Polski ciąg ku tabletom. 300 tys. urządzeń w 2012 roku?

rp.pl

Ponad 66 tys. tabletów sprzedano w pierwszym kwartale. Ten rynek będzie się rozwijał jeszcze szybciej, niż głosiły prognozy – twierdzi IDC

W pierwszych trzech miesiącach 2012 roku do polskich magazynów trafiło 66,1 tys. tabletów. To ponad trzykrotny wzrost względem wyników z analogicznego okresu 2011 roku – poinformowała rpkom.pl firma analityczna IDC. O jeszcze większym, bo aż 10-krotnym wzroście mówią dane GfK Polonia Retail and Technology – dotyczą one liczby urządzeń, które rzeczywiście trafiły do klientów.

– Rok temu polski rynek tabletów był jeszcze na etapie „niemowlęctwa” – mówi Maciej Piekarski, kierownik produktu IT/Telekomunikacja w firmie GfK Polonia Retail and Technology. – Pierwsze kroki stawiał w listopadzie 2010 roku, kiedy miała miejsce polska premiera iPada oraz tabletu Samsung Galaxy Tab. Nic zatem dziwnego, że obecny wzrost w odniesieniu do tamtych danych jest tak imponujący.

Wyniki pierwszego kwartału 2012 roku wypadają nieco słabiej na tle sprzedaży z ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku – według GfK Polonia Retail and Technology wzrost w tym okresie wyniósł zaledwie 5 proc.

Przyczyną tego jest fakt, iż końcówka 2011 roku przyniosła boom na tablety, które bardzo chętnie kupowano jako prezenty gwiazdkowe, tak że w ostatnich miesiącach roku zrealizowano połowę całorocznej sprzedaży. Z kolei pierwsze trzy miesiące są tradycyjnie najgorszym okresem w roku dla branży technologicznej. Wniosek? Sprzedaż tabletów w kolejnych kwartałach będzie rosła. Można się więc spodziewać, że potwierdzą się prognozy mówiące o 270 tys. urządzeń sprzedanych w ciągu całego 2012 roku.

– Polski rynek tabletów będzie rozwijał się jeszcze szybciej, niż głosiły przewidywania z roku 2011 – powiedział rpkom.pl Damian Godos, analityk firmy IDC.  Wtóruje mu Maciej Piekarski, według którego tegoroczna sprzedaż może sięgnąć 300 tys. sztuk.

– W Polsce szykuje się boom zakupowy na tę kategorię produktów, choć tablety zaczną masowo podbijać nasz rynek zapewne dopiero w 2013 roku. W 2012 roku głównym kanałem sprzedaży będą wciąż sieci GSM – mówi rpkom.pl Szymon Winciorek, dyrektor ds. rozwoju biznesu z firmy komputerowej ASUS Polska. – W pierwszych trzech miesiącach tego roku tablety stanowiły 10 proc. sprzedawanych przez ASUS urządzeń i nadal jest to trend rosnący.

Dane pokazują, że Polacy wyraźnie podzielili się na grupę kupującą drogie iPady i miłośników tanich tabletów do 600 zł.

– W minionym kwartale do magazynów trafiło najwięcej tabletów Apple’a, a tanie urządzenia stanowiły zaledwie 13 proc. sprzedaży. Jednak od drugiego kwartału udział tych ostatnich będzie rósł – mówi Damian Godos.

Informację o dużej popularności iPadów przynosi także przegląd zakupów dokonywanych na Allegro. Według raportu na ten temat przygotowanego przez system Manubia we współpracy z rpkom.pl w pierwszym kwartale 2012 roku odbyło się około 8 tys. aukcji tabletów, na których sprzedano ponad 13 tys. sztuk tych urządzeń. Z tego najwięcej – 2700 – dotyczyło chińskiego tabletu GoClever kosztującego mniej niż 400 zł, który stał się głośny w kwietniu tego roku, kiedy wprowadziła go do oferty sieć Biedronka. Na drugiej pozycji znalazł się iPad (głównie model iPad 2) z wynikiem 2000 aukcji. Urządzenie firmy Apple wygenerowało jednocześnie najwyższe obroty z tej branży, które sięgnęły 3,8 mln zł. Wartość sprzedaży tabletów GoClever na Allegro wyniosła zaledwie 1,3 mln zł.

Allegro po raz kolejny pokazuje, że niskobudżetowe produkty sprzedają się niekiedy lepiej niż markowe – powiedział rpkom.pl Konrad Latkowski, współwłaściciel firmy Manubia. – Płynie z tego wniosek, że w Polsce cena wciąż wygrywa z marką.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cyfrowe ekrany zmienią krajobraz miast

Nowoczesne ekrany cyfrowe zamiast billboardów oraz tradycyjnych nośników reklam i informacji – to przyszłość ...

25 lat NASK, czyli Internet w centrum uwagi

W czwartek odbędzie się tegoroczna edycja Forum Zarządzania Internetem. Podczas konferencji poruszonych zostanie szereg ...

Cyfrowi tłumacze z Polski to hit. Firma z Krakowa ma 70 proc. unijnego rynku

Spółka Vasco z Krakowa, kierowana przez Macieja Góralskiego, wyrasta na giganta rynku elektronicznych tłumaczy. ...

Kaspersky Lab kręci filmy o atakach hakerskich

Rosyjska firma rozpoczęła emisję dokumentalnych filmów o najsłynniejszych przestępstwach w cyberprzestrzeni. Seria nosi nazwę ...

Strach przed chińskim wywiadem. W marynarce USA szlaban na TikToka

Marynarze amerykańskiej floty wojennej dostali zakaz używania aplikacji TikTok na telefonach służbowych z powodu ...

Xperia przejdzie do historii? Sony ma duży problem

Sprzedaż smartfonów japońskiej firmy leci na łeb na szyję. Jeszcze w 2014 r. koncern ...