Samsung wygrywa z Apple w Japonii

Jedno ze spornych urządzeń: telefon Samsung Galaxy S II
Samsung

Tydzień po przegranym w Stanach Zjednoczonych procesie z Apple Samsung odnotował zwycięstwo nad rywalem przed sądem w Tokio. Koreańska firma została tym razem oskarżona o naruszenie patentu Apple związanego z synchronizacją komputerów z urządzeniami mobilnymi (smartfonami, tabletami, odtwarzaczami mp3). Sąd nie dopatrzył się nieprawidłowości po stronie Samsunga.

„Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję sądu, która potwierdza to, co zawsze podkreślamy: Samsung nie narusza własności intelektualnej Apple” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele koreańskiej firmy.

Apple wyroku nie skomentował. W ramach procesu wygranego tydzień temu przed sądem w Kalifornii udało mu się uzyskać od rywala odszkodowanie w rekordowej wysokości ponad 1 mld dol.

Teraz Samsung szykuje się do kontrataku. Jak podaje dziennik „The Korea Times”, przedstawiciele koreańskiej firmy nieoficjalnie potwierdzili, że podejmą natychmiastowe działania odwetowe, jeśli mający się ukazać jesienią najnowszy model iPhone’a będzie zawierał technologię LTE. W oczekiwaniu na tę premierę Koreańczycy wstrzymują się z pozwem przeciw Apple, mimo że na rynku jest już jedno urządzenie z logo jabłka wykorzystujące LTE – nowy iPad. Zbiorczy pozew ma bardziej osłabić rywala, któremu sprzedaż iPhone’ów przynosi ponad 50 proc. przychodów. Jak obliczyła firma analityczna iRunway, Samsung jest w posiadaniu aż 10 proc. patentów związanych z technologią LTE. Tak więc ewentualne straty Apple mogą być ogromne.

Jednak pozwy Samsunga dotyczące szeroko wykorzystywanych standardów technologii bezprzewodowej mogą nie mieć uzasadnienia. Tak było w przypadku procesów wytaczanych Apple‚owi w Europie, w ramach których Samsung oskarżał rywala o naruszenie jego patentów chroniących technologii użytych w sieci telefonii komórkowej 3G. W obronie firmy z logo jabłka wystąpiła wówczas Komisja Europejska.

– Ponieważ sieć 3G jest ustandaryzowana, to europejskie prawo patentowe narzuca na posiadaczy takich patentów obowiązek udzielania licencji innym producentom urządzeń, aby produkty różnych dostawców mogły ze sobą współpracować i korzystać z tych samych rozwiązań – tłumaczy rpkom.pl Henryk Kułakowski, prezes firmy MassPay i specjalista w dziedzinie prawa patentowego. Dodaje, że właściciel patentu zarabia nie tylko na sprzedaży urządzeń wykorzystujących swój wynalazek, ale również na sprzedaży licencji innym producentom urządzeń wykorzystujących patent bądź jego elementy, przy czym sprzedaż takich licencji jest tutaj obowiązkiem. – Tymczasem w wojnie patentowej z Apple Samsung wykorzystuje posiadane przez siebie patenty w sieci 3G do blokowania sprzedaży urządzeń Apple na rynku europejskim, co jest niezgodne z prawem, gdyż powinien umożliwić rywalowi zakup licencji na wykorzystanie tych patentów – dodaje Kułakowski.

Wojna patentowa pomiędzy Apple a Samsungiem rozpoczęła się w kwietniu 2011 roku od pozwu złożonego przez firmę z logo jabłka. Steve Jobs oskarżył wówczas koreańskiego producenta o kopiowanie rozwiązań technologicznych i wzorniczych użytych w iPadzie i iPhone’ie. Atakowanymi urządzeniami były smartfony i tablet z serii Galaxy, flagowe modele w portfolio Samsunga, ale tak naprawdę głównym przedmiotem sporu był wykorzystywany w tych urządzeniach system operacyjny Android, platforma stworzona przez Google‚a i udostępniana bezpłatnie wielu producentom, której Apple zarzuca wtórność względem własnego systemu iOS.

W tym kontekście smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż, jak donosi Reuters, szefowie Apple i Google Tim Cook i Larry Page – rozpoczęli w minionym tygodniu zakulisowe rozmowy w sprawie ewentualnego porozumienia w sporze patentowym. Świadczy to o osłabieniu nieprzejednanaego do tej pory stanowiska Apple wobec konkurenta, które wyrażało się w słynnym stwierdzeniu Steve’a Jobsa, zapisanym w jego biografii przez Waltera Isaacsona: „Zniszczę Androida, bo to złodziejski produkt. Jestem gotów wypowiedzieć im wojnę termojądrową”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Francja na wojnie z Google. Wydawcy górą

Krajowy urząd antymonopolowy FCA polecił największej wyszukiwarce, aby dzieliła się z wydawcami i agencjami ...

Amazon wycofuje się z Chin. Czas na ekspansję w Polsce?

Największy internetowy sprzedawca na świecie do końca lipca ma zamknąć swój e-sklep w Państwie ...

Inteligentne kamery zmierzą poziom zadowolenia klienta

Urząd ds. dróg i transportu (RTA) w Dubaju zainstalował kamery mające mierzyć poziom zadowolenia ...

Wyszukiwanie produktów obrazem to już hit. Pomagają algorytmy

Wystarczy mieć zdjęcie, aby system pokazał wszystkie produkty podobne do poszukiwanego w ofercie sklepu. ...

Na Marsie powstanie baza. Astronauci ją sobie… wydrukują

Amerykańska agencja kosmiczna rozstrzygnęła pierwszy etap trwającego od 2015 r. konkursu na projekt „osiedla”, ...

Polski detektor gorączki rusza na front walki z koronawirusem

Naukowcy z łódzkiej firmy Smart Soft Solutions stworzyli QuickTemp – bezdotykowe i samoobsługowe urządzenie ...