Wyniki Playa w I kwartale 2019 roku: 7 tys. użytkowników płatnej telewizji

Wyższe od średniej prognoz biur maklerskich ankietowanych przez dziennik „Parkiet” okazały się wyniki finansowe Play Communications, właściciela sieci mobilnej Play w I kwartale 2019 roku. Zarząd zapowiada, że tegoroczna EBITDA i gotówka znajdą się bliżej górnej granicy wskazanych widełek.

Podczas gdy biura spodziewały się 1,678 mld zł przychodu, prawie 555 mln zł skorygowanej EBITDA oraz 199,3 mln zł zysku netto, telekom kierowany przez Jean-Marca Hariona przedstawił dane przynajmniej o kilka milionów złotych wyższe w każdej z tych pozycji.

Play wykazał w I kw. 2019 r. 1,686 mld zł przychodu (wzrost o 3 proc. rok do roku), 576,4 mln zł EBITDA (wzrost o ponad 11 proc. rok do roku) oraz 213,6 mln zł zysku netto (wzrost o prawie 40 proc.)..

Za sprawą tendencji zaobserwowanych w minionym kwartale zarząd Playa spodziewa się, że w całym 2019 roku EBITDA telekomu znajdzie się w górnej granicy przedstawionych widełek 2,2-2,3 mld zł. Podobnie z wypracowywaną gotówką.

Operator podtrzymał poza tym, że w tym roku jego przychody urosną, ale wolniej niż w roku ubiegłym, wolne przepływy gotówkowe będą mieścić się w przedziale 670-750 mln zł (bliżej górnej granicy, jak już napisaliśmy) oraz intencję wypłaty w kolejnych latach 45-50 proc. wypracowywanej gotówki. Utrzymano także założenie, że telekom zainwestuje w tym roku do 800 mln zł.

W końcu marca Play obsługiwał nieco ponad 15 mln kart SIM, o 16,5 tys. więcej niż w grudniu. 9,917 mln kart to karty abonamentowe (przybyło ich 51 tys. w kwartał), a w segmencie pre-paid operator zanotował spadek o 34,5 tys. kart do nieco ponad 5,11 mln sztuk.

Play jako jedyny z operatorów podaje dane dot. aktywnych kart SIM, czyli używanych w ciągu 90 dni od daty sporządzenia raportu. Tak zdefiniowanych kart było w systemach telekomu w końcu marca 12,66 mln, o 2,3 proc. więcej niż przed rokiem. Stanowiły ponad 84 proc. wszystkich kart Playa.

Z tej puli 9,053 mln kart SIM (71,5 proc.) to karty abonamentowe.

Operator podał też, że z jego usługi płatnej telewizji korzystało w końcu marca 7 tys. osób.

W I kw. br. statystyczny aktywny użytkownik Playa zużywał 6,2 GB miesięcznie, o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Na kartę kontraktową zużycie było wyższe i przekraczało 7,35 GB.

Średnie ARPU pozostało na poziomie sprzed roku i wyniosło 31,8 zł. ARPU kontraktowe lekko spadło i wyniosło 37,1 zł, o 0,4 zł mniej niż przed rokiem.

W końcu marca na sieć masztów Playa składało się 7,1 tys. stacji bazowych, o 121 więcej niż w grudniu. Dla porównania, w I kw. 2018 r., telekom uruchomił o kilkanaście stacji więcej.

W zasięgu LTE Advanced telekomu było w końcu minionego kwartału 97,4 proc. populacji,o 7 pkt. proc. więcej niż w grudniu.

Prezentacja Play jest tutaj

Sprawozdanie jest tutaj.

Mogą Ci się również spodobać

Producenci gier nakręcają giełdę. Szykują się ciekawe debiuty

Giełdowe studia odrobiły już z nawiązką marcową przecenę: ich łączna wartość sięga 44 mld ...

USA walczą z chińskimi superkomputerami

Stany Zjednoczone uderzają w chińskie firmy technologiczne, które współpracują z armią. Na celowniku znalazły ...

Czas rebeliantów – wyjdź poza schemat

Płynąć pod prąd nie jest łatwo nawet wtedy, gdy sytuacja jest stabilna. W czasach ...

Zbadali kwarantannę po polsku: papier toaletowy, e-praca i Netflix

Polacy radzą sobie jak mogą z nietypową sytuacją, spacerują czy oglądają więcej filmów. Z ...

Hakerzy chcą pomóc szpitalom. Ruszyła produkcja

Warszawski Hackerspace uruchomił szybką linię produkcyjną przyłbic ochronnych dla placówek medycznych. Do Poznania wysłano ...

W wirtualnej przymierzalni lepiej dobierzesz ubrania i buty

Polski startup chce przyspieszyć cyfrową transformację przemysłu odzieżowego. Stawia na digitalizację kolekcji, która w ...