Operatorzy szykują się na iPhone’a 5

apple.com

iPhone 5 trafi do Polski w tydzień po amerykańskiej premierze rynkowej. Operatorzy komórkowi – T-Mobile, Orange i Play – twierdzą, że zaoferują go klientom juz 28 września. Także Plus zapowiada wprowadzenie telefonu Apple do sprzedaży. iPhone, jeden z najbardziej wpływowych, gadżetów na świecie, ze względu na wysoką cenę wciąż nie za dobrze odnajduje się na polskim rynku. Mimo to czeka nas w tym roku kilkudziesięcioprocentowy wzrost sprzedaży tego smartfonu – przewiduje IDC.

Powód? Do gry na iPhone’owym rynku poważnie wkroczył Play. Operator ten po raz pierwszy wprowadzi najnowszy model telefonu Apple do sprzedaży w tym samym dniu co dwaj główni partnerzy tej firmy w Polsce: Orange i T-Mobile. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz”, Play zobowiązał się do rozprowadzenia dużej liczby telefonów Apple, tak więc możemy się spodziewać agresywnej polityki sprzedaży ze strony tego operatora.

– iPhone 5 ma szansę sprzedawać się w Polsce lepiej niż poprzednie wersje, przede wszystkim dzięki wzrostowi rynku smartfonów w naszym kraju oraz z powodu oficjalnego wprowadzenia urządzeń Apple do oferty kolejnego operatora, czyli Play – mówi Marek Kujda, analityk firmy IDC.

– Nie możemy jeszcze podać ceny nowego iPhone’a, ale postaramy się, aby nasza oferta była bardzo konkurencyjna – powiedział rpkom.pl Marcin Gruszka, rzecznik Play.

Również pozostali operatorzy nie zdradzają cen ani szczegółów oferty związanej z iPhone’em 5, tłumacząc się tajemnicą handlową, do jakiej zobowiązuje ich umowa z Apple.

– Do 28 września nie podajemy szczegółów naszej oferty – dodaje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange. – Mogę tylko zapewnić, że tego dnia dostępne będą w ofercie Orange zarówno same aparaty, jak i karty nano-SIM, unikalne dla iPhone’a 5.

Poważny atut w ręku ma Plus: iPhone 5 to telefon współpracujący z szybkim Internetem LTE, a tylko ten operator udostępnia obecnie transmisję danych w technologii LTE 1800 MHz, umożliwiającej wykorzystanie tej funkcji.

Za nowego iPhone’a w dniu premiery rynkowej w USA trzeba będzie zapłacić 199 dol. (wersja 16GB), 299 dol. (32GB) i 399 dol. (64GB). Polskie ceny w oficjalnym kanale sprzedaży nie są jeszcze znane. Ponieważ jednak ruszyła już przedsprzedaż w USA, na Allegro telefon ten dostępny jest już teraz, w cenie powyżej 3300 zł.

– Na taką ofertę skusić się może tylko niewielka grupka fanów produktów Apple, którzy stanowią niewielki procent wszystkich użytkowników smartfonów w Polsce – mówi Tomasz Witt, prezes firmy Norbsoft tworzącej aplikacje mobilne.

A ilu jest wszystkich użytkowników telefonów Apple w Polsce? Liczbę tę bardzo trudno ustalić. Operatorzy i Apple nie podają takich danych. Andrzej Pomarański, rzecznik T-Mobile, mówi, że operator ten jest zadowolony z dotychczasowych wyników sprzedaży. Podobnie uważa Play. Z kolei dla Orange sprzedaż tych urządzeń nie jest satysfakcjonująca ze względu na wysoką cenę.

– Według IDC w 2011 roku oficjalnymi kanałami sprzedaży rozeszło się w naszym kraju blisko 140 tysięcy sztuk iPhone’ów, co stanowi około 4 proc. rynku smartfonów w Polsce – mówi Marek Kujda.

– Liczbę wszystkich iPhone’ów sprzedanych w Polsce szacujemy na ok. 800 tys. – 1 mln urządzeń – twierdzi Tomasz Witt. – Ten wynik to efekt sprzedaży urządzeń drogą oficjalną, a więc u operatorów komórkowych i autoryzowanych dystrybutorów Apple, oraz na rynku wtórnym. A właśnie na tym ostatnim – ze względu na niższą od oficjalnej cenę zakupu – odbywa się znaczna część sprzedaży iPhone’ów w Polsce.

Według IDC rok 2012 ma przynieść kilkudziesięcioprocentowy wzrost sprzedaży telefonów Apple w kanałach oficjalnych.

– iPhone zawsze wzbudza pozytywne emocje i Play spodziewa się, że i nowa wersja tego telefonu będzie się sprzedawała bardzo dobrze – twierdzi Marcin Gruszka.

– W Polsce wciąż najważniejszym czynnikiem wyboru telefonu jest cena. Nie spodziewałbym się więc boomu na iPhone’a 5 wkrótce po jego premierze rynkowej, kiedy telefon będzie wciąż drogi  – twierdzi z kolei Witt. – Początkowo będzie to raczej sygnał pobudzający sprzedaż poprzedniego modelu, iPhone’a 4S, którego cena znacznie spadnie po wprowadzeniu nowej wersji telefonu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Londyn ratuje konkurenta SpaceX. Ma ważny powód

Brytyjski rząd, razem z indyjską firmą Bharti Global, za kwotę 500 milionów dolarów przejmie ...

AI dostosuje muzykę Björk do… pogody i ciśnienia

Kórsafn – pod taką nazwą kryje się niezwykłe przedsięwzięcie, w które zaangażowała się islandzka ...

Wielkie zamieszanie w genach. Powodem błędy Excela

Program Microsoftu błędnie rozpoznawał szeregi symboli oznaczających ludzkie DNA i namieszał w wynikach badań ...

Elektroniczne etykiety pozbawią pracy kasjerów

O technologii RFID mówi się od lat, ale dopiero teraz zaczyna szturmem podbijać nasz ...

Ocena ryzyka chemicznego na miarę XXI wieku

Dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna z Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z japońskim National Institute for Environmental ...

Uber wciąż nie ma dość. Teraz schodzi pod wodę

Uber uruchamia w Australii całkiem nowa usługę. Za pomocą aplikacji będzie można zamówić taksówkę ...