Play coraz bardziej niezależny

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

O 3 punkty procentowe urósł przez rok zasięg własnej sieci najmłodszego operatora komórkowego w kraju. Szybko uniezależnia się od infrastruktury konkurentów.

2018 był dla operatora sieci Play rokiem intensywnej rozbudowy własnej sieci i szczytu wydatków na roaming krajowy. Kolejne lata przyniosą w obu przypadkach wyhamowanie. – W mojej karierze nie widziałem tak szybkiej rozbudowy sieci operatora komórkowego – mówił w czwartek Jean-Marc Harion, prezes P4, który przyszedł z grupy Orange.

W 2018 r. telekom uruchomił 1316 nowych masztów, przekraczając obiecany tysiąc. W końcu grudnia dysponował siatką 7003 masztów. Inwestycje sprawiły, że zasięg własnej sieci Play urósł w ciągu 12 miesięcy o około 3 pkt proc. w każdym przypadku. W końcu 2018 r. własna sieć operatora 2G, 3G i 4G docierała do odpowiednio: 93,3, 97,9 i 96,7 proc. Polaków. Tym samym telekom uniezależnia się od infrastruktury konkurentów i w br. zapłaci im mniej za tzw. roaming krajowy.

Mimo starań Play nie wypełnił pierwszego z dwóch zobowiązań z rezerwacji pasma 800 MHz wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Napotyka trudności w postaci protestów społeczności lokalnych i nadal brakuje mu masztów w 47 miejscach, by osiągnąć cel, który miał zrealizować w połowie ub.r. Michał Ziółkowski, odpowiedzialny w zarządzie Play za technikę zapewnił, że w br. firma wypełni zobowiązania.

W ciągu trzech lat Play chce postawić jeszcze 2,5 tys. masztów. Ziółkowski nie sprecyzował, ile w tym roku, ale podał, że telekom nie będzie już na ostatnim miejscu. To oznacza, że chce przegonić Plusa. Według danych rynkowych operator ten ma około 7,8 tys. masztów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Składane ekrany to rewolucja. Po Samsungu wprowadzą je inni producenci

Galaxy Fold jest nieporęczny, brzydki i drogi. Mimo to najnowszy sprzęt Samsunga stanowi przełom ...

Tesla: Pracownicy przekazali technologię konkurencji

Amerykański hegemon na rynku aut elektrycznych pozwał byłych pracowników. Mieli oni wykraść informacje dotyczące ...

Mobilny Mario najwcześniej latem

Nintendo od dawna podgrzewa atmosferę wokół kultowej gry „Super Mario”, jednak choć rynkowy debiut ...

Gry nakręcają rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość

Technologie AR i VR są najczęściej wykorzystywane w branży rozrywki. To wielka nadzieja wartego ...

Arabia Saudyjska promuje aplikację kontrolującą kobiety

Saudyjscy politycy zachęcają obywateli do używania dostępnej w Apple Store i Google Play aplikacji, ...

Kupujemy droższy sprzęt AGD

Choć sprzedaż lodówek, pralek, czy zmywarek pod względem ilościowym utrzymuje się na stabilnym poziomie, ...