Eurotel: praca dla sieci mobilnych staje się mniej lukratywna niż dla Apple

Gdańska Grupa Eurotel, prowadząca m.in. największą sieć salonów T-Mobile Polska oraz poprzez spółkę Viamind sieć sklepów z usługami Playa, w 2018 r. zanotowała prawie 400 mln zł przychodu (396,5 mln zł), czyli o 16 proc. więcej niż w 2017 r.

Za wzrost ten nie odpowiadają jednak telekomy i ich oferta, ale w dużej mierze sieć sklepów iDream oraz sklep internetowy pod taką nazwą z produktami Apple’a. Współpraca z amerykańską grupą przyniosła giełdowej firmie w ub.r. około 292 mln zł przychodu.

Zarząd Eurotelu podaje przy tym, iż zakończył rozwój sieci sklepów stacjonarnych (prowadzi ich 11). Z drugiej strony liczy, że sklep internetowy idream.pl będzie rósł w najbliższych okresach, m.in. ze względu na rozpychający się na rynku Apple, ale także za sprawą wzrostu siły nabywczej Polaków.

Ze sprawozdania grupy wynika, że jej przychody z tytułu współpracy z T-Mobile Polska w ub.r. lekko spadły (do około 33 mln zł). W drugiej połowie 2018 r. Eurotel starał się nadrobić ubytek odnotowany na tym polu w pierwszym półroczu ub.r. Przyznaje przy tym, że „kłopoty techniczne” ograniczyły mu te możliwości.

Liczba salonów sieci Eurotel w ramach operatora T-Mobile wynosiła na koniec 2018 roku 103 (w tym 28 własnych), a na koniec 2017 roku 105 (w tym 35 własnych) – czytamy w sprawozdaniu.

Eurotel wyjaśnia, że zmiana liczby salonów była związana ze strategią przekazywania w zarządzanie własnych punktów sprzedaży do partnerów zewnętrznych w celu zwiększenia osiąganych przez te punkty wyników sprzedaży oraz ograniczenia kosztów obsługi sieci sprzedaży.

Prawie dwa razy wyższe są przychody grupy Eurotel z tytułu pracy na zlecenie Playa. W końcu 2018 r. Viamind prowadził 89 salonów tego operatora (40 własnych), podczas gdy rok wcześniej 90 (46 własne). Z raportu grupy wynika, że przychody spółki z tego tytułu były niższe niż rok wcześniej o około 9,5 proc. i wyniosły blisko 67 mln zł.

Liczba Autoryzowanych Doradców Biznesowych Viamind na koniec 2018 roku wynosiła 75, a na koniec 2017 roku 76 doradców.

Eurotel podał też liczbę punktów sprzedaży usług platformy satelitarnej nc+. W końcu grudnia były to 32 punkty, z czego  3 własne. Oznacza to spory spadek względem 2017 r., gdy było to odpowiednio 46 punktów sprzedaży z czego 5 własnych.

„Zmniejszenie liczby punktów sprzedaży spowodowane było zamknięciem nierentownych salonów własnych i rezygnacją partnerów ze współpracy w związku z niezadowalającymi wynikami sprzedaży” – podaje Eurotel.

Skonsolidowany zysk netto Eurotelu nieznacznie spadł w porównaniu z wynikiem z 2017 r. i zamknął się sumą 11 mln zł. Jak tłumaczy w liście do akcjonariuszy prezes Krzysztof Stepokura, wynik grupy obniżyły odpisy w spółce Viamind oraz to, że nie wypłaciła w ub.r. dywidendy.

Według niego Viamind przechodziła w 2018 r. zmiany organizacyjne związane z przeniesieniem księgowości do centrali w Gdańsku oraz zmianami organizacyjnymi w tym zarządu. „Zmiany te miały służyć podniesieniu rentowności działania tej spółki, a efekty tych działań zaczęły być już widoczne pod koniec 2018 r.” – zapewnia Krzysztof Stepokura.

Według prezesa Eurotelu dane Viamind były urealniane oraz dostosowywane do zasad obowiązujących w Eurotelu. „Bez tego rodzaju odpisów efektywność działania Viamind byłaby wyższa jeszcze o kilkanaście procent” – podał Stepokura, nie precyzując, na czym konkretnie polegały zmiany.

Mogą Ci się również spodobać

Producenci gier na GPW są 10 razy więcej warci niż polski rynek

Łączna wartość gier sprzedawanych w Polsce jest relatywnie mała, lecz mocno rośnie. Jeszcze szybciej ...

Oblężenie e-sklepów trwa w najlepsze. Co jest na topie?

W marcu liczba transakcji wzrosła aż o 70 procent – wynika z danych Krajowej ...

Sukces polskiej gry o wojnie w Wietnamie

Od kilku dni o polskiej firmie Games Operators jest głośno. To efekt udanej premiery ...

Czas odcinać kupony od sukcesu. Współzałożyciel Ubera kupuje rezydencje

Kanadyjski miliarder Garrett Camp współzałożyciel Ubera oraz założyciel film technologicznych StumbleOpen i Expa, kupił ...

Kosmiczne pieniądze. Szansa dla polskich firm

Ministerialna rada Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przegłosowała największy budżet w jej historii. Państwa członkowskie ...

Amazon i Alibaba ścigają się na nowinki. Niektóre zdumiewają

Chiny i USA to nie tyko największe i szybko rosnące rynki, ale również centrale ...