Apple pozywa Samsunga za telefon Nexus

Apple wystąpił o zakaz sprzedaży telefonu Samsung Galaxy Nexus w USA. Do wojny patentowej dołączają Chiny, gdzie trwa masowa konfiskata iPadów.

Apple wytacza kolejne działa w wojnie z Samsungiem, starając się o zakaz sprzedaży smartfona Samsung Galaxy Nexus w Stanach Zjednoczonych. Oskarża koreańskiego producenta o naruszenie patentów związanych m.in. z wyszukiwaniem głosowym. To kontratak Apple‚a po tym, jak w grudniu ubiegłego roku amerykański sąd nie zgodził się zakazać w tym kraju sprzedaży innych smartfonów i tabletu Samsunga z serii Galaxy.

– W świecie nowych technologii, gdzie nowy model urządzenia pojawia się nawet co kilka miesięcy, zakaz sprzedaży byłby bardzo dotkliwą karą i faktycznie oznaczałby przegraną w wyścigu na bardzo lukratywnym, budującym się właśnie rynku – mówi Arkadiusz Stanoszek, prezes firmy CORE, dystrybutor AVG w Polsce.

Sporny telefon nieprzypadkowo nosi nazwę Nexus. Właśnie tak nazywała się najdoskonalsza generacja androidów w kultowym filmie Ridleya Scotta „Łowca androidów” („Blade Runner”). Nexus to maszyna wzorcowa, o najwyższych parametrach sprzętowych, jako pierwsza wyposażona w najnowszą wersję systemu Android (Ice Cream Sandwich). Mimo że producentem urządzenia jest Samsung, Google zamieścił na nim własne logo. Premiera telefonu, opóźniona z powodu śmierci Steve’a Jobsa, odbyła się 18 października ubiegłego roku.

Mimo że na linii strzału znalazł się Samsung, cała ta bitwa rozgrywa się między Apple a Google. Ten ostatni – dzięki udostępnianemu za darmo systemowi operacyjnemu Android – podbił już ponad 50 proc. rynku smartfonów, podwajając w nim swój udział od trzeciego kwartału 2010 roku. Z kolei udział firmy z logo jabłka zatrzymał się w tym okresie na poziomie 15-16 proc. Korzystający z Androida producenci – wśród nich m.in. Samsung, HTC, LG i Motorola – oferują telefony w każdym przedziale cenowym, dzięki czemu szturmem podbijają rynek smartfonów. Z kolei iPhone to aparat z wyższej półki, a to znacznie ogranicza jego ekspansję.

– W ubiegłym roku większość uwagi skupiły na sobie supersmartfony, takie jak Samsung Galaxy Nexus i iPhone4S, jednak rosnąca liczba urządzeń w cenie poniżej 250 dol., korzystających z systemu Android, pozwoliła partnerom Google‚a znacząco zwiększyć udział w rynku – stwierdził w podsumowaniu 2011 roku Kevin Restivo, analityk firmy IDC.

Apple i Samsung walczą o swoje racje przed ponad 20 trybunałami w co najmniej 10 krajach. W najnowszym pozwie złożonym w kalifornijskim sądzie amerykański producent  oskarża koreańskiego o naruszenie patentów chroniących m.in. sposób odblokowania telefonu za pomocą przesunięcia palcem obrazka na ekranie i wyszukiwanie za pomocą komend głosowych. Kiedy firma z logo jabłka po raz pierwszy pozywała Samsunga w kwietniu ubiegłego roku, pod jej ostrzałem znalazły przede wszystkim smartfon Galaxy S II i tablet Galaxy Tab 10.1, którym zarzucała uderzające podobieństwo – również funkcjonalne – do iPhone’a i iPada. W grudniu kalifornijski sąd oddalił zarzuty Apple‚a.

„Będziemy nadal bronić naszej własności intelektualnej przed żądaniami Apple” – stwierdzili enigmatycznie przedstawiciele Samsunga w wydanym z tej okazji oświadczeniu.

Do wojny patentowej dołączyły też Chiny. W mieście Shijiazhuang, położonym na południowy zachód od Pekinu, w ubiegłym tygodniu rozpoczęła się masowa konfiskata iPadów. Przyczyna? Według Shenzen Proview Technology, chińskiej firmy technologicznej, Apple łamie należące do niej prawo do nazwy „iPad”. Chińskie przedsiębiorstwo zarejestrowało ją w 2001 roku. Kiedy producent z logo jabłka kupił do niej prawa od tajwańskiej firmy związanej z Shenzen Proview Technology, nie dopełnił formalności zezwalających mu na używanie tej nazwy na terenie Chin kontynentalnych. W efekcie chiński sąd odrzucił w ubiegłym roku wniosek Apple o prawa do wykorzystywania nazwy „iPad” w Chinach, co doprowadziło do trwającej właśnie konfiskaty tych urządzeń. Wszystkie iPady Apple‚a zostały zabrane z półek supermarketów i dużych centrów handlowych w prowincji Xinhua – twierdzą chińscy śledczy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tego jeszcze nie było. Powstanie hybryda gry i sieci społecznościowej

Inwestorzy z branży gier wideo szukają innowacyjnych pomysłów na biznes. Przyszłością mają być wirtualne ...

Wiceminister zdrowia: Systemy e-zdrowia przechodzą chrzest bojowy

Od dwóch lat pieniędzy na e-zdrowie nie brakuje – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. ...

Apple pozwane w Chinach. Za… kradzież technologii

Apple ma problemy w Chinach. Amerykański koncern będzie musiał zmierzyć się przed sądem z ...

Chatbot pierwszego kontaktu. Czy interniści będą potrzebni?

Aplikacje i chatboty od Infermedica pomagają we wstępnej ocenie stanu zdrowia oraz kierowaniu chorych ...

Technospecjały

Co dzień kolejne elektroniczne gadżety – od pięknych i użytecznych po dziwaczne i mało ...

Moda na e-booki dopiero przed nami

Choć miały wyeliminować z rynku papierowe książki, to doskonale z nimi współistnieją. W Polsce ...