Pogłoski o śmierci SMS są mocno przesadzone

SMS-y pozwalały nie tylko sprawnie się porozumiewać, ale i unikać wysokich kosztów połączeń międzynarodowych.
materiały prasowe

Pozycja SMS i komunikatorów jest mocna. Może jej jednak zagrozić zupełnie nowy standard komunikacyjny, czyli Rich Communication Suite (RCS).

RCS to jakby bardziej zaawansowany krewny komórkowego SMS, umożliwiający znacznie szerszą komunikację. Obecnie SMS umożliwia przesłanie tylko porcji danych o pojemności do 300 KB, a nowy standard podniesie ten poziom już do 100 MB. Dodatkowo wchodzić w to będą mogły nie tylko same teksty, ale wszelkiej maści treści multimedialne. Od zdjęć czy filmów po znane z mediów społecznościowych informowanie znajomych o swoim położeniu itp.

Jednak w przeciwieństwie do SMS korzystanie z RCS będzie wymagało włączonego transferu danych, co może być wadą tego rozwiązania. Dzisiaj SMS jest właśnie alternatywą komunikacyjną w miejscach, w których łączność internetowa jest problemowa lub nie ma jej wcale. Dlatego może w zdigitalizowanej ponad miarę Korei Południowej ten standard się przyjmie, ale w Polsce raczej nieprędko będzie mógł stać się realną alternatywą dla poczciwego SMS.

Platforma SMSAPI zajmująca się masową wysyłką choćby tego rodzaju wiadomości podaje, że często rynek sektora wiadomości na urządzeniach mobilnych przedstawia się jako pojedynek: innowacyjne komunikatory vs. toporny SMS.

– To nie do końca jest tak, bo SMS ciągle się zmienia i ewoluuje. Wprowadzony przez nas w tym roku interfejs LINK Conversations wykorzystuje nową technologię conversational messaging jako aplikację webową lub RCS (Rich Communication Services), która wyposaża SMS w wiele funkcjonalności kojarzonych głównie z komunikatorami – mówi jej rzecznik Andrzej Ogonowski.

– Jednocześnie SMS wciąż jest bardziej powszechny, działa w każdym telefonie komórkowym na świecie. Nawet by zainstalować w telefonie WhatsAppa, trzeba wpisać kod weryfikacyjny z SMS – dodaje.

Dlatego można założyć, że obydwa standardy mogą funkcjonować obok siebie. Tym bardziej że popularność wysyłania SMS nie spada. Chętnie korzystają z nich np. banki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie firmy mogą zyskać na starciu USA z Chinami

Gospodarczy konflikt USA i Państwa Środka przedsiębiorstwom technologicznym w Polsce może przynieść również korzyści. ...

Prezes YouTube to daleka krewna premiera Morawieckiego. Odwiedzi Warszawę w święto niepodległości

Susan Wojcicki, posiadająca polski paszport prezes serwisu YouTube, ma odwiedzić Warszawę na 100-rocznicę polskiej ...

Prezes Kino Polska TV: Będziemy kręcić własne filmy fabularne

Polskie produkcje podrożały, a duża ich część jest zablokowana przez największe telewizje – mówi ...

Randkowy Tinder z przyciskiem alarmowym i weryfikacją zdjęć przez AI

Aplikacja do randkowania Tinder ma być bezpieczniejsza. Pojawia się w niej nowe funkcje, w ...

Filmowe hity, które podbiły globalną sieć

Do najpopularniejszych na serwisach VoD nie należą wcale pozycje nowe, ale seriale i filmy ...

Wirtualny asystent odpowie na pytania związane z koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IBM Polska uruchomiło wirtualnego asystenta, który dostępny jest w ...