Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 6 września

 

Dziennik Gazeta Prawna

 

Miliardy na leczenie dzięki algorytmom 
NFZ rusza z projektem analogicznym do szukania oszustów podatkowych. Śledzenie nieprawidłowości ma przynieść miliardowe oszczędności. Fundusz chce, by pierwsze kontrole ruszyły od nowego roku. Początkowo, jak tłumaczy Adam Niedzielski, wiceprezes NFZ, zostanie zbudowana „hurtownia” danych, która będzie gromadzić wszystkie informacje zbierane przez Fundusz i Ministerstwo Zdrowia. Jej budową zajmie się Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
http://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/galerie/1246094/duze-zdjecie,1,algorytmy-uszczelnia-system-zdrowia-nfz-bedzie-sledzil-nieprawidlowosci.html (dostęp płatny)

Nie tylko Google. Jak śledzą nas start-upy
Google Maps pobiera dane lokalizacyjne nawet wtedy, gdy użytkownicy nie wyrazili na to zgody – ujawniła agencja AP. Wiadomość wywołała zamieszanie, mimo że niewielu użytkowników smartfonów zdaje sobie sprawę, że poruszając się po mieście, przekazuje dane firmom marketingowym, o których nawet nigdy nie słyszeli. Wystarczy, że mają włączone wi-fi. Smartfon, który ma uruchomione skanowanie wi-fi (większość urządzeń ma tę funkcję ustawioną domyślnie), wysyła sygnał do sieci w pobliżu.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/1245574,jak-sledza-nas-start-upy.html (dostęp płatny)

Rośnie klub 13-cyfrowych gigantów
Amazon to druga po Apple’u firma, której giełdowa wycena przekroczyła magiczny próg 1 bln dol. 2050,47 dol. za akcję – ten wtorkowy kurs na NASDAQ wywindował kapitalizację firmy do 1 bln dol. Co powoduje taki optymizm inwestorów? Przede wszystkim bardzo dobre wyniki finansowe.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1245588,firmy-gieldowa-wycena-amazon.html (dostęp płatny)

Elektronizacja akt w zawieszeniu
Firmy chcą przygotować się do ewentualnej digitalizacji dokumentacji pracowniczej. Ale wciąż nie wiedzą, jak dokładnie będzie ona przebiegać i jakie dokumenty obejmie. Znowelizowane przepisy kodeksu pracy, które umożliwią firmom zastępowanie papierowych akt pracowniczych wersją elektroniczną, wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. Pracodawcy jednak nadal nie znają szczegółów tej operacji – do tej pory rząd nie przedstawił rozporządzenia wykonawczego, które określiłoby m.in. zakres digitalizacji, wymogi, jakie muszą spełniać akta elektroniczne oraz sposób doręczania pracownikom papierowych wersji dokumentów.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1245423,elektroniczna-dokumentacja-pracownicza-od-2019.html

 

Gazeta Wyborcza

 

Senior testuje: dziewięć aplikacji na komórkę, które ułatwią mu życie
Smartfona dzięki specjalnym nakładkom można przerobić w telefon łatwy w obsłudze dla babci czy dziadka. W dodatku z aplikacjami do słuchania muzyki czy audiobooków. Samo przestawienie się na system z dotykowym ekranem, a nie z fizycznymi przyciskami jest często dość dużą rewolucją w życiu starszej osoby. Część z nich w ogóle nie będzie chciała korzystać z takich urządzeń, obawiając się, że nie da sobie rady albo w jakiś sposób zepsuje urządzenie i nie będzie miała innej możliwości kontaktu z bliskimi.
http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/7,134263,23864663,senior-testuje-dziewiec-aplikacji-na-komorke-ktore-ulatwia.html (dostęp płatny)

 

Parkiet

 

Cyfrowy Polsat: UKE uważa, że już wypełnił wyrok sądu
Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił w środę nieoczekiwanie, że przeprowadził procedurę, która kończy jego działania nakazane wyrokiem sądu w procesie przegranym z T-Mobile Polska o przetarg z 2007 roku. Chodzi o przetarg, w którym pasmo z zakresu 1800 MHz wygrały spółki wchłonięte przez Aero2 należącego do Grupy Cyfrowy Polsat (CenterNet oraz Tolpis, czyli późniejszy Mobyland). Grupa Zygmunta Solorza wykorzystuje je do dziś, aby świadczyć usługi mobilnego internetu LTE.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802488_Cyfrowy_Polsat:_UKE_uwaza_ze_juz_wypelnil_wyrok_sadu.html (dostęp płatny)

