Pogłoski o śmierci SMS są mocno przesadzone

SMS-y pozwalały nie tylko sprawnie się porozumiewać, ale i unikać wysokich kosztów połączeń międzynarodowych.
materiały prasowe

Pozycja SMS i komunikatorów jest mocna. Może jej jednak zagrozić zupełnie nowy standard komunikacyjny, czyli Rich Communication Suite (RCS).

RCS to jakby bardziej zaawansowany krewny komórkowego SMS, umożliwiający znacznie szerszą komunikację. Obecnie SMS umożliwia przesłanie tylko porcji danych o pojemności do 300 KB, a nowy standard podniesie ten poziom już do 100 MB. Dodatkowo wchodzić w to będą mogły nie tylko same teksty, ale wszelkiej maści treści multimedialne. Od zdjęć czy filmów po znane z mediów społecznościowych informowanie znajomych o swoim położeniu itp.

Jednak w przeciwieństwie do SMS korzystanie z RCS będzie wymagało włączonego transferu danych, co może być wadą tego rozwiązania. Dzisiaj SMS jest właśnie alternatywą komunikacyjną w miejscach, w których łączność internetowa jest problemowa lub nie ma jej wcale. Dlatego może w zdigitalizowanej ponad miarę Korei Południowej ten standard się przyjmie, ale w Polsce raczej nieprędko będzie mógł stać się realną alternatywą dla poczciwego SMS.

Platforma SMSAPI zajmująca się masową wysyłką choćby tego rodzaju wiadomości podaje, że często rynek sektora wiadomości na urządzeniach mobilnych przedstawia się jako pojedynek: innowacyjne komunikatory vs. toporny SMS.

– To nie do końca jest tak, bo SMS ciągle się zmienia i ewoluuje. Wprowadzony przez nas w tym roku interfejs LINK Conversations wykorzystuje nową technologię conversational messaging jako aplikację webową lub RCS (Rich Communication Services), która wyposaża SMS w wiele funkcjonalności kojarzonych głównie z komunikatorami – mówi jej rzecznik Andrzej Ogonowski.

– Jednocześnie SMS wciąż jest bardziej powszechny, działa w każdym telefonie komórkowym na świecie. Nawet by zainstalować w telefonie WhatsAppa, trzeba wpisać kod weryfikacyjny z SMS – dodaje.

Dlatego można założyć, że obydwa standardy mogą funkcjonować obok siebie. Tym bardziej że popularność wysyłania SMS nie spada. Chętnie korzystają z nich np. banki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gwiazdy biją firmy na Instagramie

Na Instagramie konta z największą liczbą obserwatorów należą do sportowców i celebrytów. Zdecydowanie wyprzedzają ...

To już wojna o zakupy spożywcze w internecie

Sklep internetowy Carrefoura rozszerza dostawy na całą Polskę. Eurocash chce przejąć kontrolę nad Frisco. ...

Rozkręca się boom na smartwatche

Zapotrzebowanie na specjalistyczne wyświetlacze do inteligentnych zegarków bije rekordy. Producenci takich ekranów pracują pełną ...

Amerykanie znaleźli sposób na katastrofalne pożary

Niszczycielskim pożarom w Australii, Kalifornii czy na Syberii będzie można zapobiec dzięki sztucznej inteligencji ...

Rosyjscy hakerzy polują na szczepionkę na koronawirusa

Zdaniem brytyjskich urzędników Rosja wzięła na celownik firmy i zespoły badawcze pracujące nad szczepionkami ...

Wizja świata bez językowych barier. Polskie startupy w akcji

W ślady Ivona Software, która osiągnęła światowy sukces i została przejęta przez Amazona, chcą ...