MUX-8 wciąż bez daty startu, za to z dodatkowymi usługami

Emitel ciągle czeka na wynik postępowania wszczętego na wniosek POT. Ciekawostką jest,że MUX-8 będzie wzbogacony o wideo na żądanie.

Nie wiadomo na razie na 100 proc. czy Emitel na pewno pozostanie operatorem technicznym MUX-8, bo w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej trwa postępowanie odwoławcze w tej sprawie. Zainicjował je Polski Operator Telewizyjny,który przegrał konkurs na operatora MUX-8. – Mam nadzieję, że, jak słyszałem, ten proces zakończy się w 2-3 miesiące – mówił Przemysław Kurczewski, prezes Emitela, na ubiegłotygodniowej Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

Emitel, w przeciwieństwie do nadawców, ma zapisany w otrzymanej koncesji obowiązkowy termin uruchomienia swojej usługi (upływa w grudniu tego roku), więc już teraz inwestuje miliony złotych w konieczną do nadawania kanałów z nowego pakietu infrastrukturę. Proces odwoławczy wyjątkowo nie jest mu więc w przypadku tego multipleksu na rękę. Część widzów już dziś odbiera sygnał nowego multipleksu – na razie widać na ekranie wtedy tylko sygnał kontrolny (w lipcu multipleks ma obejmować zasięgiem już 60 proc. kraju, na przełomie tego i przyszłego roku ma mieć zasięg na poziomie 95 proc.).

Maciej Maciejowski z zarządu TVN tak tłumaczy wniosek odwoławczy złożony przez POT: – Jako POT chcemy, by rynek operatorów był zdywersyfikowany – dziś mamy na nim monopol – uważa. TVN i inni najwięksi nadawcy już obecni w naziemnej telewizji uważają, że nie powinno się już w Polsce rozszerzać oferty darmowych naziemnych kanałów, bo rynek reklamy nie pozwoli im się wszystkim utrzymać.

Kolejną wielką niewiadomą związaną z nowym pakietem cyfrowych stacji  jest to, co będzie w nowym pakiecie stacji nadawała TVP. Ma tam trzy miejsca na kanały nadawane w standardowej rozdzielczości (SD)lub jedno na kanał SD i jedno na stację HD. Z nieoficjalnych informacji rpkom.pl wynika, że jednym z pomysłów TVP jest nadawanie tam TVP Polonia i TVP Historia lub Kultura (wtedy w HD).

Nowy multipleks będzie miał zupełnie nową w telewizji naziemnej opcję. Oprócz stacji Zoom TV, WP1, Metro i TV# (docelowo w nazwie stacji pojawi się numer kanału, na którym będzie nadawana) i kanałów TVP będzie udostępniał materiały na żądanie. W koncesji jego operatora jest zapisane, że 10 proc. jego pojemności ma być przeznaczone na usługi multimedialne. Emitel zamierza tam bezpłatnie umożliwić nadawcom z nowego pakietu zamieszczanie materiałów wideo na żądanie, które można będzie oglądać na smart tv.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Automatyzacja to powrót do szkoły. Kto musi się przekwalifikować?

Nowe prognozy dotyczące skutków automatyzacji są optymistyczne dla pracowników, ale i tak oznaczają konieczność ...

Amerykanie budują najpotężniejszy superkomputer na świecie

Honeywell, amerykański gigant, działający m.in. w branży automatyki przemysłowej, konstruuje komputer kwantowy, który ma ...

Nie uwierzysz, do czego służą już drony

Wykorzystywane są nie tylko do celów militarnych i zabawy. Tzw. bezzałogowce mają coraz więcej ...

Apple i Samsung mają problem. Chodzi o promieniowanie

Dziennikarze „Chicago Tribune” testowali popularne modele telefonów pod względem emitowanego promieniowania. Wyniki mocno namieszały ...

Apple wykańcza szwajcarski biznes

Tradycyjne zegarki zaczynają przegrywać rywalizację ze smartwatchami. Inteligentne gadżety od firm technologicznych uderzyły w ...

Bukmacherski STS idzie w e-sport

Już nie piłka nożna kusi bukmacherów. STS będzie wspierać dywizję „CS:GO”, a więc zespół ...