Dekodery do odbioru DVB-T będzie sprzedawać Biedronka i Poczta Polska?

ROL

Sieć dyskontów i Poczta mogą wprowadzić do sprzedaży tanie dekodery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej – wynika z informacji portalu rpkom.pl

W żadnym przypadku klamka jeszcze nie zapadła, ale, jak się dowiedzieliśmy, w Biedronce trwają na ten temat rozmowy. Przedstawiciele Biedronki nie chcieli nam jednak skomentować tych doniesień. Z informacji „Rz” wynika, że w ten proces byłaby zaangażowana i TVP – miałaby ułatwić promowanie oferty, dając Biedronce znaczny rabat na reklamy. Joanna Stępień-Rogalińska, rzeczniczka TVP, mówi jednak, że zarząd TVP nigdy nad takim planem nie obradował.

Nadawcom zależy na tym, by jak najwięcej widzów oglądało nadawane przez TVP relacje z Euro 2012 już w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, a według ekspertów Polacy wciąż za mało interesują się tą usługą. Mimo, że – jak twierdzi Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) – ponad 80 proc. z nich słyszało o zmianie systemu nadawania, nie wiedzą czy mają w domu dostosowany do tych zmian telewizor lub dekoder. Kiedy natomiast decydują się go kupić, często nie potrafią wybrać właściwego, bo nie pamiętają nazw koniecznych parametrów.

Jak się dowiedzieliśmy, równolegle rozpatrywany jest pomysł wprowadzenia dekoderów do dystrybucji w placówkach Poczty Polskiej we współpracy z TVP dla tych widzów, którzy płacą abonament RTV. – Za wcześnie, by mówić o szczegółach – mówi tylko Zbigniew Brzeziński, rzecznik Poczty Polskiej.

Takie plany wyjaśniałyby, co mógł mieć na myśli Igor Ostrowski, wiceminister w resorcie administracji i cyfryzacji, który na konferencji nt. cyfryzacji telewizji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Informatyczne w tym tygodniu mówił, że resort jeszcze przed Euro 2012 wspólnie z nadawcami planuje drugą odsłonę kampanii edukującej na temat naziemnej telewizji cyfrowej. – Ma być w niej jasno powiedziane, w jakich miejscach można kupić sprzęt, który spełnia rządowe rozporządzenie i umożliwia odbieranie naziemnej telewizji cyfrowej – mówił, zaskakując nadawców, którzy o tym wcześniej nie słyszeli. MAiC nie skomentowało jednak naszych pytań.

Polska telewizja ma całkowicie przejść na cyfrowe nadawanie naziemne do końca lipca 2013 roku, ale pierwsze obszary zaczną być odłączane od obecnego systemu nadawania i przełączane całkowicie na cyfrowe już w listopadzie tego roku.

Według szacunków wyłącznie naziemną telewizję odbiera w Polsce ok. jedna trzecia gospodarstw domowych, których jest w Polsce ok. 14 mln. W 2010 roku Ministerstwo Infrastruktury oszacowało, że najbiedniejszych gospodarstw domowych, którym być może trzeba będzie w przyszłości zrefundować dekoder, jest ok. 3 mln.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie firmy sypną grami jeszcze wiosną

Do blisko 2,2 mld zł urośnie w tym roku polski rynek gier. Ich twórcy ...

Vaio reaktywacja. To nie pierwsza marka powracająca z zaświatów

Popularna niegdyś marka notebooków japońskiego koncernu wraca na europejski rynek. Takich prób „ożywiania trupa” ...

Światowy partner Apple zainwestuje w Polsce

Największy operator rozwiązań Apple dla biznesu zwiększy zaangażowanie w naszym kraju – dowiedziała się ...

Maraton okazji i pseudookazji rozpoczęty. Czas na Cyber Monday

Black Week, Black Friday, Cyber Monday, a niedługo później dzień darmowej dostawy i w ...

Niespodziewana zapaść na rynku gier

Początek tego roku przyniósł spadek wydatków na gry wideo. Globalnie w styczniu przeznaczyliśmy na ...

Zaskakujący pomysł na e-zakupy. W Azji już zrobił furorę

Transmisja pakowania produktu czy też przegląd kolorów czy fasonów – live streaming podbija rynek ...