Wśród 43 wyroków w procesach z UOKIK m.in. decyzje dla P4, czy T-Mobile

43 wyroki w sprawie decyzji  Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydały w październiku i listopadzie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Sąd Apelacyjny w Warszawie i Sąd Najwyższy – podał urząd antymonopolowy w podsumowaniu okresu. Wyroki dotyczą m.in. operatorów telekomunikacyjnych: TP Emitela, T-Mobile Polska oraz P4, operatora sieci Play.

Urząd przegrał z EmiTelem , a odniósł częściowe zwycięstwo w procesie z siecią Play oraz przeciwnikiem prawnym T-Mobile Polska (d. PTC).

W przypadku pierwszej z firm, 5 listopada Sąd Najwyższy, wydając werdykt w sprawie dotyczącej decyzji z 2007 roku, stwierdził, że nie doszło do naruszenia przepisów antymonopolowych, ponieważ spółka nie posiadała pozycji dominującej na rynku usług emisji programów radiowych i telewizyjnych w naziemnej sieci nadawczej. Wyrok jest prawomocny. W 2007 roku UOKiK stwierdził, że spółka (wówczas TP Emitel) nadużyła pozycji rynkowej, różnicując stawki opłat dla poszczególnych odbiorców za transmisję programów radiowych i telewizyjnych przez naziemną sieć nadawczą. Na przedsiębiorcę nałożono również kara finansowa – 19 mln zł. W tej sprawie zapadło pięć wyroków sądów.

Sprawa T-Mobile Polska ciągnęła się od 11 lat. W 2004 roku UOKIK umorzył postępowanie przeciwko telekomowi – wówczas Polskiej Telefonii Cyfrowej. Z decyzją tą nie zgodziła się spółka Carston Polska, były agent PTC, na wniosek której wszczęto wtedy postepowanie. Carston zarzucał operatorowi nadużywanie pozycji m.in. na rynku dystrybucji telefonów komórkowych, w tym na rynku telefonów marki Aclatel. Sąd Apelacyjny 26 listopada br. ostatecznie oddalił apelację Carston, podzielając argumentację UOKiK. W ocenie SA, PTC nie posiadała pozycji dominującej na krajowym rynku świadczenia usług dystrybucji towarów oferowanych przez operatorów ruchomych publicznych sieci telefonicznych.

Jak podaje urząd, Sąd Apelacyjny uchylił również decyzję UOKiK z 2013 r. w sprawie spółki Samsung. Urząd stwierdził wówczas, że kampania reklamowa telewizorów spółki, naśladując rządowe przekazy informacyjne dotyczące cyfryzacji, wprowadzała konsumentów w błąd. Wykorzystanie elementów charakterystycznych dla akcji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji mogło sugerować konsumentom, że komercyjna oferta Samsung jest częścią rządowej kampanii informacyjnej.  Z argumentacją UOKiK zgodził się SOKIK, jednak Sąd Apelacyjny uchylił decyzję.

25 listopada SA utrzymał wyrok pierwszej instancji w sprawie decyzji UOKIK z 2013 r. o karze 8 mln zł nałożonej na P4, operatora sieci komórkowej Play za stosowanie klauzul niedozwolonych w umowach z klientami.

„W sierpniu 2013 r. UOKiK stwierdził, że spółka stosowała niezgodne  z prawem postanowienie, mówiące, że  pismo wysłane na ostatni podany przez konsumenta adres było automatycznie uznawane za doręczone i wywoływało określone skutki prawne. Wątpliwości wzbudziło także organicznie konsumentom możliwości dochodzenia roszczeń zgodnie z regułami kodeksu cywilnego wtedy, gdy nie mieli dostępu do usług telekomunikacyjnych. We wzorcach umownych zabrakło postanowienia przyznającego abonentowi możliwości dochodzenia roszczeń ponad wartość kary umownej narzuconej przez przedsiębiorcę. Na spółkę została nałożona kara finansowa w wysokości ponad 8 mln zł” – przypomina UOKIK.

W październiku 2014 r. SOKiK zmienił decyzję stwierdzając, że niezgodne z prawem było jedynie stosowanie klauzuli dotyczącej doręczenia pisma. Obniżona została również sankcja pieniężna – do ponad 3,3 mln zł. Sąd Apelacyjny potwierdził wyrok sądu pierwszej instancji.

Podsumowane przez UOKIK wyroki dotyczyły decyzji z zakresu ochrony zbiorowych interesów konsumentów, praktyk ograniczających konkurencję, a także pozwów o uznanie klauzul za niedozwolone. W 31 przypadkach sądy w całości utrzymywały decyzje Urzędu, trzykrotnie zostały one zmienione, a dwa razy uchylone w całości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

2019 to rok informatyków

Największym wzięciem na rynku pracy będą się cieszyć informatycy, na czele z programistami Java, ...

Prezes Nanogroup: Leki na raka mogą być tańsze i bezpieczniejsze

Z badań wynika, że zahamowaliśmy rozwój nowotworów i ograniczyliśmy ich przerzuty. Co najważniejsze, taka ...

Litwin, który okradł internetowych gigantów

Evaldas Rimasauskas wyłudził od Facebooka i Google`a łącznie 122 mln dolarów. Został właśnie uznany ...

Kolejna ofiara Fortnite’a. Ogromne zwolnienia pracowników

Jeden z największych producentów gier wideo, Blizzard, ogłosił plany zwolnienia 8 proc. pracowników spośród ...

Amerykanie wprowadzają bezzałogowe pojazdy bojowe i lasery

W 2020 roku amerykańska armia przeprowadzi pierwsze testy zrobotyzowanych, zdalnie sterowanych pojazdów bojowych. W ...

Chińscy hakerzy mogą stać za atakiem na Marriotta

To wywiad Chin odpowiada za ogromny wyciek danych z baz wielkiej amerykańskiej sieci hoteli ...