Zmiana operatora w 2017 r.: boom w komórkach, wyhamowanie w stacjonarce [nowe]

Ponad 2,1 mln numerów telefonii komórkowej przeniesiono w Polsce z sieci do sieci 2017 roku – wynika z szacunków rpkom.pl, przygotowanych na podstawie zestawień publikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Rok żniw w komórkach

To o prawie 22 proc. więcej niż w 2016 roku, gdy mobilni operatorzy skoncentrowani byli na tym, aby zatrzymać jak najwięcej aktywnych użytkowników telefonii na kartę i dostosowywali zarówno politykę informacyjną, jak i systemy do nowych przepisów tzw. ustawy antyterrorystycznej. Ustawa nakazała rejestrację danych użytkowników, a co za tym idzie te osoby, które tego nie zrobiły na czas, wypadły u większości z puli.

W 2017 r., mając już jako taki ogląd sytuacji w pre-paidzie, telekomy postawiły na odbudowę baz użytkowników. Widać było walkę na bonusy dla przenoszących numer.

Z naszych obliczeń wynika, że najlepszy bilans przenosin ponownie zanotował odwieczny lider – Play (111 tys. kart na plusie). Jego wynik MNP jest jednak dużo słabszy niż w poprzednich latach.

Efekt świeżości MVNO

Widać, że coraz lepiej radzą sobie za to mali wirtualni operatorzy (tu trzeba pamiętać, że gros z nich Play udostępnia infrastrukturę, czyli pośrednio czerpie korzyści z ich ekspansji).

Obraz MVNO jest mieszany. Widać efekt nowości. Lepiej wiedzie się zwykle tym, którzy z racji wieku jeszcze nie muszą udowadniać inwestorom, że mogą przynosić zyski lub telefonia komórkowa to ich dodatkowy biznes.

Dla przykładu zarówno w samym IV kwartale ub.r., jak i całym ubiegłym roku dużo lepszy wynik niż większość gigantów odnotował Premium Mobile (bilans to ponad 9,1 tys. numerów na plusie w IV kw. ub.r., około 40,2 tys. w rok).

Dobry wynik miała w ostatnim kwartale ub.r. także satelitarna platforma Nc+ (prawie 3 tys. numerów). W całym roku jej bilans sięgnął 7,6 tys. numerów na plusie. Jeszcze lepszy – Grupa Netii (Netia, Dialog, Internetia), która – jak wynika z naszych obliczeń – w 12 miesięcy pozyskała netto w drodze MNP prawie 12,5 tys. numerów komórkowych.

Natomiast ujemny wynik zanotowała w ciągu ostatnich trzech miesięcy ub.r. jedna z dwóch największych sieci wirtualnych – Virgin Mobile (3,8 tys. na minusie). Była na minusie także w trzecim kwartale. Niewykluczone, że wynikom zaszkodziła słaba na tle rynku oferta roamingu unijnego (internet Virgin ma w roamingu w UE niewielką prędkość). Ostatecznie – za sprawą wyników I połowy roku Virgin zakończyło rok z dodatnim bilansem MNP na poziomie około 11 tys. numerów.

T-Mobile i Cyfrowy Polsat hamują spadki

Natomiast wśród gigantów widać poprawę wyniku przenoszenia numerów marek z grupy Cyfrowy Polsat (szczególnie w drugim półroczu, gdy grupa netto straciła niecałe 3 tys. numerów; w całym roku oddała około 80 tys. SIM-ów) oraz – największą – w T-Mobile Polska, którego całoroczny bilans był lekko dodatni po raz pierwszy od lat.  W samym IV kwartale ub.r. zaś wynik T-Mobile (plus 22,7 tys. numerów) był najlepszy na rynku, w tym nieznacznie lepszy niż Playa.

– To bardzo pozytywny i trwały efekt wielu zmian, które wprowadziliśmy w ostatnich miesiącach – zapewnił Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. Telekom ten odzyskiwał siły także dzięki kontraktom z administracją i biznesem.

Obrona telefonu w kablu

Miniony rok był natomiast dużo słabszy pod względem bilansu przenosin numerów dla Orange Polska. Operator, który w 2016 r. był na plusie, w 2017 r. stracił na czysto około 130 tys. numerów komórkowych na rzecz konkurencji.

Za to patrząc na wyniki numerów stacjonarnych, gdzie Orange cierpi zwykle najbardziej, można zaryzykować tezę, że w minionym roku telekomowi lepiej wychodziła obrona tego segmentu. W ostatnim kwartale ubiegłego roku firma powstała z połączenia następca dawnego monopolisty TPSA i sieci komórkowej Orange – odzyskała ponad 34 tys. numerów stacjonarnych. Telefon (wprawdzie w technologii IP) jest częścią pakietu Orange Love, mocno promowanego przez giganta. Stratny na tym polu był zaś T-Mobile, który wykazał ubytek 38 tys. numerów stacjonarnych (GTS-u) w kwartale.

W sumie w całym 2017 roku – wynika z naszych szacunków – operatora zmieniło 463 tys. numerów stacjonarnych, czyli o 25 proc. mniej niż rok wcześniej.

Mogą Ci się również spodobać

Chrzest bojowy polskiej telenauki. Ostra przeprawa

Środa była pierwszym dniem obowiązkowej nauki zdalnej, którą minister edukacji narodowej wprowadził specjalnym rozporządzeniem. ...

Druga młodość planszówek. Dzięki nowej technologii

Firma Tilt Five, która rozpoczęła kampanię na Kickstarterze, oferuje zupełnie nowe spojrzenie na gry ...

Drony sprowadzą deszcz. To ratunek dla kraju

Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczną testowanie rozbijających chmury dronów, aby zwiększyć ilość opadów. Drony będą ...

Efekt koronawirusa. Apple zamyka w Chinach sklepy, zakłady i biura

Koncern Apple poinformował, że do 9 lutego zamyka wszystkie swoje sklepy, biura i zakłady ...

Jesteś dobry w gry wideo? Możesz zarabiać krocie

Młodzieży nie chce się już nawet grać. Wolą oglądać, jak kto inny to robi. ...

Produktowe plany Grupy Orange na 2019 rok

W minionym tygodniu w Paryżu odbyło się szóste już „Show Hello”, doroczne spotkanie prezesa ...