WWDC 2012: Apple sypnął nowościami

Nowe modele Maców, integrację iPhone’a z Facebookiem i własne mapy zaprezentował Apple w poniedziałek

Apple wypuści na rynek ulep­szo­ne wer­sje kom­pu­te­rów Mac oraz sys­te­mu ope­ra­cyjne­go iOS 6 prze­zna­czo­ne­go dla iPho­ne’a, iPa­da i iPo­da To­uch. Nowo­ści te pokazane zostały w po­nie­dzia­łek wie­czo­rem pod­czas Worl­dwi­de De­ve­lo­pers Con­fe­ren­ce, do­rocz­ne­go zjaz­du firm współ­pra­cu­ją­cych z Ap­ple.

No­wa wer­sja iOS 6 (na rynku od jesieni, od teraz dostępna dla deweloperów) umo­żli­wi wła­ści­cie­lom iPho­ne’ów i iPa­dów wy­god­ne ko­rzy­sta­nie z Fa­ce­bo­oka – na ta­kich za­sa­dach, na ja­kich uży­wa­ją dziś Twit­te­ra. To oznacza zawirowanie w branży technologicznej, jako że tradycyjnie najsilniejsze związki z Facebookiem miał Microsoft zapewniający partnerowi dostęp do map i wyszukiwarki. Nowa wersja systemu operacyjnego Apple’a umożliwi też użytkownikom iPada korzystanie z usług wirtualnej asystentki Siri (teraz możliwe to jest jedynie w iPhone’ie). I sama Siri przeszła przemiany: teraz dostępna jest w dziewięciu językach wraz z optymalizacją pod kątem 15 krajów. Nie ma wśród nich niestety Polski.

No­wy sys­tem przyniósł też od dawna oczekiwane porzucenie przez Ap­ple’a Go­ogle Maps. Google, największy konkurent Apple, ogranicza firmie z logo jabłka dostęp do najnowszych wersji swoich map, w tym np. do możliwości korzystania z nich poza zasięgiem sieci. Aby zapewnić sobie niezależność w tym zakresie, Ap­ple ku­pił w ubiegłym roku spół­kę C3 Tech­no­lo­gies, wraz z któ­rą zbudował sys­tem wysokiej jakości map zintegrowany z informacjami na temat ruchu drogowego i nawigacją oraz ze wsparciem Siri.

– Tym sposobem system Google Maps może stracić nawet do jednej trzeciej swo­ich mo­bil­nych użyt­kow­ni­ków tyl­ko w Eu­ro­pie Za­chod­niej – przed konferencją oceniał Ro­nan de Re­nes­se, ana­li­tyk z fir­my Ana­ly­sys Ma­son. – Apple nie tylko zyskał kontrolę nad jedną z najpopularniejszych aplikacji, ale też będzie mógł zaoferować lepsze usługi lokalizacyjne.

Podczas konferencji sypnęło też nowymi mo­de­lami kom­pu­te­rów Mac. Pojawiła się zupełnie nowa linia nowych lekkich komputerów przenośnych o nazwie MacBook Pro, dysponujących wyświetlaczem Retina o najlepszej rozdzielczości wśród laptopów na świecie. Lifting przeszedł również supercienki MacBook Air, który został okrzyknięty najdroższym ultrabookiem na świecie. Sprzedaż nowych Maców ruszyła już w poniedziałek.

Wraz z nimi Apple wypuścił no­wą wer­sję sys­te­mu ope­ra­cyj­ne­go – OS X Mo­un­ta­in Lion, która będzie dostępna już za miesiąc. Umo­żli­wi ona m.in. głęb­szą in­te­gra­cję kom­pu­te­ra Ap­ple z iPho­ne’em i iPa­dem.­ Takie bliskie związki komputerów z telefonami i tabletami to teraz szerszy trend – podobny ruch zapowiada również Microsoft w swoim długo oczekiwanym nowym systemie operacyjnym Windows 8, którego premiera odbędzie się na jesieni.

Wielkim nieobecnym okazała się nowa wersja Apple TV, czyli dekodera telewizyjnego zintegrowanego z e-sklepem iTunes. Plotki przed konferencją mówiły o stworzeniu dla niego własnej wersji systemu operacyjnego, co miało być krokiem w stronę wprowadzenia na początku przyszłego roku Apple HDTV – 42-calowego telewizora z własną internetową wersją telewizji kablowej. Tim Cook, dyrektor generalny firmy, nie wspomniał jednak w poniedziałek o tym rozwiązaniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Astronauci polecą w kosmos statkiem SpaceX już za miesiąc

W maju pierwszy raz od prawie dekady amerykańscy kosmonauci mają dotrzeć na Międzynarodową Stację ...

Już wiadomo, kto na świecie pracuje nad AI

Ponad 3,2 tys. firm prowadzi prace nad sztuczną inteligencją (AI) – wynika z analiz ...

Narkomani opanowali autonomiczne samochody

Należąca do koncernu Google firma Waymo, rozwijająca usługi przewozu osób samojezdnymi pojazdami, ma problem. ...

CD Projekt zaskoczył nową grą. Kurs akcji szaleje

Spokko, spółka zależna giełdowego studia, pracuje nad grą mobilną „The Witcher: Monster Slayer” na ...

Polska stawia na walkę z cyberprzestępcami

Od firmy po samorządy czy obywateli – wszyscy powinni zgłaszać wszelkie incydenty związane ze ...

Mark Zuckerberg zaskoczył. Facebook wraca do korzeni

Koncern Marka Zuckerberga wprowadza na rynek nowy produkt o nazwie Campus. Pod taką nazwą ...