Plus rozpoczął sprzedaż światłowodowego dostępu do internetu

Rozpoczął się kolejny etap współpracy Grupy Cyfrowy Polsat i kontrolowanej przez nią w 66 proc. Netii. Polkomtel, operator sieci Plus poinformował, że wprowadza nową ofertę stacjonarnego dostępu do internetu pod marką własną, ale w oparciu o infrastrukturę Netii. Plus koncentrować ma się przede wszystkim na sprzedaży dostępu światłowodowego.

Nie podano, jaki model formalno-prawny i rozliczeniowy stoi za tą usługą, ani też w jaki sposób Polkomtel będzie płacił Netii za użytkowanie infrastruktury, a przedstawiciele firmy nie chcieli tego komentować.

Najwyraźniej grupa zmienia sposób sprzedaży dostępu do stacjonarnego internetu. Wcześniej w salonach Plusa dostępna była oferta Netii, którą wprowadzono w pierwszej chwili po przejęciu kontroli nad telekomem.

Z czego wynika zmiana – również nie podano. Jeśli zastosowano model odsprzedaży hurtowej łączy, Netia zanotuje teraz przychody z tego tytułu i nie będzie ponosić kosztu dystrybucji oferty.

Jeśli zaś – jak podaje Telko.in – model podwykonawstwa, dla Netii nie zmieni się raczej zbyt wiele wobec dotychczasowych rozliczeń z Polkomtelem.

Z kolei dla sieci Plus może potencjalnie oznaczać pewną większą elastyczność cenową oferty i oderwanie jej od poziomu oferty detalicznej samej Netii oraz kontrolę nad przepływami finansowymi z tytułu płatności abonamentowych.

Usługa Plus Internet Stacjonarny jest na razie dostępna od 12 grudnia w 476 punktach sprzedaży sieci Plus. Mogą z niej korzystać osoby indywidualne oraz małe firmy (SOHO).

Ze względu na to, że infrastruktura Netii to technologiczna mieszanka, Plus Internet Stacjonarny może oznaczać różną prędkość dostępu: użytkownicy w zasięgu sieci miedzianej mogą nabyć dostęp o prędkości 20 i 50 Mb/s, ethernetowej – także 100, 150, 300 i 900 Mb/s, kablowej (HFC) – 150, 300 i 600 Mb/s a światłowodowej (PON) 100, 150, 300 oraz 900 Mb/s.

Cena zależy od tego, czy usługa doprowadzona jest do mieszkania, domku jednorodzinnego, czy też małej firmy.

Plus nastawia się głównie na sprzedaż dostępu w technologiach nowszych niż miedź i komunikuje trzy opcje abonamentowe w umowach na 24 miesiące (za pierwszy miesiąc w ramach ogłoszonej promocji nie pobiera opłat):

* do 150 Mb/s za 60 zł dla mieszkań, 80 zł dla domków i 50 zł netto dla SOHO

* do 300 Mb/s za 80 zł dla mieszkań, 100 zł dla domków i 65 zł netto dla SOHO

* do 900 Mb/s za 100 zł dla mieszkań, 120 zł dla domków i 80 zł netto dla SOHO.

Usługa będzie dostępna także w ramach Programów smartDOM i smartFIRMA, co oznacza, że klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu mogą otrzymać rabat na abonament w wysokości 10 zł.

Jak podaje komórkowa sieć Plus, infrastruktura szerokopasmowa Netii dociera obecnie do ponad 2,6 mln gospodarstw domowych na terenie całego kraju, czyli do 18 proc. wszystkich oraz do ponad 800 największych biurowców.

Polkomtel miał w przeszłości możliwość oferowania stacjonarnego dostępu do internetu, w oparciu o infrastrukturę Orange Polska (d. TPSA) lub we współpracy z Telefonią Dialog (obecnie część Netii). W 2010 roku, na rok przed przejęciem przez Zygmunta Solorza i Heronima Rutę, telekom emitował obligacje, a w prospekcie podano rozwój usługi w oparciu o model BSA jako jeden z wariantów wzrostu.

Mogą Ci się również spodobać

Wyciekły zdjęcia flagowca Huawei. Stoi za nim… Porsche

Świat obiegł przedpremierowy wyciek zdjęć najnowszej generacji smartfonów z rodziny Mate od chińskiego producenta. ...

Leszek Czarnecki wchodzi w e-sport

Profesjonalne rozgrywki w gry wideo to nie tylko nowa dyscyplina sportu, czy rozrywki, ale ...

Bruksela na wojennej ścieżce z gigantami internetu

Największe firmy internetowe mają płacić 3 proc. daniny od obrotów. – Ale skoro płacimy ...

Mikroczipy pod skórą zamiast biletu czy kluczy. Niebezpieczna moda

Koniec z portfelami, kluczami i pinami. Implanty wszczepiane pod skórę mają nam ułatwić życie. ...

Senator oskarża korporacje. „Miesięczna subskrypcja kosztuje więcej, niż zapłacili podatków”

Senator Bernie Sanders oskarżył serwis Netflix, że koszt najtańszej miesięcznej subskrypcji kosztuje w nim ...

MM Systemy przywiązane do detali

Tłoczenie jest jedną z metod obróbki plastycznej, która poprzez zastosowanie różnorodnych technik pozwala na ...