Google przekształci się w holding Alphabet

Google Inc. właściciel najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej oraz takich marek jak Android, czy Youtube zamierza zmienić kształt organizacji grupy przekształcając ją w holding, który – jak wyjaśnia w liście Larry Page – pozwoli uzyskać niezależność poszczególnym biznesom grupy.

Nową nazwą konglomeratu brzmi Alphabet Inc., a jego głównymi częściami będą Google Inc., YouTube, czy Android. Częścią Alphabetu będą także Calico, Golgle Ventures, Google Capital, Google X i inne spółki zależne i wchodzące w skład grupy do tej pory – poinformował Google Inc., na firmowym blogu.

Alphabet nie ma być przy tym przekształcony w markę konsumencką – zapowiedział cytowany w komunikacie Larry Page, prezes spółki.

Według niego, cel to zwiększenie przejrzystości grupy, która inwestuje w różne przedsięwzięcia, włączając w to samochody  nie potrzebujące kierowcy, szybki Internet i technologie związane ze zdrowiem. Łatwiej będzie też Google’owi realizować przejęcia, czy – odwrotnie – dokonywać sprzedaży spółek.

Inwestorzy dobrze przyjęli informację giganta. Akcje spółki podrożały w poniedziałek o 5,09 proc.

Prezesem Alphabetu pozostanie Page. Sergey Brin zajmie stanowisko prezydenta (zbliżone do przewodniczącego rady nadzorczej w realiach polskich). Ruth Porat pozostanie odpowiedzialna za finanse grupy, natomiast Sundar Pichai, dotychczas zastępca Page’a zostanie prezesem Google Inc.

Do przekształcenia dojdzie w kolejnych miesiącach, a pierwszym sprawozdaniem grupy w nowym kształcie będzie sprawozdanie za IV kwartał br., który Google zwykle publikuje w styczniu.

Alphabet Inc. zastąpi Google Inc. w notowaniach giełdowych. Liczba akcji, wynikające z nich uprawnienia i struktura kapitału grupy nie zmienią się – zapewnił Larry Page.

– wsp. ziu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski rynek gier wart już blisko pół miliarda euro. Rośnie błyskawicznie

W Polsce działa 440 studiów, które łącznie zatrudniają 9710 pracowników. Aż 96 proc. przychodów ...

To będzie rewolucja. Czas na naddźwiękowe samoloty pasażerskie

Amerykański startup Boom Supersonic pokazał na lotnisku w Denver wersję testową pierwszego od czasu ...

Szturm na e-sklepy. Nawet luksus jest już w sieci

Kilkukrotny wzrost obrotów, nawet kilkutygodniowe terminy oczekiwania to realia zakupów online ostatnich miesięcy. Branża ...

Wysyp chińskich premier

Xiaomi, Oppo, Realme – dla tych marek epidemia nie jest problemem. Chińscy producenci pną ...

Kobieta zabierze Uberem tylko inną kobietę

Uber w Arabii Saudyjskiej wprowadził nową usługę: kobiety współpracujące z nim mogą określić swoje ...

Polskie gry w zestawieniu globalnych hitów. Co jest teraz na topie?

Gra mało znanego game developera z Gliwic znalazł się, podobnie jak „Wiedźmin”, w rankingu ...