Plus rozpoczął sprzedaż światłowodowego dostępu do internetu

Rozpoczął się kolejny etap współpracy Grupy Cyfrowy Polsat i kontrolowanej przez nią w 66 proc. Netii. Polkomtel, operator sieci Plus poinformował, że wprowadza nową ofertę stacjonarnego dostępu do internetu pod marką własną, ale w oparciu o infrastrukturę Netii. Plus koncentrować ma się przede wszystkim na sprzedaży dostępu światłowodowego.

Nie podano, jaki model formalno-prawny i rozliczeniowy stoi za tą usługą, ani też w jaki sposób Polkomtel będzie płacił Netii za użytkowanie infrastruktury, a przedstawiciele firmy nie chcieli tego komentować.

Najwyraźniej grupa zmienia sposób sprzedaży dostępu do stacjonarnego internetu. Wcześniej w salonach Plusa dostępna była oferta Netii, którą wprowadzono w pierwszej chwili po przejęciu kontroli nad telekomem.

Z czego wynika zmiana – również nie podano. Jeśli zastosowano model odsprzedaży hurtowej łączy, Netia zanotuje teraz przychody z tego tytułu i nie będzie ponosić kosztu dystrybucji oferty.

Jeśli zaś – jak podaje Telko.in – model podwykonawstwa, dla Netii nie zmieni się raczej zbyt wiele wobec dotychczasowych rozliczeń z Polkomtelem.

Z kolei dla sieci Plus może potencjalnie oznaczać pewną większą elastyczność cenową oferty i oderwanie jej od poziomu oferty detalicznej samej Netii oraz kontrolę nad przepływami finansowymi z tytułu płatności abonamentowych.

Usługa Plus Internet Stacjonarny jest na razie dostępna od 12 grudnia w 476 punktach sprzedaży sieci Plus. Mogą z niej korzystać osoby indywidualne oraz małe firmy (SOHO).

Ze względu na to, że infrastruktura Netii to technologiczna mieszanka, Plus Internet Stacjonarny może oznaczać różną prędkość dostępu: użytkownicy w zasięgu sieci miedzianej mogą nabyć dostęp o prędkości 20 i 50 Mb/s, ethernetowej – także 100, 150, 300 i 900 Mb/s, kablowej (HFC) – 150, 300 i 600 Mb/s a światłowodowej (PON) 100, 150, 300 oraz 900 Mb/s.

Cena zależy od tego, czy usługa doprowadzona jest do mieszkania, domku jednorodzinnego, czy też małej firmy.

Plus nastawia się głównie na sprzedaż dostępu w technologiach nowszych niż miedź i komunikuje trzy opcje abonamentowe w umowach na 24 miesiące (za pierwszy miesiąc w ramach ogłoszonej promocji nie pobiera opłat):

* do 150 Mb/s za 60 zł dla mieszkań, 80 zł dla domków i 50 zł netto dla SOHO

* do 300 Mb/s za 80 zł dla mieszkań, 100 zł dla domków i 65 zł netto dla SOHO

* do 900 Mb/s za 100 zł dla mieszkań, 120 zł dla domków i 80 zł netto dla SOHO.

Usługa będzie dostępna także w ramach Programów smartDOM i smartFIRMA, co oznacza, że klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu mogą otrzymać rabat na abonament w wysokości 10 zł.

Jak podaje komórkowa sieć Plus, infrastruktura szerokopasmowa Netii dociera obecnie do ponad 2,6 mln gospodarstw domowych na terenie całego kraju, czyli do 18 proc. wszystkich oraz do ponad 800 największych biurowców.

Polkomtel miał w przeszłości możliwość oferowania stacjonarnego dostępu do internetu, w oparciu o infrastrukturę Orange Polska (d. TPSA) lub we współpracy z Telefonią Dialog (obecnie część Netii). W 2010 roku, na rok przed przejęciem przez Zygmunta Solorza i Heronima Rutę, telekom emitował obligacje, a w prospekcie podano rozwój usługi w oparciu o model BSA jako jeden z wariantów wzrostu.

Mogą Ci się również spodobać

Polska spółka uprzedziła Google’a

Voicetel stworzył innowacyjną technologię. Umożliwia swobodne rozmowy na głos ludzi z maszynami. Notowana na ...

Nie tylko gry wideo. Wielki renesans puzzli i planszówek

Na wskroś analogowa rozrywka, jak planszówki i puzzle, przeżywa prawdziwy rozkwit. Paradoksalnie pomaga w ...

Rodzime startupy mają potencjał, by podbić świat

Sztuczna inteligencja walcząca z mową nienawiści w internecie, narzędzia do nauki robotyki czy pierwszy ...

Operatorzy komórek boją się wykluczenia chińskich dostawców

Europejscy operatorzy łączności komórkowej ponieśliby dodatkowe koszty 55 mld euro, gdyby doszło do zakazu ...

Allegro wchodzi w sprzedaż biletów

Dzięki umowie inwestycyjnej z eBilet Polska przez serwis będzie można kupić wejściówki na najpopularniejsze ...

Dyrektor programu GovTech: Teraz to my jesteśmy wzorcem

Nawet niezależny think tank w Wielkiej Brytanii zarekomendował rządowi, żeby wzorować się na nas, ...