Nie żyje Jan Kulczyk

Dziś w wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk, znany w kraju najbardziej z działalności biznesowej najbogatszy Polak, właściciel Kulczyk Holding i Kulczyk Investments, uczestnik prywatyzacji i akcjonariusz wielu spółek polskich i zagranicznych, w tym notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przyczyną śmierci biznesmena mają być powikłania pooperacyjne. Wiadomość o śmierci inwestora pojawiła się dziś około godz. 9-tej rano, gdy ruszają notowania na warszawskiej giełdzie. Źródłem informacji jest spółka Kulczyk Holding. „Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca” – poinformował Kulczyk Holding w komunikacie.

Biznesmen brał udział w prywatyzacji państwowych firm, takich jak np. Telekomunikacja Polska (dziś Orange Polska), które następnie pozyskiwały inwestorów strategicznych. Ostatnio angażował się głównie w sektorach energetycznym, chemicznym i szeroko pojętym infrastrukturalnym.

Jego grupa jest większościowym akcjonariuszem Ciechu (51 proc.), Polenergii oraz Serinusa. W ubiegłym tygodniu sprzedał akcje firmy logistyczno-transportowej Pekaes.

W sumie majątek zmarłego szacowany jest na kilkanaście miliardów złotych. Według tegorocznego rankingu magazynu „Forbes” jego wartość wynosiła 15,1 mld zł. Znaczącą jej część stanowiły akcje SABMillera, producenta piwa, któremu sprzedał Kompanię Piwowarską.W zamian uzyskał około 4 proc. akcji piwnej grupy.

Jan Kulczyk urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego. W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Giganci internetu pomogliby bardziej, gdyby… płacili podatki

Spółki technologiczne takie jak Google, Facebook i Intel przekazały łącznie około 1,2 mld dolarów ...

Pies-robot włączy pralkę, pokieruje domem

Sony proponuje nowe zastosowanie dla znanego już robota Aibo. Cybernetyczny towarzysz ma mieć możliwość ...

Polski fiskus jest zniecierpliwiony. Chce rozliczyć cyfrowych gigantów

Polska nie chce już czekać na decyzję Unii Europejskiej w zakresie podatku cyfrowego, gdyż ...

Netflix: będzie drugi sezon Wiedźmina

Netflix poinformował jeszcze przed premierą pierwszego sezonu, że powstanie kolejny sezon Wiedźmina, najnowszego serialu ...

Hakerzy zdobyli 2 mld dolarów dla Kim Dzong Una

Północnokoreańscy hakerzy zdobyli dla reżimu w Pjongjangu ok. 2 mld dolarów. Pieniądze te są ...

Niedzielny zakaz handlu nakręcił posiłki online

Nowe prawo pomogło sieciom restauracji w Polsce. W niedziele z zamkniętymi sklepami zamówień z ...