Wasko: Zarząd zapowiada poprawę wyników
Od lipca notowania Wasko znajdują się pod mocną presją. W środę taniały o 3 proc., do 1,56 zł, podczas gdy jeszcze na początku roku kurs przekraczał 2 zł. Przecena przybrała na sile w ostatnich dniach po publikacji raportu półrocznego. Grupa zakończyła ten okres pod kreską. Zarząd obiecuje poprawę wyników.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802492_Wasko:_Zarzad_zapowiada_poprawe_wynikow.html (dostęp płatny)

 

Puls Biznesu

 

Maluchy liderami SI
Sztuczna inteligencja (SI) zapewni wzrost zysków (90 proc.), zwiększy wydajność (86 proc.) i innowacyjność działań (84 proc.) — twierdzili uczestnicy międzynarodowego badania zrealizowanego przez Economist Intelligence Unit na zlecenie firmy Microsoft.
https://www.pb.pl/maluchy-liderami-si-939159 (dostęp płatny)

VWchce być producentem „cyfrowych urządzeń na kołach” połączonych z internetem
Nowy plan Volkswagena zakłada uruchomienie zupełnie nowej dla koncernu oferty. Ujawniono jego szczegóły. Na sfinansowanie tego pomysłu ma zostać przeznaczone 3,5 mld EUR. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? W oficjalnym komunikacie brak szczegółów. Ale z cytowanego przez Bloomberga wywiadu, którego niemieckiemu dziennikowi „Handelsblatt” udzielił Herbert Diess, prezes VW, wynika, że m.in. na przejęcia.
https://www.pb.pl/vw-wymysla-auta-na-nowo-939153 (dostęp płatny)

Wycena producentów gier ma swoją specyfikę
Rozmowa z Maciejem Hebdą, szefem zespołu analiz technologicznych w Vestor Domu Maklerskim. Przy ocenie wskaźników deweloperów gier warto wziąć pod uwagę długość cyklu wydawniczego, radzi analityk. 
https://www.pb.pl/wycena-producentow-gier-ma-swoja-specyfike-939147 (dostęp płany)

 

Rzeczpospolita

 

Oko na gospodarkę
6,32 mld dol. wyniósł dotychczasowy obrót bitcoinami na świecie. Ta wirtualna waluta jest szczególnie popularna w Azji (jedna trzecia globalnego handlu). Najaktywniejsi są jednak inwestorzy w USA i Rosji. Udział Polski jest nieznaczny, choć dwukrotnie większy niż Czech i trzykrotnie niż Japonii. 
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384972-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

W końcu finał sporu o parafkę?
Po 11 latach państwo zamyka sprawę przetargu oprotestowanego przez T-Mobile Polska. Zaczęło się od brakującej parafki, kruczkiem prawnym się kończy. W środę Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, „Rzeczpospolitą”, że wyczerpał czynności wymagane przez sąd w sprawie o przetargu z 2007 roku na częstotliwości 1800 MHz, którą przegrał z T-Mobile Polska.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384988-W-koncu-final-sporu-o-parafke.html (dostęp płatny)

Kino on-line na abonament
Łatwość dostępu do zróżnicowanych platform oferujących usługę VOD – video on demand – sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się na wykupienie abonamentu u któregoś z wielu dostawców. Niski abonament i dostęp do setek tytułów sprawiają, że ten obszar usługowy staje się w kraju coraz popularniejszy. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na skorzystanie z takiej opcji, i co jest najbardziej opłacalne? Przegląd najpopularniejszych stron z usługą VOD.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384833-Kino-on-line-na-abonament.html (dostęp płatny)

Mogą Ci się również spodobać

Mechaniczny pies przypilnuje platformy

Spot, robot zbudowany przez firmę Boston Dynamics, będzie patrolował platformę wiertniczą na Morzu Norweskim ...

Właściciel brytyjskiego tabloidu pozwał Google’a za manipulacje

Associated Newspapers, właściciel brytyjskiego tabloida „Daily Mail’’ oraz serwisu internetowego MailOnline pozwał w USA ...

Rosja i Korea Płn. kradną tajemnice szczepionki na Covid-19

Hakerzy wspierani przez Kreml i Kim Dzong Una atakują laboratoria i naukowców, którzy pracują ...

Dramatyczny brak chipów. Ford zamyka fabrykę

Problemy branży elektronicznej mają wpływ na produkcję samochodów. Ford zdecydował się czasowo zamknąć swoją ...

Polska aplikacja pomoże walczyć z covidową depresją

Pandemia spowodowała lawinowy wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym. Helping Hand chce ułatwić dostęp do ...

Głośniki z asystentem to hit. Tylko nie w Polsce

Asystenci głosowi przestali być wyłącznie ciekawostką i podbijają rynek. W 2018 r. popyt na ...