Prezes UKE jest otwarty na rozmowy o decyzjach dla telewizji kablowych

Pięć największych w kraju telewizji kablowych (UPC, Vectra, Multimedia, Toya i Inea) oraz Netia, otrzymały decyzje prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nakładające na nie obowiązek udostępniania ich infrastruktury wewnątrz budynków konkurentom. Regulator nie podał w decyzjach, ile czasu operatorzy mają na wdrożenie decyzji, ani też nie nadał im rygoru natychmiastowej wykonalności. Dla firm, które od początku protestowały przeciwko regulacji, podnosząc różne argumenty, to raczej dobra wiadomość.

– Prezes UKE jest otwarty na dyskusję na temat ostatecznego kształtu regulacji w postępowaniu drugoinstancyjnym. Adresatom decyzji przysługuje prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dopiero po zakończeniu postępowań drugoinstancyjnych adresaci decyzji będą zobowiązani do ich wdrożenia – mówi Martin Stysiak, rzecznik UKE.
– Adresaci decyzji mają też możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego bez skorzystania z prawa zwrócenia się do prezesa UKE z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. W takiej sytuacji z dniem wniesienia skargi do WSA decyzje stają się ostateczne – dodaje.
– Gdyby decyzja prezesa UKE weszła w życie, doprowadziłaby do rażącej dysproporcji w zakresie dostępu regulowanego do sieci m.in. Netii i do sieci Orange Polska, który dysponuje infrastrukturą o kilkakrotnie większym zasięgu. Analizujemy szczegółowo zapisy decyzji regulatora – mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii.
Operatorzy, broniąc się przed regulacją, przekonywali, że prezes UKE próbuje rozwiązać problem, którego nie ma, bo zainteresowania dostępem do infrastruktury kablowej nie ma, czy też podważali celowość regulacji, argumentując, że zamiast powiększyć konkurencję, zmniejszy ją, a ostatecznie ograniczy wybór konsumentom.
Analitycy giełdowi wskazują zaś, że dostępem do infrastruktury kablowej mogą być zainteresowani operatorzy komórkowi, zamierzający oferować w pakiecie internet stacjonarny, telefon czy nawet płatną telewizję.
Chodzi im przynajmniej o T-Mobile Polska i Playa, choć Plus (Grupa Cyfrowy Polsat) ma już w ofercie stacjonarny internet za sprawą kooperacji z Netią. Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu poinformowała nas, że grupa nie będzie zajmować stanowiska w sprawie regulacji kablówek.

Mogą Ci się również spodobać

Po zamachu w Christchurch portale społecznościowe w poważnych opałach

Australia chce wsadzać do więzienia szefów mediów społecznościowych za materiały ekstremistyczne na ich portalach. ...

Zhakowane hulajnogi stały się wulgarne

Hulajnogi Lime zostały zabrane z ulic Brisbane w Australii. Komuś udało się je zhakować ...

Najlepsze smartfony, z którymi wchodzimy w Nowy Rok

W 2019 roku czeka nas wysyp pierwszych smartfonów 5G. Pojawią się też urządzenia z ...

Rewolucja w Watykanie. Nawet gwardziści muszą się zmienić

Najmniejsza armia świata będzie miała nowe hełmy. Zamiast ciężkich i metalowych Gwardia szwajcarska dostanie ...

Polskie gry jadą do Niemiec

CD Projekt, Techland, Bloober Team, Klabater – to tylko niektóre firmy wybierające się na ...

John Reiners, Oxford Economics: Błędem jest myślenie wyłącznie o technologii

Ważne są zmiany w organizacji firmy, reforma tego, co nazywamy kulturą pracy. W świecie ...