

Ponad 30 tysięcy rekordów wrażliwych danych pacjentów aptek wyciekło z niezabezpieczonego serwera platformy THSuite. ...

Koniec z tanim i łatwo dostępnym Uberem? Dramatycznie brakuje kierowców

Popyt na usługi przewozowe jest tak duży, że dramatycznie brakuje kierowców. Od stycznia będzie ...

Certyfikat „Gaming TV Performance” dla telewizorów Samsung Neo QLED

Cztery telewizory Samsung Neo QLED, jako pierwsze w branży otrzymały wyróżnienie „Gaming TV Performance” ...

Druk przestrzenny jest coraz częściej wykorzystywany przez firmy

Prawie co trzecia firma w Europie planuje inwestycję w drukarkę 3D – ocenia producent ...

Smartfony 5G coraz tańsze. „Chińczyk” za mniej niż 1 tys. zł

Modele z dostępem do superszybkiego internetu, które plasowały się dotąd w górnych półkach cenowych, ...

Tidal w opałach. Dwoje artystów zarobiło na zawyżaniu ruchu

Serwis muzyczny Tidal, należący do rapera Jaya-Z jest przedmiotem śledztwa w Norwegii. Według norweskich ...