Skarżenie zbyt wolnego internetu będzie teraz łatwiejsze

123RF

Od 1 grudnia abonenci operatorów stacjonarnych będą mogli skorzystać z nowego mechanizmu pomiaru prędkości sieci. Urząd Komunikacji Elektronicznej w czwartek przyznał certyfikat PRO Speed Testowi, przygotowanemu przez firmę V-Speed.

Według UKE wyniki pomiaru przy pomocy tej aplikacji mogą być podstawą dochodzenia roszczeń przy składaniu reklamacji, gdy okaże się, że rzeczywiste parametry zakupionego łącza nie są zgodne z ofertą operatora, z której skorzystał klient. Według UKE w odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci aplikacja PRO Speed Test (można ją znaleźć pod adresem pro.speedtest.pl) weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy, jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczba urządzeń w sieci domowej użytkownika.

CZYTAJ TAKŻE:5G: Mozolne szycie nowej sieci

– Konsumenci będą mogli łatwiej niż dotychczas dochodzić swoich praw, co wpłynie na zwiększenie konkurencyjności między dostawcami. Ich oferta porównywana będzie teraz nie tylko z punktu widzenia ceny i deklarowanej szybkości, ale także na podstawie wiarygodnego pomiaru – zapowiada Marcin Cichy, prezes UKE.

CZYTAJ TAKŻE: 2 Gb/s i 5Gb/s w pilotażu Orange w Warszawie

Składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i mobilnych (działających na systemach Android oraz iOS).

Jak wyjaśnia UKE, certyfikat dotyczy pomiaru aplikacji dla systemów Windows, a z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne wyniki pomiarów uzyskane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają przede wszystkim walor informacyjny. Według UKE, zgodnie z przepisami unijnego rozporządzenia o neutralności sieci z 2015/2120, które były podstawą do przygotowania certyfikowanego narzędzia, jeżeli użytkownik złoży reklamację, ciężar dowodu spoczywa na operatorze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Święty Graal i cyfrowa nieśmiertelność

Nawet jeśli będziemy dbać o organizm, poskromimy wszelkie jego choroby, to wciąż pozostanie on ...

Medycyna rządzi w internecie rzeczy

Branża medyczna uważana jest za jedną z bardziej perspektywicznych, jeśli chodzi o wdrożenia rozwiązań ...

Polacy zbyt chętnie odkrywają się w sieci

Choć tyle się mówi o prywatności w sieci, to połowa badanych może zdradzić datę ...

Amerykańska armia symuluje cyberatak. Cywile wściekli

Dowództwo armii USA przeprowadziło niezapowiedziane ćwiczenia w największej ze swoich baz – Fort Bragg. ...

Prezes Kino Polska TV: Będziemy kręcić własne filmy fabularne

Polskie produkcje podrożały, a duża ich część jest zablokowana przez największe telewizje – mówi ...

Zamów przez internet jajka, zjedz i zapłać za trzy tygodnie

Serwis zakupowy Szopi.pl pierwszy w Polsce oferuje klientom w internecie zakupy spożywcze z opóźnioną ...