Plany T-Mobile Polska: LTE w I kw. 2016 r. na 51 proc. obszaru kraju

W 2016 roku T-Mobile Polska zamierza rozbudowywać powierzchnię komercyjną w swoich data center w kraju i rozwijać usługi w sieci LTE/4G oraz LTE Advanced – poinformowali dziś przedstawiciele telekomu.

Telekom, po przejęciu GTS Poland dysponuje obecnie w Polsce 17 data center, z których w pięciu udostępnia powierzchnię kolokacyjną i usługi powiązane podmiotom zewnętrznym – poinformował dyrektor marketingu zarządzania segmentami B2B  w T-Mobile Polska, Daniel Szcześniewski. Komercyjne data center grupy zlokalizowane są w Warszawie i podwarszawskim Piasecznie (4 obiekty), a także we Wrocławiu. Zaczął się proces komercjalizacji data center w Gdańsku.

Najstarszym, referencyjnym, data center T-Mobile Polska jest wykorzystany w 80 proc. obiekt w Piasecznie. Liczy sobie 14 lat i 3,5 tys. m kw. powierzchni. Obsługiwanych jest w nim około 100 klientów, w tym PZU.

– Rozbudowywać będziemy te obiekty, które będą cieszyć się zainteresowaniem ze strony klientów – mówił Daniel Szcześniewski.

Według niego T-Mobile Polska rozmawia obecnie z T-System Polska o zacieśnieniu współpracy przy oferowaniu usług data center. Nie odniósł się jednak do pytania, czy możliwe jest połączenie firm.

Operator zaprezentował dziś poza tym plany jakie ma na 2016 rok wobec sieci mobilnej. Zamierza po pierwsze zwiększyć parametry usługi LTE dzięki agregacji częstotliwości z różnych zakresów. Dziś mowa była o agregacji pasma 1800 i 2100 MHz w blok o szerokości 25 MHz, który pozwoli zwiększyć maksymalną prędkość pobierania danych przez użytkownika do 180 Mb/s ze 110 Mb/s obecnie. W dalszym kroku agregacja częstotliwości z wygranymi przez T-Mobile w aukcji LTE pozwolić ma na pobieranie danych z prędkością do 300 Mb/s.

Thomas Lips, członek zarządu T-Mobile Polska ds. techniki zapowiedział także wzrost zasięgu sieci LTE. Z jego prezentacji wynikało, że obecnie może korzystać z technologii T-Mobile 77,3 proc. populacji kraju na 41 proc. obszaru. Natomiast plan na I kw. przyszłego roku zakłada, że zasięg ten urośnie do 83 proc. i 51 proc. powierzchni.

Lips zapowiedział, że w najbliższych latach o około tysiąc powiększy się liczba masztów, z których korzysta T-Mobile Polska aby świadczyć usługi LTE. Obecnie jest ich około 10 tys. (część należy do Orange Polska).

– Nie zamierzamy sprzedawać masztów – powiedział przy tym Thomas Lips pytany, czy T-Mobile Polska może zdecydować się na taki ruch. Według niego, takie decyzje są charakterystyczne dla operatorów, którzy nie mają długoterminowych planów wobec danego rynku.

– W pierwszej połowie przyszłego roku chcemy wprowadzić usługę Voice over LTE – zapowiedział ponadto Thomas Lips, argumentując, że lista urządzeń końcowych, które obsługują usługę jest już szeroka.

Według Lipsa, T-Mobile Polska przygotowuje się także do wprowadzenia usługi WiFi Calling. Realizuje plan określony jako „green button strategy”, zakładającą automatyczne łączenie się telefonu z infrastrukturą, nie wymagające wyboru dodatkowych funkcji z menu przez użytkownika.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski startup partnerem Microsoftu

Tworzący algorytmy i oprogramowanie dla komputerów kwantowych polski startup Bohr Technology będzie współpracował z ...

Huawei bije rekordy sprzedaży. Świetna passa może się jednak skończyć

W 2018 roku chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego dostarczył na rynek 200 mln smartfonów. Sprzedaż ...

Rzecz o Innowacjach: Start do pracy z AKE

„Nowa szansa, lepsze jutro”, „Nowe horyzonty” czy „Ścieżka sukcesu” – te optymistycznie brzmiące hasła ...

Medycyna rządzi w internecie rzeczy

Branża medyczna uważana jest za jedną z bardziej perspektywicznych, jeśli chodzi o wdrożenia rozwiązań ...

Globalna awaria: Facebook i Instagram nie działają

Na całym świecie nie działają Facebook, Messenger i Instagram. Awaria jest na tyle poważna, że ...

Internetowa telewizja burzy stare biznesowe modele

Kino, telewizja, sklep, wypożyczalnia. Tak wyglądało życie filmu, zanim pojawili się internetowi giganci. – ...