Niemcy: Polska ma lepszy od nas dostęp do sieci 4G

SMS-y pozwalały nie tylko sprawnie się porozumiewać, ale i unikać wysokich kosztów połączeń międzynarodowych.
materiały prasowe

W Polsce, Holandii, a nawet Albanii obywatele mają lepszy dostęp do sieci 4G (LTE) niż w Niemczech. Te plasują się na szarym końcu Europy.

Niemcy pozostają daleko w tyle pod względem zasięgu telefonii komórkowej. W rankingu dostępności do sieci czwartej generacji, nazywanej LTE, wypadają obecnie fatalnie w porównaniu z innymi państwami europejskimi. Wynika to z analizy firmy konsultingowej P3 z Akwizgranu, przeprowadzonej na zlecenie klubu parlamentarnego Zielonych. Niemcy mają do nadrobienia zaległości zarówno pod względem dostępności standardu 4G, jego zasięgu, jak i osiąganych prędkości przesyłania danych. Kraje takie jak Polska i Albania osiągają o wiele lepsze wyniki.

Nawet najlepsza sieć w Niemczech „pozostaje daleko w tyle w konkurencji międzynarodowej” – cytują wnioski tej analizy gazety grupy medialnej Funke i niemieckie agencje prasowe. Podczas gdy w Holandii, Belgii i Szwajcarii „prawie wszyscy operatorzy sieci oferują ponad 90-procentowy udział LTE, Telekom w Niemczech zapewnia swoim klientom 75 procent, a firma Vodafone zaledwie 57 procent usług w standardzie LTE”.

Polska i Albania górą

W Polsce i Albanii klienci Telekomu mogą liczyć na zasięg telefonii komórkowej w technologii 4G na poziomie 80 procent. Jeszcze lepiej mają klienci firmy T-Mobile w Austrii (84 procent) i w Holandii (90) procent. Poza tym, jak wynika z analizy firmy P3, jakość odbioru rozmów prowadzonych przez komórkę w systemi LTE jest w Holandii, Belgii i Szwajcari „bardzo dobra”.

W niemieckiej sieci Telekomu średnia prędkość transmisji danych wynosi 4,9 megabajta na sekundę, a sieciach firm Vodafone i Telefónica wynosi ona odpowiednio 4,8 i 4,1 megabajta na sekundę. Tymczasem w Albanii Telekom i Vodafone oferują dwa razy większą prędkość przesyłania danych, bo 9,4 i 8,7 megabajta na sekundę. Podobnie dzieje się w Szwajcarii, Danii i w Holandii.

Firma P3 przeprowadziła wspomnianą wyżej analizę w okresie od lipca do września bieżącego roku przy pomocy smartfonów wyposażonych w system Android. W tym czasie system Android działał w około 190 mln telefonów komórkowych na całym świecie i każdego dnia uczestniczył codziennie w około 1,5 bln operacji przesyłania danych.

W Niemczech do przesyłania danych dochodziło głównie w metropoliach. W regionach wiejskich, na przykład w Brandenburgii czy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w dalszym ciągu jest wiele miejsc pozbawionych w ogóle zasięgu, albo takich, w których transmisja danych napotyka spore przeszkody techniczne.

Niemcy na szarym końcu

Przewodniczący klubu poselskiego partii Zielonych w Bundestagu Oliver Krischer wyraził opinię, że w telefonii komórkowej Niemcy są obecnie „na szarym końcu w Europie”. Rzeczniczka klubu Zielonych do spraw infrastruktury cyfrowej Margit Stumpp zażądała w związku z tym „przyspieszenia rozbudowy gęstej sieci światłowodowej i równoczesnego rozwijania technologii mobilnej piątej generacji 5G”, która stopniowo zastępuje technologię LTE. Jej zdaniem konieczne jest „klarowne zobowiązanie się firm telekomunikacyjnych do roamingu na terenach, gdzie występuje wciąż problem z zasięgiem”.

Autorzy analizy widzą to podobnie. Roaming, czyli mechanizm umożliwiający użytkownikom telefonów komórkowych korzystanie z usług obcych sieci, jest „fundamentem szybkiego rozwoju technologii 5G”. Operatorzy sieci telefonii komórkowej bronią się przed bardziej szczegółowymi przepisami na temat ich obowiązków i powołują się na Niemiecką Agencję ds. Sieci, która nakazuje im jedynie podjęcie rozmów z innymi firmami telekomunikacyjnymi na temat współpracy.

Żródło: Deutsche Welle

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E-zakupy bez użycia klawiatury to już fakt

Asystenci głosowi czy wyszukiwanie obrazem to opcje coraz powszechniejsze także w Polsce. Podobnie jak ...

W wirtualnej przymierzalni lepiej dobierzesz ubrania i buty

Polski startup chce przyspieszyć cyfrową transformację przemysłu odzieżowego. Stawia na digitalizację kolekcji, która w ...

Levandowski musi zapłacić Google 179 mln dol. kary. Za kradzież tajemnic

Anthony Levandowski, mający polskie korzenie były inżynier Waymo, należącego do Google’a startupu, który jest ...

Allegro walczy z oszustami działającymi „na koronawirusa”

Serwis podobnie jak Amazon blokuje oferty, na których sprzedawcy znacznie zawyżają ceny np. masek ...

Jaki powinien być laptop dla kobiety biznesu?

Laptop to obecnie niezbędne narzędzie pracy w świecie biznesu, w którym znaczny udział stanowią ...

Pierścionki otworzą drzwi, zapłacą w sklepie, zadzwonią

Miniaturyzacja elektroniki postępuje. Dzięki temu na rynku jest już dostępna biżuteria z zadziwiającą liczbą ...