Wyniki przenoszenia numerów w II kwartale 2019 r.: Plus zdetronizował Premium Mobile

458,38 tys. numerów komórkowych przeniesiono z sieci do sieci w II kwartale br. – podał Urząd Komunikacji Elektronicznej w sprawozdaniu podsumowującym miniony kwartał na tzw. rynku MNP.

Tym samym liczba przenosin była o 8 proc. większa niż w analogicznym okresie 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że w tym roku rynek MNP (ang. mobile number portability) rośnie. Według naszych obliczeń po półroczu jest on niższy pod względem liczby przeniesionych numerów o około 4 proc. niż w ciągu sześciu miesięcy 2018 r.

Jak będzie dalej – zobaczymy. Na pewno jednak ten rok pod względem MNP należy do Grupy Cyfrowy Polsat.

W drugim kwartale sieć komórkowa Plus była liderem przenosin pod względem bilansu i pozyskała na czysto 25,4 tys. numerów, spychając na drugie miejsce operatora, który od wielu kwartałów zajmował pierwsze miejsce, czyli Premium Mobile. Tym razem grono dodatkowych osób, które skorzystały z ofert firmy Premium Mobile (należy do tej firmy także marka a2Mobile) to 14,2 tys. (po uwzględnieniu odejść).

Premium Mobile i Plusa łączą przy tym coraz ciaśniejsze kapitałowe związki, a głównym właścicielem Premium jest założyciel Polsatu.

Dla porządku trzeba dodać, że wyższy bilans przenosin niż Plus uzyskała d. Telefonia Dialog (ponad 40 tys. numerów na czysto), czyli spółka zależna Netii (należy w 66 proc. do Cyfrowego Polsatu), która zajmuje się od pewnego czasu pozyskiwaniem klientów dla tej grupy.

Netia jako spółka w tym czasie „oddała na czysto” około 37 tys. numerów . Do tej samej grupy kapitałowej należy jeszcze Internetia z ujemnym wynikiem 1,6 tys. numerów. W sumie więc grupa Netii pozyskała w minionym kwartale około 1,4 tys. numerów komórkowych – szacujemy.

Po firmach z portfela Zygmunta Solorza kolejne miejsca pod względem bilansu przenosin numerów komórkowych w II kw. br. zajmują wirtualni operatorzy tacy jak platforma satelitarna Nc+ (3,17 tys.), Vectra (2,82 tys., a licząc z przejętym SGT 3,81 tys.) oraz Multimedia Polska (2,75 tys.).

Śledzący rynkowe losy Virgin Mobile Polska, największego MVNO w kraju zauważą, że w minionym kwartale operator ten wrócił nad kreskę i znowu miał dodatni wynik przenosin, choć już nie tak imponujący jak niegdyś. Bilans Virgin to 654 numery na plusie.

Spośród największych graczy, dodatni wynik MNP ma jeszcze tylko T-Mobile Polska, ale jest to raptem 870 numerów, czyli wynik słabszy od niejednego MVNO.

Orange Polska oddał na czysto 12,8 tys. numerów, a Play – niegdysiejszy lider – miał najsłabszy bilans na rynku z ponad 45 tys. numerów na minusie.  Play notuje najsłabszy wynik na rynku drugi kwartał z rzędu. W sumie w ciągu półrocza jego bilans to według naszych szacunków prawie 66 tys. numerów mniej.

Mogą Ci się również spodobać

Wielkie centra danych w Polsce na sprzedaż

ATM, lider na rynku centrów danych w kraju, robi „przegląd strategicznych opcji”. Jedna z ...

Avengers: Koniec gry” najpopularniejszym zagranicznym filmem w Chinach

Chińscy widzowie pokochali amerykańskich superbohaterów z uniwersum Marvela. „Avengers: Koniec gry” stał się najbardziej ...

CyberStudio wsparł Samsung. Polska firma przewiduje zagrożenia

Rzeszowski startup, kierowany przez byłego szefa działu bezpieczeństwa IT w LOT, opracował inteligentny system ...

Koronawirus uderzył w fabryki smartfonów. Sprzęt może podrożeć

Chińscy producenci smart fonów poinformowali rosyjskie firmy telekomunikacyjne, że wstrzymują dostawy do połowy lutego. ...

Robocop rusza na wojnę z wirusem

Policjanci w Emiratach Arabskich zostaną wyposażeni w specjalne inteligentne hełmy, które pozwolą im wykrywać ...

Umacniamy pozycję numer 1 w AGD

Z polskich fabryk w 2019 r. wyjechało 23,5 mln sztuk sprzętu. Ten rok dla ...