Ruszył pierwszy hotel 5G

InterContinental w Shenzhen jest pierwszym hotelem, w którym na co dzień używana jest sieć piątej generacji.

Władze hotelu współpracujące w tym zakresie z firmą Huawei oraz China Telecom ogłosiły to podczas corocznego Sympozjum Analityków Huawei organizowanego przez ten koncern w Shenzhen od 2004 r. Strategiczna współpraca tych trzech podmiotów ma doprowadzić do stworzenia pierwszego na świecie hotelu w pełni korzystającego z możliwości, jakie zapewnia sieć 5G. W hotelu powstaje już taka sieć ze zintegrowanymi terminalami i aplikacji chmurowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyła pierwsza komercyjna sieć 5G w Europie

System, który będzie sukcesywnie rozbudowywany, stworzono ze sprzętu Huawei, a zainstalował go China Telecom. Całkowite pokrycie hotelu siecią piątej generacji umożliwi powstanie platformy nowej generacji usług hotelowych m.in. witających robotów, gier w technologiach chmurowych, bieżni i ergometrów, korzystanie z których będzie urozmaicone możliwością zanurzenia się w wirtualnej rzeczywistości. Nowe usługi mają zapewnić gościom wygodę i wydajne środowisko pracy oraz wysokiej klasy rozrywkę. Już teraz mogą oni korzystać z sieci 5G w hotelowym lobby oraz w apartamentach prezydenckich. Roboty udzielają gościom wszelkich informacji dotyczących zakwaterowania, a goszczący w apartamentach prezydenckich mogą korzystać z gier i filmów 4K w chmurze.

Klienci mogą korzystać z nowych rozwiązań m.in. poprzez smartfony 5G, choć jak zapewniał Feng Wei, wiceprezes filii China Telecom w Shenzhen, na początek wystarczy telefon 4G i skorzystanie z sieci 5G w hotelu. Hotel otrzymuje sygnał 5G z sieci telekomu, a następnie jest on rozsyłany przez hotelowe wi-fi. – W przyszłości chcemy zapewnić kompletny zasięg sieci nowej generacji w całym hotelu i razem z InterContinental Shenzhen oraz Huawei zbudować wzorcowy model biznesowy 5G dla wszystkich pięciogwiazdkowych obiektów na świecie – mówił Wei.

CZYTAJ TAKŻE: Europa przygotowuje się na erę sieci 5G

– Korzystając z zaawansowanej technologii 5G, mamy nadzieję na kompleksową transformację całego hotelu. Jesteśmy także gotowi do dalszej współpracy, aby zbadać dokładnie zastosowania technologii 5G w branży hotelarskiej i turystyce – wtórował Golden Sun, dyrektor generalny Shenzhen OCT Hotel Development Co. Ltd.

– Wkrótce na rynku będzie niewątpliwie więcej telefonów 5G, więc sprawa będzie jeszcze prostsza, a spodziewamy się, że 5G rozprzestrzeni się znacznie szybciej niż 3G i 4G – mówił Feng Wei. Oczekiwania te w pełni potwierdzają przewidywania analityków i zarządzających Huawei.

– Aby dojść do 500 mln użytkowników, sieć 3G potrzebowała dziesięciu lat, sieć 4G już tylko pięciu. Zakładamy, że w przypadku sieci 5G stanie się to już w latach 2019–2022 – mówił podczas Sympozjum Analityków Huawei Ken Hu, wiceprezes firmy pełniący aktualnie (obowiązuje rotacyjne zarządzanie) obowiązki prezesa zarządzającego. Jak prognozował, w 2025 r. z sieci 5G będzie korzystało już 2,5 mld użytkowników. Do tego czasu powstanie 6,5 mln stacji bazowych, a pokrycie globu tą siecią sięgnie 58 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Poseł: Sieć 5G może mieć wpływ na populację Polaków

Skąd eksperci największej prywatnej firmy w Chinach wywodzą takie wnioski? – Widać to, porównując liczbę użytkowników 4G i 5G w pierwszym roku użytkowania. Podobnie jest z liczbą chipsetów i stacji bazowych – wyjaśniał Ken Hu. podkreślając, że kierowana przez niego firma aktywnie uczestniczy w tworzeniu nowego, cyfrowego świata. Chiński koncern do końca marca br. zawarł już 40 kontraktów na dostawę infrastruktury potrzebnej do budowy tyluż komercyjnych sieci 5G. – W przypadku sieci 5G Huawei stawia sobie trzy cele.
To prostota, moc i inteligencja – mówił Hu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Oglądanie gier to nowy świetny biznes i magnes na sponsorów

E-sport już dawno przestał być tylko zabawą. Nową dyscypliną sportu pasjonuje się już na ...

Wyłudzają pieniędze w mediach społecznościowych

Operator systemu płatności Blik zwraca uwagę na kradzieże kont w mediach społecznościowych służące wyłudzaniu ...

Korzystasz z Photoshopa lub piszesz w Wordzie? To niebezpieczne

Microsoft Word i Adobe Photoshop to jedne z najpopularniejszych programów, używanych niemal codziennie na ...

Technologiczny gigant z Kalifornii wchodzi do Polski

Wyceniany na 22,5 mld dol. startup Stripe rusza na podbój europejskich rynków. Ta założona ...

Chmura rośnie jak szalona. Kto się liczy?

Popularność usług chmurowych szybko się zwiększa. Jak pokazują najnowsze dane firmy Canalys, wartość tego ...

Sony zamyka fabrykę w Chinach. To nie przez wojnę handlową

Japoński koncern Sony poinformował, że zamyka fabrykę w Pekinie i przenosi produkcję do Tajlandii. ...