Skarżenie zbyt wolnego internetu będzie teraz łatwiejsze

123RF

Od 1 grudnia abonenci operatorów stacjonarnych będą mogli skorzystać z nowego mechanizmu pomiaru prędkości sieci. Urząd Komunikacji Elektronicznej w czwartek przyznał certyfikat PRO Speed Testowi, przygotowanemu przez firmę V-Speed.

Według UKE wyniki pomiaru przy pomocy tej aplikacji mogą być podstawą dochodzenia roszczeń przy składaniu reklamacji, gdy okaże się, że rzeczywiste parametry zakupionego łącza nie są zgodne z ofertą operatora, z której skorzystał klient. Według UKE w odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci aplikacja PRO Speed Test (można ją znaleźć pod adresem pro.speedtest.pl) weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy, jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczba urządzeń w sieci domowej użytkownika.

CZYTAJ TAKŻE:5G: Mozolne szycie nowej sieci

– Konsumenci będą mogli łatwiej niż dotychczas dochodzić swoich praw, co wpłynie na zwiększenie konkurencyjności między dostawcami. Ich oferta porównywana będzie teraz nie tylko z punktu widzenia ceny i deklarowanej szybkości, ale także na podstawie wiarygodnego pomiaru – zapowiada Marcin Cichy, prezes UKE.

CZYTAJ TAKŻE: 2 Gb/s i 5Gb/s w pilotażu Orange w Warszawie

Składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i mobilnych (działających na systemach Android oraz iOS).

Jak wyjaśnia UKE, certyfikat dotyczy pomiaru aplikacji dla systemów Windows, a z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne wyniki pomiarów uzyskane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają przede wszystkim walor informacyjny. Według UKE, zgodnie z przepisami unijnego rozporządzenia o neutralności sieci z 2015/2120, które były podstawą do przygotowania certyfikowanego narzędzia, jeżeli użytkownik złoży reklamację, ciężar dowodu spoczywa na operatorze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mogą powstać konkurencyjne badania internetu, telewizji i radia

Gemius i PBI chcą wspólnie badać, jak Polacy korzystają z internetu, radia i telewizji. ...

Sebastian Kulczyk wesprze krajowe startupy

Pierwsze sześć firm zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu InCredibles organizowanego przez spółkę Sebastiana ...

Powstanie stacja kosmiczna utylizująca śmieci

Gateway Earth Development Group, czyli zespół złożony z naukowców topowych uniwersytetów na całym świecie, ...

Amazon na celowniku Niemiec

Krajowy urząd ds. konkurencji wszczął postępowanie w sprawie potencjalnego naruszenia przez Amazona prawa konkurencji. ...

Przeczytane w „Rz”: Będziemy firmą technologiczną z licencją bankową

Przez 100 lat PKO BP działał jako bank, ale na kolejne 100 powinien się ...

Pierwszy post królowej Elżbiety II na Instagramie

Post dotyczył listu wysłanego do księcia Alberta przez żyjącego na przełomie XVIII i XIX ...